Kontakt
Předmětová komise

Hudební výchova

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
SHV Seminář z hudební výchovyHV Hudební výchovaHUV Estetická výchova - hudebníShvn Seminář z hudební výchovy
Ilustrační foto
Hudební výchova – základní informace

Vydáno: 15. září 2010, 3.27

 | 

Autorka: Lenka Dobrovolná

Vážení přátelé,

právě jste s dostali na stránky oddělení hudební výchovy na Biskupském gymnáziu. Hudební výchova, to jest obor, který je pro náš život velmi důležitý. Jeden by řekl: „Co je to za nesmysl, vždyť to přece nebudu studovat, tak proč mám poslouchat výklad v tak nedůležitém předmětu?“ Na takovou otázku je snadná odpověď: Hudba nás bude všechny provázet po celý život. Uklidní nás a povzbudí, když jsme smutní, naopak když jsme veselí, prohloubí naši radost. Již v době starých Řeků byla hudba nedílnou součástí života. Možná že někoho napadá, proč se máme chovat jako lidé, kteří žili před několika tisíci lety. Musíme si ale uvědomit, že to byla jedna z nejvzdělanějších kultur, která položila základy dnešních věd přírodních, humanitních, ale i kultuře. Ano, i kultuře, která přetrvává dodnes. Proto bychom si měli uvědomit, že zanevřeme-li na hudbu, necháme zakrsnout jednomu křídlu z naší duše. Ochuzujeme se jen sami o své pocity. A tak s úsměvem, zpěvem a bez starostí, vyjdeme z učebny plné hudby a radosti.

Pavel Niedermayer
kvinta B

Vítejte na stránkách předmětu, který byste si měli zamilovat! Konečně předmět, v němž nemusíte počítat příklady, psát diktáty nebo si dělat dlouhé zápisky, kterým stejně nerozumíte. Tady si můžete na chvíli oddechnout od každodenního stresu, známek, testů, zkoušení a takzvaně vypnout. Zaposlouchat se do pěkné hudby nebo si zazpívat nějakou písničku, zahrát si na hudební nástroj, to přece vždycky zlepší náladu! To je přece super, ne? V kterém jiném předmětu tohle můžete? Třeba v chemii? Pochybuji... Odtud se vám bude po zvonění těžko odcházet...

„Hudba je jedním z nejlepších prostředků k probuzení citů.“ (Christoph Willibald Gluck)

„Kde vám pomůžou, když se nedaří nebo jste v depce?
No přece nahoře na BiGy v hudebce!“

Milan Dobeš
kvinta B

Výuka

Žáci se seznamují s poznatky hudební nauky (notace, stupnice, intervaly, akordy, dynamika, tempo, pravidla hlasové hygieny, pěvecké a sborové hlasy, rytmická cvičení, rytmické diktáty, melodické diktáty, hudební nástroje, partitura, taktování atd.). V praxi pak rytmická cvičení, dechová a hlasová cvičení, intonace, zpěv kánonů, lidových, umělých písní, základní kroky společenských tanců, hudebně-pohybové hry. A probírají tzv. dějiny hudby od počátků přes ostatní období až po současnou tvorbu oblasti hudby artificiální a nonartificiální. K tomu je určený poslech CD ukázek a videonahrávek. Píší opakovací testy i z poslechových ukázek. Starší žáci (kvarta, sexta a 2. roč.) si připravují hudební referáty svého oblíbeného žánru či interpreta včetně dostupných ukázek a dle bodového systému bude jejich výkon ohodnocen – týká se to žáků sext a druhých ročníků. Celý přehled požadavků na podobu referátu je uveden v sekci studijních materiálů.

Žáci končící v sextách a ve 2. ročnících předmět HV se podílí svým aktivním pěvecko-instrumentálním vystoupením na závěrečné školní vernisáži ve 2. pol. června v sále B5 (ve spolupráci s oddělením výtvarné výchovy).

