Hudební výchova

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
SHV Seminář z hudební výchovyHV Hudební výchovaHUV Estetická výchova - hudebníShvn Seminář z hudební výchovy
Ilustrační foto
Hudební výchova – základní informace

Vydáno: 15. září 2010 5.27

 | 

Autorka: Lenka Dobrovolná

Vážení přátelé,

právě jste s dostali na stránky oddělení hudební výchovy na Biskupském gymnáziu. Hudební výchova, to jest obor, který je pro náš život velmi důležitý. Jeden by řekl: „Co je to za nesmysl, vždyť to přece nebudu studovat, tak proč mám poslouchat výklad v tak nedůležitém předmětu?“ Na takovou otázku je snadná odpověď: Hudba nás bude všechny provázet po celý život. Uklidní nás a povzbudí, když jsme smutní, naopak když jsme veselí, prohloubí naši radost. Již v době starých Řeků byla hudba nedílnou součástí života. Možná že někoho napadá, proč se máme chovat jako lidé, kteří žili před několika tisíci lety. Musíme si ale uvědomit, že to byla jedna z nejvzdělanějších kultur, která položila základy dnešních věd přírodních, humanitních, ale i kultuře. Ano, i kultuře, která přetrvává dodnes. Proto bychom si měli uvědomit, že zanevřeme-li na hudbu, necháme zakrsnout jednomu křídlu z naší duše. Ochuzujeme se jen sami o své pocity. A tak s úsměvem, zpěvem a bez starostí, vyjdeme z učebny plné hudby a radosti.

Pavel Niedermayer
kvinta B

Vítejte na stránkách předmětu, který byste si měli zamilovat! Konečně předmět, v němž nemusíte počítat příklady, psát diktáty nebo si dělat dlouhé zápisky, kterým stejně nerozumíte. Tady si můžete na chvíli oddechnout od každodenního stresu, známek, testů, zkoušení a takzvaně vypnout. Zaposlouchat se do pěkné hudby nebo si zazpívat nějakou písničku, zahrát si na hudební nástroj, to přece vždycky zlepší náladu! To je přece super, ne? V kterém jiném předmětu tohle můžete? Třeba v chemii? Pochybuji... Odtud se vám bude po zvonění těžko odcházet...

„Hudba je jedním z nejlepších prostředků k probuzení citů.“ (Christoph Willibald Gluck)

„Kde vám pomůžou, když se nedaří nebo jste v depce?
No přece nahoře na BiGy v hudebce!“

Milan Dobeš
kvinta B

Výuka

Žáci se seznamují s poznatky hudební nauky (notace, stupnice, intervaly, akordy, dynamika, tempo, pravidla hlasové hygieny, pěvecké a sborové hlasy, rytmická cvičení, rytmické diktáty, melodické diktáty, hudební nástroje, partitura, taktování atd.). V praxi pak rytmická cvičení, dechová a hlasová cvičení, intonace, zpěv kánonů, lidových, umělých písní, základní kroky společenských tanců, hudebně-pohybové hry. A probírají tzv. dějiny hudby od počátků přes ostatní období až po současnou tvorbu oblasti hudby artificiální a nonartificiální. K tomu je určený poslech CD ukázek a videonahrávek. Píší opakovací testy i z poslechových ukázek. Starší žáci (kvarta, sexta a 2. roč.) si připravují hudební referáty svého oblíbeného žánru či interpreta včetně dostupných ukázek a dle bodového systému bude jejich výkon ohodnocen – týká se to žáků sext a druhých ročníků. Celý přehled požadavků na podobu referátu je uveden v sekci studijních materiálů.

Žáci končící v sextách a ve 2. ročnících předmět HV se podílí svým aktivním pěvecko-instrumentálním vystoupením na závěrečné školní vernisáži ve 2. pol. června v sále B5 (ve spolupráci s oddělením výtvarné výchovy).

Výuka je během roku zpestřena instrumentálními výstupy jak spolužáků tak studentů brněnské konzervatoře a JAMU nebo pak dále pro 1. roč. a kvinty přednáškou o historickém vývoji hudebních nástrojů strunných a dechových.

Dotace hodin

Osmileté gymnázium

  • prima, sekunda, tercie, kvarta: 1 hod. týdně v půlených skupinách.
  • kvinta, sexta: žáci si volí mezi HUV a VYV: 2 hod. týdně.

Čtyřleté gymnázium

Opět žáky v 1. ročníku voleno mezi výchovou hudební a výtvarnou. Dotace je dvouhodinová v 1. a v 2. ročníku.

