Kontakt
Předmětová komise

Hudební výchova

Kategorie
 Akce předmětové komise
Předměty
SHV Seminář z hudební výchovyHV Hudební výchovaHUV Estetická výchova - hudebníShvn Seminář z hudební výchovy
Ilustrační foto
Hudební výchova – základní informace

Vydáno: 15. září 2010, 3.27

 | 

Autorka: Lenka Dobrovolná

Vážení přátelé,

právě jste s dostali na stránky oddělení hudební výchovy na Biskupském gymnáziu. Hudební výchova, to jest obor, který je pro náš život velmi důležitý. Jeden by řekl: „Co je to za nesmysl, vždyť to přece nebudu studovat, tak proč mám poslouchat výklad v tak nedůležitém předmětu?“ Na takovou otázku je snadná odpověď: Hudba nás bude všechny provázet po celý život. Uklidní nás a povzbudí, když jsme smutní, naopak když jsme veselí, prohloubí naši radost. Již v době starých Řeků byla hudba nedílnou součástí života. Možná že někoho napadá, proč se máme chovat jako lidé, kteří žili před několika tisíci lety. Musíme si ale uvědomit, že to byla jedna z nejvzdělanějších kultur, která položila základy dnešních věd přírodních, humanitních, ale i kultuře. Ano, i kultuře, která přetrvává dodnes. Proto bychom si měli uvědomit, že zanevřeme-li na hudbu, necháme zakrsnout jednomu křídlu z naší duše. Ochuzujeme se jen sami o své pocity. A tak s úsměvem, zpěvem a bez starostí, vyjdeme z učebny plné hudby a radosti.

Pavel Niedermayer
kvinta B

Vítejte na stránkách předmětu, který byste si měli zamilovat! Konečně předmět, v němž nemusíte počítat příklady, psát diktáty nebo si dělat dlouhé zápisky, kterým stejně nerozumíte. Tady si můžete na chvíli oddechnout od každodenního stresu, známek, testů, zkoušení a takzvaně vypnout. Zaposlouchat se do pěkné hudby nebo si zazpívat nějakou písničku, zahrát si na hudební nástroj, to přece vždycky zlepší náladu! To je přece super, ne? V kterém jiném předmětu tohle můžete? Třeba v chemii? Pochybuji... Odtud se vám bude po zvonění těžko odcházet...

„Hudba je jedním z nejlepších prostředků k probuzení citů.“ (Christoph Willibald Gluck)

„Kde vám pomůžou, když se nedaří nebo jste v depce?
No přece nahoře na BiGy v hudebce!“

Milan Dobeš
kvinta B

Výuka

Žáci se seznamují s poznatky hudební nauky (notace, stupnice, intervaly, akordy, dynamika, tempo, pravidla hlasové hygieny, pěvecké a sborové hlasy, rytmická cvičení, rytmické diktáty, melodické diktáty, hudební nástroje, partitura, taktování atd.). V praxi pak rytmická cvičení, dechová a hlasová cvičení, intonace, zpěv kánonů, lidových, umělých písní, základní kroky společenských tanců, hudebně-pohybové hry. A probírají tzv. dějiny hudby od počátků přes ostatní období až po současnou tvorbu oblasti hudby artificiální a nonartificiální. K tomu je určený poslech CD ukázek a videonahrávek. Píší opakovací testy i z poslechových ukázek. Starší žáci (kvarta, sexta a 2. roč.) si připravují hudební referáty svého oblíbeného žánru či interpreta včetně dostupných ukázek a dle bodového systému bude jejich výkon ohodnocen – týká se to žáků sext a druhých ročníků. Celý přehled požadavků na podobu referátu je uveden v sekci studijních materiálů.

Žáci končící v sextách a ve 2. ročnících předmět HV se podílí svým aktivním pěvecko-instrumentálním vystoupením na závěrečné školní vernisáži ve 2. pol. června v sále B5 (ve spolupráci s oddělením výtvarné výchovy).

Výuka je během roku zpestřena instrumentálními výstupy jak spolužáků tak studentů brněnské konzervatoře a JAMU nebo pak dále pro 1. roč. a kvinty přednáškou o historickém vývoji hudebních nástrojů strunných a dechových.

Dotace hodin

Osmileté gymnázium

  • prima, sekunda, tercie, kvarta: 1 hod. týdně v půlených skupinách.
  • kvinta, sexta: žáci si volí mezi HUV a VYV: 2 hod. týdně.

Čtyřleté gymnázium

Opět žáky v 1. ročníku voleno mezi výchovou hudební a výtvarnou. Dotace je dvouhodinová v 1. a v 2. ročníku.

Nejnovější články v kategorii Hudební výchova
2. října 2016, 22.00 – 6. října 2016, 21.59

Projektový týden HUV pro budoucí 2. ročníky a sexty je  určen pouze studentům hudební výchovy.

Anotace:

Náplní projektového týdne předmětové komise hudební výchovy je navštívení důležitých hudebních, kulturních a vzdělávacích institucí v Brně.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Zážitky z Oder 2016

Vydáno: 20. března 2016, 22.51

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

14. března 2016, 23.00 – 18. března 2016, 22.59
8 fotografií

„Každý den, novou milost z Tvých dlaní smím si brát…“

V naší schole se rok dělí na dvě období: před Odrami a po Odrách. Ten necelý týden mezi tím nám vždy připadá jako výlet do jiné reality, kde čas, jakoby se zpomalil…

Jak jsme letos zpívali v jedné písni, každý den se zde stává milostí. Můžete se snažit, jak chcete, ale vždy, když (pozdě) večer uléháte ve spacáku na karimatku, hlavou vám víří přemíra dobrých zážitků a je vám naprosto jedno, že jste unavení nebo nemůžete promluvit.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Schola BiGy Brno se chystá do Oder

Vydáno: 11. března 2016, 22.31

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

Titulní obrázek článku
14. března 2016, 23.00 – 18. března 2016, 22.59

Schola BiGy Brno se v nadcházejícím týdnu zúčastní 23. ročníku Celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti církevních škol v Odrách. Naši scholisté vystoupí též ve středu 16. března od 20:00 v kostele sv. Bartoloměje v Odrách na Večeru chval, který bude živě přenášet TV NOE.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...

 Název předmětu: Seminář z hudební výchovy (zkratka předmětu SHV)

Určeno pro ročníky: septimy a 3. ročníky, s výukou dále pokračují oktávy a 4. ročníky, předmět SHV je určen studentům, kteří absolvovali v 1. a 2. ročníku či v kvintě a sextě předmět hudební výchova

Zařazeno v kategoriích:
Maturita
Volitelné předměty a kroužky
Hudební výchova
Celý článek...
6. září 2015, 22.00 – 30. června 2016, 21.59

21. září, pondělí, 19:00-21:00, Mahenovo divadlo, 2 výrazové taneční příběhy

GAMER OVER "Shořet mladý aneb Proti proudu"
Každý z muzikantů, ať to byl Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo Jimi Hendrix, mají jedno společné: jejich život se podobal jízdě na horské dráze a jejich umělecký odkaz se stal nesmrtelným. Za nevídaný úspěch zaplatil vysokou cenu, zemřeli za mnohdy záhadných okolností ve svých 27 letech.
Choreografie: Marek Svobodník, Adam Sojka, Martin Svobodník
Cena: student 185 Kč (dospělý 369 Kč)

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
4. října 2015, 22.00 – 8. října 2015, 21.59

Náplní projektového týdne předmětové komise hudební výchovy je navštívení důležitých hudebních, kulturních a vzdělávacích institucí v Brně.

Stručný program:

  • Pondělí 5.10. Divadlo Radost: dopolední představení a následná prohlídka zákulisí
  • Úterý 6.10. FF MU Brno – Ústav hudební vědy: historie ústavu
    a muzikologická přednáška
  • Středa 7.10. Divadlo Reduta: dopolední představení a následná prohlídka zákulisí
  • Čtvrtek 8.10. Besední dům: komentovaná prohlídka s emeritním dramaturgem
    Dr. Jiřím Benešem, účast na zkoušce Filharmonie Brno
Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
9 x JAZZ! na podzim 2015

Vydáno: 31. srpna 2015, 18.25

 | 

Autorka: Ilona Doleželová

31. srpna 2015, 22.00 – 20. září 2015, 21.59


Nabízíme studentům vyššího gymnázia permanentku na cyklus 9 špičkových podzimních jazzových koncertů ve Staré Pekárně za 250Kč.  Neobávejte se jazzu, je to krásný a svobodný hudební žánr! Účinkují: Carpet Cabinet, Soul Resolution, Mike Fletcher Trio, Petra Bornerová Trio, Chocofly, Afropean Project, JazzBalk, Drunk Lamb, Tres Quatros Kvintet.
Podrobnosti u I. Doleželové v kabinut HUV, kde je možné zakoupit permanentku během první poloviny září.

Zařazeno v kategoriích:
Hudební výchova
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna BrnoLingua Centrum - partnerské logoCambridge P.A.R.K. - partnerské logo