Výuka je během roku zpestřena instrumentálními výstupy jak spolužáků tak studentů brněnské konzervatoře a JAMU nebo pak dále pro 1. roč. a kvinty přednáškou o historickém vývoji hudebních nástrojů strunných a dechových.

Dotace hodin

Osmileté gymnázium

  • prima, sekunda, tercie, kvarta: 1 hod. týdně v půlených skupinách.
  • kvinta, sexta: žáci si volí mezi HUV a VYV: 2 hod. týdně.

Čtyřleté gymnázium

Opět žáky v 1. ročníku voleno mezi výchovou hudební a výtvarnou. Dotace je dvouhodinová v 1. a v 2. ročníku.

Nejnovější akce v kategorii Hudební výchova
1. září 2018, 22.00 – 30. června 2019, 21.59

Přijměte pozvání na 28. ročník Filmového cyklu (nejen) pro středoškoláky a na Cyklus 9 špičkových jazzových koncertů. Permanentky k oběma akcím je možné zakoupit v kabinetu HUV u I. Doleželové během první poloviny září.

Filmový cyklus (nejen) pro středoškoláky - 28. ročník, sezóna 2018/2019

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
ODRY 2018

Vydáno: 9. dubna 2018, 12.05

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

2. dubna 2018, 22.00 – 7. dubna 2018, 21.59
33 fotografií


Ve dnech 3. – 7. dubna 2018 proběhl jubilejní 25. ročník Celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti církevních škol v ODRÁCH. Vystupující, níže zmíněni, velmi nadchli hodnotící pětičlennou odbornou porotu a byli jí vybráni do galaprogramu, 
který se uskutečnil ve čtvrtek 5. dubna v oderském Dělnickém domě. 

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
9. ledna 2018, 23.00 – 10. ledna 2018, 22.59
8 fotografií


Ve středu 10. ledna 2018 se uskutečnila v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Žerotínovo náměstí č. 3, Brno, 
vernisáž 7. ročníku výtvarné soutěže Čarovné barvy země, jíž se zúčastnily 
studentky Kateřina Matulová, Julie Rubášová a Eliška Sáčková ze třídy Kvinty B
a Nella Ajvazi, Veronika Flašarová, Anna Hrubá a Anna Kalvodová z 2. B
.
Kolektivní práce obou skupinek našich studentek obsadily dvě první místa této výtvarné soutěže 
a to pod pedagogickým vedením Mgr. Blanky Hruškové.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Projektový týden HUV pro 2. ročníky a sexty

Vydáno: 12. září 2017, 17.58

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

8. října 2017, 22.00 – 12. října 2017, 21.59

Náplní projektového týdne předmětové komise hudební výchovy je navštívení důležitých hudebních, kulturních a vzdělávacích institucí v Brně.

Stručný program:

Pondělí 9. 10. Divadlo na Orlí: pěvecká dílna s Dadou Klementovou (DIFA JAMU);
Ústav hudební vědy MU Brno: přednáška prof. Miloše Štědroně: Mozart a Salieri.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
3. září 2017, 22.00 – 30. června 2018, 21.59

Přijměte pozvání na 27. ročník Filmového cyklu (nejen) pro středoškoláky a na Cyklus 9 špičkových jazzových koncertů. Permanentky k oběma akcím je možné zakoupit v kabinetu HUV u I. Doleželové během první poloviny září.


Filmový cyklus obsáhne devět snímků evropské i světové kinematografie. Filmový cyklus nejen pro středoškoláky proběhne v kině Lucerna. Kino Lucerna najdete na Minské 19, Brno-Žabovřesky (spojení tramvaj č. 3 a 11 nebo trolejbusy 134 a 136). Cyklus se zde uskuteční ve třech představeních, takže si můžete vybrat, který den se vám hodí více. Rozhodnout se musíte mezi úterým, středou a čtvrtkem. Všechna představení vašeho cyklu v kině Lucerna (celkem 9 filmů od října 2017 do června 2018) se pak konají ve stanovené dny, které máte výrazně vyznačeny na vaší průkazce. Začátky představení v kině Lucerna jsou většinou v 18 hod., film American Honey začíná kvůli své mimořádné délce již v 17.30 hodin. Legitimace cyklu do kina Lucerna stojí 495 Kč.


říjen 2017 – Mrtvý muž
USA 1995, antiwestern/drama/121 min., režie: Jim Jarmusch, hrají: Johnny Depp a Gary Farmer.
Zcela netradiční western a zároveň mistrovské dílo krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche s geniální hudbou Neila Younga.

listopad 2017 – Mlha v srpnu
Německo/Švýcarsko 2016, drama/historický/126 min., režie: Kai Wessel, hrají: Ivo Pietzcker a Sebastian Koch.
Pod nacistickým programem s krycím názvem T4 se skrývala eugenika a násilná eutanazie, která cílila v Německu dokonce i na děti.

prosinec 2017 – V sedmnácti
Francie 2016, drama/romantický/116 min., režie: André Téchiné, hrají: Kacey Mottet Klein a Corentin Fila.
V nejsvěžejším snímku své kariéry zachycuje třiasedmdesátiletý francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků z francouzského maloměsta a jejich turbulentní vztah.

leden 2018 – Intimní osvětlení
Československo 1965, drama/podobenství/71 min., režie: Ivan Passer, hrají: Věra Křesadlová a Jan Vostrčil.
V osobité smutné komedii se na malém městě po deseti letech setkávají dva spolužáci – hudebníci. Jeden z nejvýznamnějších snímků nové české vlny 60. let, který byl zcela oprávněně zařazen mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob.

únor 2018 – American Honey, začátek již 17.30 hodin.
USA/Velká Británie 2016, road movie/163 min., režie: Andrea Arnold.  hrají: Sasha Lane a Shia LaBeouf.
Generační výpověď lidí, kteří stojí na prahu dospělosti a nevědí, jak ho překročit. American Honey je film, který budete emočně prožívat v těsné závislosti na vašem datumu narození. Cena poroty na MFF v Cannes 2016.

březen 2018 – Přes kosti mrtvých
Polsko/Česko 2017, krimi/drama/128 min., režie: Agnieszka Holland, hrají: Agnieszka Mandat a Miroslav Krobot.
Hlavní hrdinkou příběhu, je postarší, lehce výstřední žena. Mysteriózní drama postmoderně překračuje všechny příběhové a žánrové hranice. Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně 2017.

duben 2018 – Suburra
Itálie/Francie 2015, krimi/thriller/134 min., režie: Stefano Sollima, hrají: Greta Scarano a Jean-Hugues Anglade.
Brilantní žánrový (mafiánský) snímek. Příběh o zločinu se odehrává v Římě během sedmi dnů, v nichž se rozpoutá brutální válka mafií, která nakonec semele vinné i nevinné.

květen 2018 – Agnus dei
Francie/Polsko 2016. drama/115 min., režie: Anne Fontaine, hrají: Lou de Laâge, Agata Buzek a Agata Kulesza.
Film, odehrávající se v letech 1945-46 v ženském benediktinském klášteře v Polsku, se zabývá tabuizovaným tématem sexuálního násilí za války.

červen 2018 – Naprostí cizinci
Itálie 2016, komedie/drama/93 min., režie: Paolo Genovese, hrají: Giuseppe Battiston a Anna Foglietta.
Dynamická dramatická komedie o přátelství, lásce a zradě s hvězdným italským obsazením vás nejen rozesměje, ale dovede též k zamyšlení.

MOTTO: Pokud považuješ současné snímky v kinech za nudné, dětinské a film především za umění a ne jen za zábavu, pokud sneseš i jiné filmy než americké, erotické, komedie, fantasy a sci-fi, horory a thrillery, pokud dokážeš obětovat trochu svého pohodlí a zvednout se od netu, notebooku, facebooku, televize a DVD a zajít jednou za měsíc do kina, tak jsi náš člověk a věnuj pozornost dalším řádkům

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna BrnoLingua Centrum - partnerské logoCambridge P.A.R.K. - partnerské logo