Nejnovější články v kategorii Hudební výchova
10. ledna 2018
8 fotografií


Ve středu 10. ledna 2018 se uskutečnila v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Žerotínovo náměstí č. 3, Brno, 
vernisáž 7. ročníku výtvarné soutěže Čarovné barvy země, jíž se zúčastnily 
studentky Kateřina Matulová, Julie Rubášová a Eliška Sáčková ze třídy Kvinty B
a Nella Ajvazi, Veronika Flašarová, Anna Hrubá a Anna Kalvodová z 2. B
.
Kolektivní práce obou skupinek našich studentek obsadily dvě první místa této výtvarné soutěže 
a to pod pedagogickým vedením Mgr. Blanky Hruškové.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Projektový týden HUV pro 2. ročníky a sexty

Vydáno: 12. září 2017 19.58

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

9. října 2017 – 12. října 2017

Náplní projektového týdne předmětové komise hudební výchovy je navštívení důležitých hudebních, kulturních a vzdělávacích institucí v Brně.

Stručný program:

Pondělí 9. 10. Divadlo na Orlí: pěvecká dílna s Dadou Klementovou (DIFA JAMU);
Ústav hudební vědy MU Brno: přednáška prof. Miloše Štědroně: Mozart a Salieri.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Prosba o pomoc

Vydáno: 6. září 2017 22.00

 | 

Autorka: Soňa Šmerdová

Titulní obrázek článku

Vážení přátelé Biskupského gymnázia,

v současné době akutně potřebujeme pro výuku hudební výchovy už jen jeden klavír (křídlo). Aby mohla výuka hudební výchovy pokračovat, prosíme tímto veřejnost o sponzorský dar ve formě finančního příspěvku nebo přímo 1 klavírního křídla. 

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
4. září 2017 – 30. června 2018

Přijměte pozvání na 27. ročník Filmového cyklu (nejen) pro středoškoláky a na Cyklus 9 špičkových jazzových koncertů. Permanentky k oběma akcím je možné zakoupit v kabinetu HUV u I. Doleželové během první poloviny září.


Filmový cyklus obsáhne devět snímků evropské i světové kinematografie. Filmový cyklus nejen pro středoškoláky proběhne v kině Lucerna. Kino Lucerna najdete na Minské 19, Brno-Žabovřesky (spojení tramvaj č. 3 a 11 nebo trolejbusy 134 a 136). Cyklus se zde uskuteční ve třech představeních, takže si můžete vybrat, který den se vám hodí více. Rozhodnout se musíte mezi úterým, středou a čtvrtkem. Všechna představení vašeho cyklu v kině Lucerna (celkem 9 filmů od října 2017 do června 2018) se pak konají ve stanovené dny, které máte výrazně vyznačeny na vaší průkazce. Začátky představení v kině Lucerna jsou většinou v 18 hod., film American Honey začíná kvůli své mimořádné délce již v 17.30 hodin. Legitimace cyklu do kina Lucerna stojí 495 Kč.


říjen 2017 – Mrtvý muž
USA 1995, antiwestern/drama/121 min., režie: Jim Jarmusch, hrají: Johnny Depp a Gary Farmer.
Zcela netradiční western a zároveň mistrovské dílo krále amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche s geniální hudbou Neila Younga.

listopad 2017 – Mlha v srpnu
Německo/Švýcarsko 2016, drama/historický/126 min., režie: Kai Wessel, hrají: Ivo Pietzcker a Sebastian Koch.
Pod nacistickým programem s krycím názvem T4 se skrývala eugenika a násilná eutanazie, která cílila v Německu dokonce i na děti.

prosinec 2017 – V sedmnácti
Francie 2016, drama/romantický/116 min., režie: André Téchiné, hrají: Kacey Mottet Klein a Corentin Fila.
V nejsvěžejším snímku své kariéry zachycuje třiasedmdesátiletý francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků z francouzského maloměsta a jejich turbulentní vztah.

leden 2018 – Intimní osvětlení
Československo 1965, drama/podobenství/71 min., režie: Ivan Passer, hrají: Věra Křesadlová a Jan Vostrčil.
V osobité smutné komedii se na malém městě po deseti letech setkávají dva spolužáci – hudebníci. Jeden z nejvýznamnějších snímků nové české vlny 60. let, který byl zcela oprávněně zařazen mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob.

únor 2018 – American Honey, začátek již 17.30 hodin.
USA/Velká Británie 2016, road movie/163 min., režie: Andrea Arnold.  hrají: Sasha Lane a Shia LaBeouf.
Generační výpověď lidí, kteří stojí na prahu dospělosti a nevědí, jak ho překročit. American Honey je film, který budete emočně prožívat v těsné závislosti na vašem datumu narození. Cena poroty na MFF v Cannes 2016.

březen 2018 – Přes kosti mrtvých
Polsko/Česko 2017, krimi/drama/128 min., režie: Agnieszka Holland, hrají: Agnieszka Mandat a Miroslav Krobot.
Hlavní hrdinkou příběhu, je postarší, lehce výstřední žena. Mysteriózní drama postmoderně překračuje všechny příběhové a žánrové hranice. Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně 2017.

duben 2018 – Suburra
Itálie/Francie 2015, krimi/thriller/134 min., režie: Stefano Sollima, hrají: Greta Scarano a Jean-Hugues Anglade.
Brilantní žánrový (mafiánský) snímek. Příběh o zločinu se odehrává v Římě během sedmi dnů, v nichž se rozpoutá brutální válka mafií, která nakonec semele vinné i nevinné.

květen 2018 – Agnus dei
Francie/Polsko 2016. drama/115 min., režie: Anne Fontaine, hrají: Lou de Laâge, Agata Buzek a Agata Kulesza.
Film, odehrávající se v letech 1945-46 v ženském benediktinském klášteře v Polsku, se zabývá tabuizovaným tématem sexuálního násilí za války.

červen 2018 – Naprostí cizinci
Itálie 2016, komedie/drama/93 min., režie: Paolo Genovese, hrají: Giuseppe Battiston a Anna Foglietta.
Dynamická dramatická komedie o přátelství, lásce a zradě s hvězdným italským obsazením vás nejen rozesměje, ale dovede též k zamyšlení.

MOTTO: Pokud považuješ současné snímky v kinech za nudné, dětinské a film především za umění a ne jen za zábavu, pokud sneseš i jiné filmy než americké, erotické, komedie, fantasy a sci-fi, horory a thrillery, pokud dokážeš obětovat trochu svého pohodlí a zvednout se od netu, notebooku, facebooku, televize a DVD a zajít jednou za měsíc do kina, tak jsi náš člověk a věnuj pozornost dalším řádkům

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Punto musicale

Vydáno: 5. června 2017 22.13

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

Titulní obrázek článku
15. června 2017

Kabinet hudební výchovy Vás srdečně zve na koncert Punto musicale studentů HUV sext a 2. ročníků (čtvrtek 15.6., 14:00, sál B5, Biskupské gymnázium Brno).

 

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Zážitky z Oder

Vydáno: 25. března 2017 22.03

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

21. března 2017 – 23. března 2017
11 fotografií

Letošní Celostátní přehlídka zájmové umělecké činnosti v Odrách byla opět a jako vždy doslova přehlcena talentovanými umělci a umělkyněmi z celé republiky a dokonce i z Košic. Představily se taneční soubory, pěvecké sbory i sóloví zpěváci, nechyběly ani recitace, monology nebo přímo hudební show v podání mimo jiné i našich studentů Aleše Fojtíka (QA), Daniela Polanského (SxB) či Alžběty Brothánkové (SpB).
Naše schola si i letos vedla dobře. Přestože jsme zpívali za skromnějšího instrumentálního doprovodu než bývá zvykem, zhostili jsme se našeho úkolu se stejným odhodláním a nadšením.
Velmi dobré ohlasy jsme sklidili také za náš hudební doprovod Večeru chval, který se konal ve středu večer v podkroví Domova mládeže místní školy a byl živě vysílán televizí Noe, jejímž dramaturgům a štábu bychom chtěli poděkovat za jejich vstřícnost a velmi příjemnou spolupráci.
Veliký dík a obdiv patří také naší milé vedoucí Barboře Suchánkové (SpA) a manažerce Magdě Babákové (2.B) za jejich ohromné úsilí a nasazení. Zároveň bychom chtěli poděkovat i všem místním organizátorům za jejich roky neměnnou vlídnost a pohotovost – těšíme se s Vámi opět za rok na viděnou.
Nesmíme zapomenout ani na podporu Sdružení přátel Bigy, bez něhož bychom do Oder asi museli jet stopem...
 

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Odry 2017

Vydáno: 19. března 2017 21.35

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

Titulní obrázek článku
21. března 2017 – 24. března 2017

Ve dnech 21. – 24. března 2017 vystoupí Schola Bigy Brno pod vedením Barbory Suchánkové (SPA), sólisté a dvě kapely
na 24. ročníku Celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti církevních škol v ODRÁCH.

Výběr našich scholistů zazpívá při Večeru chval v Odrách ve středu 22. března od 20:00 – 21:00,
živě přenáší TV NOE 
(z podkroví Domova mládeže Střední zdravotnické školy a Střední pedagogické školy Svaté Anežky České Odry).

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno