Nejnovější články v kategorii Spolek přátel Bigy — Opatov
Prima už je príma

Vydáno: 15. října 2012 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

16 fotografií


Prima už je príma

Studenti, studentky, profesoři a profesorky,
Chtěl bych se s vámi, jménem primy B, podělit o naše pocity z adaptačního kurzu. Seznamovací kurz, je zvláštní věc. Člověk přijde mezi neznámé lidi a najednou jim musí důvěřovat, seznámit se. Je to těžko popsatelný pocit, něco jako rozpaky, při kterých si člověk uvědomí, že s těmito lidmi stráví osm let. Amundsen taky věděl, že se svou posádkou může zemřít. Je to těžké, důvěřovat někomu koho neznáte. Tým profesorů, pro nás připravil soubor her, které měly naši důvěru podpořit a zároveň zlepšit naše umění spolupracovat a komunikovat. K vzájemné důvěře a spolupráci napomáhala například i samotná příprava jídla. Jak se zdá, největší úspěch sklidila hra lana, při které jsme svým spolužákům museli věřit, že naše chůze po laně je bezpečná, protože nás jistí svýma rukama.
 

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Letní tábor 2012

Vydáno: 24. září 2012 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

7 fotografií

Letní tábor L.P. 2012
Školní rok utekl velmi rychle a už se jede opět do Opatova. I přes nemalé problémy s výlukou na trati jsme se bezpečně dostali na faru, kde započalo naše dobrodružství. Celý týden byl inspirován knihou J. Verna Dva roky prázdnin. Díky počasí, které se vydařilo na všech třech turnusech, se většina her mohla hrát venku na čerstvém vzduchu. Proběhly boje mezi piráty a trosečníky, děti se učily lovit divou zvěř lasem, střílet ze vzduchovky či z luku a za svitu hvězd se hrála noční hra. I když úkoly nebyly vždy lehké, obešli jsme se bez vážnějších zranění a nemocí. Po vyhlášení vítězů dostaly všechny děti zasloužené ceny. Po vytouženém návratu domů se děti radostně vítaly se svými rodiči a hned jim začaly vyprávět spoustu nových zážitků.
Bobánci (starší táborníci)

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
M.O.T.A - Tábor pro starší 2012

Vydáno: 24. září 2012 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

7 fotografií

M.O.T.A. - Tábor pro starší 2012

Stejně jako roky předešlé, i letos se konal tábor v Opatově pro "náctileté". Tentokrát s tématem M.O.T.A. - Mezinárodní organizace tajných agentů. Celých 12 dní se neslo v bojovém duchu, jak napovídá píseň složená všemi šesti skupinami, pro jejichž pojmenování byly použity názvy nejrůznějších tajných organizací z celého světa.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Škola v přírodě s primou A

Vydáno: 20. června 2012 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

Škola v přírodě 2012 s primou A

Tak jako každá prima i prima A vyrazila na školu v přírodě. Tentokrát to bylo v duchu jezuitského řádu a jeho působení v Jižní Americe. Hned v Třebíči na nádraží probíhala anketa pro lidi, co všechno ví o jezuitech. Výsledky byly velmi zajímavé. Každý večer se promítal kousek filmu pro přiblížení k tématu. Za celý týden jsme se všichni lépe poznali a uvědomili si spoustu nových věcí. Učili jsme se jak se správně a efektivně učit. A samozřejmě jsme to hned v pondělí po návratu zavedli do praxe. Navzdory nepříznivému počasí jsme si všichni tento týden užili, včetně paní profesorky. A s úsměvem se vrátili zpět do Brna.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Silvestr v Opatově

Vydáno: 6. března 2012 14.00

 | 

Autorka: Jana Vrbacká

31. prosince 2011
3 fotografie

Stejně jako každý rok, i letošního Silvestra strávila parta kamarádů v Opatově na faře. Mohli si tak spolu užít poslední dny roku. Každoročně se zde sejde asi patnáct lidí, aby se bavili, pro někoho možná trochu netradičním způsobem, pro jiné však velmi známě. Hrají hry, zpívají, povídají si, seznamují se s novými kamarády, také děkují Bohu za uplynulý rok a prosí za ten nadcházející. O Silvestrovské noci však nemůže chybět ohňostroj ani Novoroční přípitek. První den v novém roce se pak spolu účastní Novoroční mše svaté tady v Opatově. I ten letošní Silvestr měl své originální pojetí a všichni byli jistě rádi, že tento čas mohli strávit se svými přáteli. Nakonec se však museli vrátit do normálního běhu dne, ovšem už teď dopředu se těší na konec roku, kdy se tady zase opět všichni spolu sejdou.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Jarní prázdniny v Opatově

Vydáno: 6. března 2012 13.48

 | 

Autorka: Jana Vrbacká

6. února 2012 – 10. února 2012
6 fotografií

Letošní rok jsme jako každé jarní prázdniny vyrazili do Opatova. Navzdory tomu, že v Brně nespadla ani vločka, dorazily s dětmi na nádraží nejedny boby a lopaty, s nadějí, že v Opatově bude lépe. Jejich přání se vyplnila. Nikdo neodolal a hned v den příjezdu jsme vyrazili na nedaleký kopec bobovat. Ani v dalších dnech nám teploty přesahující v noci -20 oC. a ve dne -14 oC nezabránily jít ven. Pečlivě připravené hry byly v pondělí nečekaně přerušeny střevní virózou, která na dva dny skolila více jak polovinu osazenstva tábora, ale v Opatově se vždy vše zvládne. Zbytek týdne se obešel bez dalších potíží a nesl se v duchu letošního táborového tématu “Pojďte pane, budeme si hrát”. Při návratu do Brna děti rodičům kromě rozbitých bobů ukazovaly i další památky přivezené z Opatova, například loutky, které si měly možnost sami vyrobit. Tak nám uběhl letošní zimní Opatov a těšíme se na letní prázdniny.
 

