Kontakt
Předmětová komise

Francouzský jazyk

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
KFJ Konverzace ve francouzském jazyceKfjn Konverzace ve francouzském jazyceFRJ Francouzský jazyk
Ilustrační foto
Francouzský jazyk – základní informace

Vydáno: 15. září 2010, 1.44

 | 

Autorka: Miroslava Ševčíková

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách francouzského jazyka

Francouzština a  španělština jsou nejvýznamnější románské jazyky. Mluví jimi několik stovek miliónů lidí po celém světě. Patří také mezi nejrozšířenější světové jazyky a úřední jazyky Evropské unie a mnoha prestižních mezinárodních organizací. Volbou jednoho z nich se před vámi navíc otevírá bohatý svět svébytných kultur mnoha zemí. Takže s chutí do studia!

Výuka

Francouzský jazyk vyučujeme kombinací toho nejlepšího z tradičních metod a komunikativních postupů. Cílem je naučit studenty dorozumět se v běžných situacích a používat jazyk v mluveném i psaném projevu v reálném životě. Tomu odpovídá i výběr moderních učebnic, které doplňujeme používáním audiovizuálních pomůcek, autentických materiálů a interaktivní výukou v počítačové učebně. Francouzský jazyk se učí na osmiletém gymnáziu od tercie, ale již v sekundě si jej studenti mohou zvolit jako nepovinný předmět. V sekundě se druhý cizí jazyk učí dvě hodiny týdně, od tercie tři hodiny týdně. Na čtyřletém gymnáziu se učí od prvního do čtvrtého ročníku tři hodiny týdně. Své znalosti si mohou studenti rozšířit a prohloubit volbou nepovinného předmětu francouzská konverzace.

Nejnovější články v kategorii Francouzský jazyk
Zápis ke zkouškám DELF SCOLAIRE

Vydáno: 20. října 2020, 6.58

 | 

Autorka: Martina Tinková

Titulní obrázek článku
22. října 2020, 22.00 – 23. října 2020, 21.59

Pro všechny studenty francouzštiny, kteří si chtějí složit Mezinárodní zkoušku DELF SCOLAIRE na naší škole:

Vážení a milí, 
rádi bychom vás informovali, že přijímáme registrace žáků škol (2. stupeň ZŠ + střední školy), kteří by si chtěli složit letos v listopadu mezinárodní zkoušku z francouzštiny DELF scolaire. Jsme si vědomi, že situace kolem koronaviru se vyvíjí každým dnem, nicméně na doporučení Francouzského institutu v Praze (= centrální komise DELF) nebudeme registrace rušit - v průběhu následujících týdnů se uvidí, zda bude možné zkoušku realizovat.

Registrace ke zkoušce probíhají do 23. 10.

Samotné zkoušky se konají v těchto termínech v měsíci listopadu: 

úterý 24. 11. - úroveň A1
středa 25. 11. - úroveň A2
čtvrtek 26. 11. - úroveň B1
pátek 27. 11. - úroveň B2

Na našich webových stránkách je ke stažení přihláškový formulář (v PDF) a další informace o zkoušce DELF scolaire:

https://www.alliancefrancaise.cz/brno/Terminy-2020-2021-a-zapisy-ke-zkouskam-392


Samotná registrace ke zkoušce je jednoduchá, stačí vytisknout registrační formulář, ten pak vyplnit, podepsat a naskenovaný dokument poslat e-mailem na adresu info@afbrno.cz. Až budeme vědět, že se zkouška bude moci reálně uskutečnit, teprve potom bychom uchazečům zaslali údaje k platbě.

Děkuji a zůstávám se srdečným pozdravem

Jiří Votava (ředitel Francouzské aliance v Brně)

Zařazeno v kategoriích:
Francouzský jazyk
Jazykové zkoušky
Celý článek...
Předávání diplomů DELF scolaire

Vydáno: 12. června 2020, 10.00

 | 

Autorka: Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Všichni studenti kteří se zúčastnili zkoušek DELF scolaire jsou srdečně zváni na slavnostní předání diplomů a to dne 22.6. ve 12,15 ve studovně. Diplomy přijde předat ředitel Francouzské aliance v Brně pan Jiří Votava. Na setkání s vámi se těší vaše francouzštinářky. 

Zařazeno v kategoriích:
Francouzský jazyk
Celý článek...
R comme Rentrée scolaire - výsledky soutěže

Vydáno: 13. prosince 2019, 13.02

 | 

Autorka: Martina Tinková

Titulní obrázek článku
12. prosince 2019, 23.00 – 13. prosince 2019, 22.59

Studenti francouzštiny se měli možnost v průběhu měsíce října zúčastnit školní soutěže R comme Rentrée (scolaire). Nejlepší studentkou, která představila nejvíce slov na písmeno R (z daného obrázku)  a vymyslela originální a gramaticky správně napsané věty, ve kterých tato slova použila byla MARKÉTA KOŘÍNKOVÁ ze SxB. Udělily jsme také cenu Prix de coeur tzv. srdcovku Elišce Sáčkové ze SpB. Výherkyně budou odměněny knihou LECTURE FACILE.

Zařazeno v kategoriích:
Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...
EKO LOGIKA

Vydáno: 21. listopadu 2019, 14.09

 | 

Autorka: Martina Tinková

14. listopadu 2019, 23.00 – 15. listopadu 2019, 22.59
5 fotografií

Francouzský institut v Praze organizoval v rámci festivalu Eko-logika soutěž pro studenty francouzského jazyka La jeunesse pour l'environnement. Žáci základních škol (a odpovídajících tříd víceletých gymnázií) měli za úkol vytvořit plakát se smyšleným superhrdinou – ochráncem životního prostředí, studenti středních škol článek nebo reportáž, ve které se zaměřili na lokální ekologický problém. 
Z naší školy se soutěže zúčastnili studenti kvarty B a septimy B a v pátek 15. 11. 2019 se s paní profesorkou Stéphanie Dufond vypravili někteří studenti do Prahy na vyhlášení výsledků. 
V kategorii základních škol se na 3.místě umístily Kateřina Janíková a Anna Hustáková (KB) , zvláštní cenu poroty (Prix Coup de coeur) pak dostali Jakub Kiselý, Matěj Cihlář (KB) . V kategorii středních škol obsadil 3. místo článek Kateřiny Matulové a Julie Rubášové (SpB), celou soutěž vyhrálo video Michaely Kovářové a Zdenky Kolářové (SpB). Ocenění studenti středních škol byli odměněni návštěvou Českého rozhlasu, žáci základních škol ekologickým ateliérem a ostatní shlédli v kině francouzského institutu film Les malheurs de Sophie.

Zařazeno v kategoriích:
Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...
PROVENCE 2019

Vydáno: 24. října 2019, 11.24

 | 

Autorka: Martina Tinková

5. října 2019, 22.00 – 13. října 2019, 21.59
8 fotografií

V neděli 6.10.2019 studenti sext a studenti francouzského jazyka jiných ročníků vyrazili na poznávací zájezd do francouzské Provence. Dvě velké kolony na dálnicích způsobily naše několikahodinové zpoždění. Místo plánovaného výletu po fjordech Calanques jsme mohli navštívit repliku pravěké jeskyně Chauvet, světového unikátu, zapsaného v UNESCO.

Zařazeno v kategoriích:
Francouzský jazyk
Celý článek...
České sekce ve FRANCII

Vydáno: 9. října 2019, 20.00

 | 

Autorka: Martina Tinková

3 fotografie

Ve středu 9.10. 2019 měli možnost studenti kvarty a kvinty vyslechnout a zhlédnout prezentaci projektu ČESKÉ SEKCE VE FRANCII. Jedná se o studijní program podporovaný Ministerstvem školství, kdy čeští studenti vyjíždějí studovat na 3 roky střední školu do Francie a to buď do města Dijonu nebo do Nimes. Prezentaci vedla absolventka tohoto programu, Martina Pavlíková (v současnosti PřF UP v Olomouci). Studenti tak měli možnost položit doplňující otázky a dozvdět se o programu co nejvíce. Uzávěr přihlášek je v únoru 2020. Požadavky na výběrové řízení jsou k dispozici u učitelů francouzštiny. Studentům s přípravou příjimacího pohovoru rádi pomůžeme.  

Zařazeno v kategoriích:
Zahraniční spolupráce
Francouzský jazyk
Celý článek...
Mezinárodní zkoušky DELF SCOLAIRE_PŘIHLÁŠKY

Vydáno: 7. října 2019, 20.00

 | 

Autorka: Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Milí studenti, od 14.10-25.10.2019 budou probíhat zápisy ke zkouškám DELF SCOLAIRE. Přijďte si svou přihlášku vyzvednout do učebny č. 168 nebo přímo ke svým učitelům francouzštiny do kabinetu č. 169. Mezinárodní zkoušky budou probíhat na našem gymnáziu a to ve dnech 19. listopadu A1, 20. listopadu A2, 21. listopadu B1 a 22. listopadu B2 za účastí kolegů z Francouzské aliance. Ceny zkoušek jsou následující A1 850Kč, A2 850Kč, B1 1450Kč, B2 1500Kč.  Případné dotazy vám zodpovíme v hodinách francouzštiny nebo v konzultačních hodinách. Těšíme se na vaši hojnou účast.

Zařazeno v kategoriích:
Francouzský jazyk
Jazykové zkoušky
Celý článek...
LA PANTOMIME_DON BOSCO

Vydáno: 4. října 2019, 11.02

 | 

Autorka: Martina Tinková

3. října 2019, 22.00 – 4. října 2019, 21.59
10 fotografií

Ve středu 2.10 k nám do hodin francouzštiny zavítal bývalý učitel a současně tak trochu herec, mim Joseph Marin. Se studenty se pokusil rekonstruovat příběh italského kněze DONA BOSCA. Úkolem studentů bylo poslouchat francouzský text a zároveň se pokusit pantomimou předvést úseky z života Dona Bosca. Tento divadelní experiment byl velmi kladně přijat a navíc měl i charitativní podtext. Vybrané finanční prostředky poslouží k zlepšení života v etiopské škole. Děkujeme za zajímavou zkušenost. 

Zařazeno v kategoriích:
Francouzský jazyk
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno