Elektronový mikroskop Phenom byl na naší škole instalován firmou FEI v dubnu 2014. Od té doby vznikla řada zajímavých fotografií, se kterými bychom vás zde chtěli seznámit. Jak budou vznikat další snímky, budeme je obnovovat.

Od poloviny září 2014 také funguje kroužek Elektronové mikroskopie. Protože nám byla prodloužena zápůjčka mikroskopu i na další školní rok, bude také pokračovat kroužek Elektronové mikroskopie.

application/pdf ikonaZázraky přírody (pdf, 1382.2 kB)
application/pdf ikonaPoslové z vesmíru (pdf, 963.8 kB)
application/pdf ikonaSrst ledního medvěda (pdf, 1202.6 kB)
application/pdf ikonaRozsivky (pdf, 1279.6 kB)
Zařazeno do kategorií:

ELMI – BIGY: Další zprávy z VIDA centra

Úvahy, bilance, vzpomínky

V pondělí 19. 3. a v úterý 20. 3. předváděli další studenti naší školy elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Máte-li předvádět mikroskop skupinám, kde jsou malé děti, větší děti i dospělí, jak jsme psali v minulé zprávě, není to jednoduché. Přesto jsme se setkali s obrovským nadšením a zájmem i těch nejmenších.

ELMI – BIGY slavilo o víkendu úspěch ve VIDA centru

V sobotu 17.3. a v neděli 18.3. slavily naše studentky Gabriela, Markéta, Natálie a Veronika ve VIDA centru obrovský úspěch. Předváděly zde v rámci brněnské akce Dny elektronové mikroskopie elektronový mikroskop Phenom zapůjčený firmou Thermo-Fisher Scientific.

Brnem jezdí tramvaj pojmenovaná po Arminu Delongovi

Volitelné předměty a kroužky

Cestující vozí od pátku 9. března tramvaj pokřtěná po průkopníkovi elektronových mikroskopů Arminu Delongovi. Před šedesáti sedmi lety v Brně pod vedením profesora Aleše Bláhy společně s Vladimírem Drahošem, Ladislavem Zobačem a konstruktérem Janem Speciálným sestrojili první československý elektronový mikroskop.

Volitelné předměty a kroužky

Studenti z kroužku elektronové mikroskopie se zúčastní Dnů elektronové mikroskopie v Brně a budou předvádět mikroskop Phenom ve VIDA centru.

Pane Winklere,

V úterý jsem se při návštěvě v Urban centru potkala s Vašimi studenty a musím velmi pochválit jejich připravenost a znalosti. Dokázali odpovědět i na záludné dotazy týkající se elektronové mikroskopie. Také se mi moc líbí vaše brožurka „Elektronový mikroskop na střední škole“.

Volitelné předměty a kroužky

Členové kroužku elektronové mikroskopie se připravují na spolupráci s Akademií věd. Včera jsme  získali 44 vzorků z paleoekologického profilu Santovka na Slovensku. Naším úkolem bude nafotografovat na elektronovém mikroskopu rozsivky získané z vrtu v této oblasti. Doufáme, že svůj úkol splníme na výbornou.

ELMI-BIGY informuje

Dne 24.11.2016 se tři naši studenti zúčastnili TECHFESTU na VUT Brno, kde vysokoškolákům předváděli elektronový mikroskop Phenom. Patří jim dík za dobrou reprezentaci školy, akce končila až v 17 hodin. Byla to pro nás dobrá zkušenost a i řediteli firmy FEI byl s vystupováním studentů spokojen.

Vybavenost

PACHATEL BYL USVĚDČEN!

Jak jsme vás posledně informovali, naším největším hitem v poslední době bylo pozorování chlupů ledního medvěda. Zjistili jsme, že jsou něčím napadené. Po delším pátrání jsme nalezli odborný článek, který popisoval přesně to, co jsme viděli na našich snímcích. Oslovili jsme zahraniční autory a poslali jsme jim naše fotografie. Zde máte jejich odpovědi:

Volitelné předměty a kroužky

25. dubna byla na naší škole skupina žáků ze základní školy Tuháčkova podívat se na elektronový mikroskop. Povídání a ukázka provozu mikroskopu zaujala nejen žáky, ale i jejich doprovázející učitele. Byli to žáci 7. tříd ve dvou skupinách (15 + 19 žáků). Těšíme se na další zájemce.

ELMI – BIGY informuje

Volitelné předměty a kroužky

Přinášíme další informace z kroužku elektronové mikroskopie. V současné době jsme se vrhli na zpracovávání našeho bohatého trichologického materiálu (zvířecích chlupů). Učíme se, jak co nejlépe připravit preparát. Není to jednoduché, je to piplačka. Ale některé výsledky stojí za to. Posledním hitem je zkoumání chlupů z ledního medvěda.