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Malování v Opatově

Vydáno: 9. února 2012 21.55

 | 

Autor: Miloš Winkler

Titulní obrázek článku
18. prosince 2011

To, co si všichni z nás přáli, se konečně stalo realitou. Poté, co bylo v roce 2009 vymalováno první patro naší opatovské fary, dočkalo se koncem roku 2011 nové výmalby i schodiště a celé přízemí. Konec je tak dnům, kdy se každý bál na schodech dupnout, aby na něj nespadl kus omítky. Konec je tak dnům, kdy se po instalaci nových topných těles říkalo, že vůbec není vidět, jak jsou nová a pěkná, když je za nimi ta drolící se zeď. Doufáme tedy, že se případní zájemci o pobyt nenechají odradit venkovním vzhledem fary, ale že s radostí uvítají teplo domova, které jim stále více opravená fara nabídne. Zároveň však doufáme, že to, co obětavé ruce na faře tvoří, o faru se starají a na faře opravují, první vandalské ruce nezničí.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Brigáda v Opatově

Vydáno: 9. února 2012 21.47

 | 

Autorka: Jana Vrbacká

1. října 2011 – 2. října 2011
2 fotografie

O víkendu 1. a 2.října se pár věrných, kteří na faře v podstatě vyrůstali, vydalo čelit pralesům farní zahrady s dobrou náladou, úsměvem na rtech, buchtami od maminky v batohu a sekačkami v autech. Měli pouhé dva dny na to, aby z toho, co kdysi bývalo zahradou, udělali plochu vhodnou k všemožné činnosti, zábavě a potřebě ubytovaných hostí. Za cenu vlastního vyčerpání a zničení nejedné sekačky se jim podařilo vrátit zahradě takovou tvář, jakou měla v dobách, kdy sem jako malí sami jezdívali. Spokojeni s odvedenou prací se vrátili zpět do Brna, s myšlenkou, že udělali něco pro ostatní. Posuďte sami...

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Opatovská fara

Vydáno: 30. dubna 2011 22.00

 | 

Autorka: Jana Kozlíčková

3 fotografie

Pokud hledáte vhodné místo v přírodě pro dovolenou s dětmi, pak nemusíte jezdit daleko. Opravená budova fary v Opatově u Třebíče poskytne levné ubytování se vším potřebným vybavením. Dny plné pohody za každého počasí, ticha tolik nezvyklého po příjezdu z města a dobrodružných her v okolní zeleni lesů, kopcovitých strání a turistických stezek láká jak děti, tak dospělé v kteroukoli roční dobu. Následující ohlasy studentů sekundy A po zkušenostech se dvěma týdenními pobyty jsou dostatečně výmluvné.
Myslím, že opatovská fara je dobře umístěná – blízko lesa, louky, rybníku, pole, kostela a obchodu. Za farou je taky ohniště pro možnost táboráků. Samotný interiér starobylé fary vypadá dobře a útulně. Je tu společenská místnost, takže program může být za každého počasí.

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
V Opatově vždycky dobře

Vydáno: 31. prosince 2001 23.00

 | 

Autor: Vladimír Krátký

Titulní obrázek článku

     Budova fary v Opatově se stala součástí historie nejedné třídy Biskupského gymnázia, hlavně těch studentů, kteří navštěvovali naši školu v devadesátých letech. „O víkendu pojedeme do Opatova!“ To je věta, kterou od svého třídního nebo od otce spirituála mnozí velmi rádi slyšeli.
     Tato úvodní slova určitě platila (a platí) i o třídě, která se rozloučila s Bigy v roce 2001 jako oktáva B. Pravidelné cesty do Opatova byly nedílnou součástí jejího života už od sekundy. Tehdy se třída s farou seznámila v rámci školního výletu a bylo jasné, že se sem rádi budeme vracet. A skutečně tomu tak bylo – a vydrželo to až do oktávy. Poslední návštěva se konala tři měsíce před maturitou.
     Uplynulo deset let. Třída už se rozešla doslova do celého světa, ale její členové nezapomněli. Nezapomněli na přátelství, která za těch osm let vznikla, nezapomněli na Barvičovu 85 a nezapomněli ani na Opatov. „Co podnikneme k desátému výročí maturity?“ ozvalo se na pravidelné předvánoční „slezině“. „Pojedeme do Opatova!“ zazněla zase po letech věta, kterou čtenář této stránky už zná z úvodního odstavce.
     A tak se taky stalo. Vše se domluvilo, připravilo, a první dubnový víkend roku 2011 patřil po deseti letech a šesti týdnech zase naší třídě. Celý víkend, prožitý ve stylu retro, byl skvělý a opravdu bylo na co vzpomínat. Dataprojektor s fotkami pracoval naplno, kolovaly i klasické fotografie, vynořovaly se další a další vzpomínky. Sjížděli jsme se postupně, jak to komu nejrůznější povinnosti dovolily, až nás byla v sobotu odpoledne plná fara – úctyhodný počet 28 absolventů i s třídním. A to není konečný počet, neboť už je na světě další generace, která své rodiče-absolventy do Opatova „doprovodila“.
     Loučili jsme se jen neradi, ale určitě ne navždy. Tak čau – a zase někdy v Opatově …..

Zařazeno v kategoriích:
Spolek přátel Bigy
Opatov
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno