Elektronový mikroskop Phenom byl na naší škole instalován firmou FEI v dubnu 2014. Od té doby vznikla řada zajímavých fotografií, se kterými bychom vás zde chtěli seznámit. Jak budou vznikat další snímky, budeme je obnovovat.

Od poloviny září 2014 také funguje kroužek Elektronové mikroskopie. Protože nám byla prodloužena zápůjčka mikroskopu i na další školní rok, bude také pokračovat kroužek Elektronové mikroskopie.

application/pdf ikonaZázraky přírody (pdf, 1382.2 kB)
application/pdf ikonaPoslové z vesmíru (pdf, 963.8 kB)
application/pdf ikonaSrst ledního medvěda (pdf, 1202.6 kB)
application/pdf ikonaRozsivky (pdf, 1279.6 kB)
Zařazeno do kategorií:

Pane Winklere,

V úterý jsem se při návštěvě v Urban centru potkala s Vašimi studenty a musím velmi pochválit jejich připravenost a znalosti. Dokázali odpovědět i na záludné dotazy týkající se elektronové mikroskopie. Také se mi moc líbí vaše brožurka „Elektronový mikroskop na střední škole“.

Volitelné předměty a kroužky

Členové kroužku elektronové mikroskopie se připravují na spolupráci s Akademií věd. Včera jsme  získali 44 vzorků z paleoekologického profilu Santovka na Slovensku. Naším úkolem bude nafotografovat na elektronovém mikroskopu rozsivky získané z vrtu v této oblasti. Doufáme, že svůj úkol splníme na výbornou.

ELMI-BIGY informuje

Dne 24.11.2016 se tři naši studenti zúčastnili TECHFESTU na VUT Brno, kde vysokoškolákům předváděli elektronový mikroskop Phenom. Patří jim dík za dobrou reprezentaci školy, akce končila až v 17 hodin. Byla to pro nás dobrá zkušenost a i řediteli firmy FEI byl s vystupováním studentů spokojen.

Vybavenost

PACHATEL BYL USVĚDČEN!

Jak jsme vás posledně informovali, naším největším hitem v poslední době bylo pozorování chlupů ledního medvěda. Zjistili jsme, že jsou něčím napadené. Po delším pátrání jsme nalezli odborný článek, který popisoval přesně to, co jsme viděli na našich snímcích. Oslovili jsme zahraniční autory a poslali jsme jim naše fotografie. Zde máte jejich odpovědi:

Volitelné předměty a kroužky

25. dubna byla na naší škole skupina žáků ze základní školy Tuháčkova podívat se na elektronový mikroskop. Povídání a ukázka provozu mikroskopu zaujala nejen žáky, ale i jejich doprovázející učitele. Byli to žáci 7. tříd ve dvou skupinách (15 + 19 žáků). Těšíme se na další zájemce.

ELMI – BIGY informuje

Volitelné předměty a kroužky

Přinášíme další informace z kroužku elektronové mikroskopie. V současné době jsme se vrhli na zpracovávání našeho bohatého trichologického materiálu (zvířecích chlupů). Učíme se, jak co nejlépe připravit preparát. Není to jednoduché, je to piplačka. Ale některé výsledky stojí za to. Posledním hitem je zkoumání chlupů z ledního medvěda.

ELMI-BIGY informuje

V sobotu 6. února 2016 někteří členové kroužku elektronové mikroskopie navštívili mezinárodní výstavu psů DUO CACIB BRNO. Návštěva výstavy byla samozřejmě pracovní. Naším úkolem bylo získat vzorky srsti různých psích plemen pro pozorování a srovnávání v elektronovém mikroskopu. Bylo to náročné.

ELMI-BIGY informuje

Rádi bychom vás trochu více informovali o činnosti kroužku elektronové mikroskopie. Kroužek pracuje celkem nenápadně, ale výsledky jsou velice zajímavé. Podařilo se nám získat velice zajímavé biologické vzorky (rzi a plísně). Sami se podívejte na několik z nich. Připravujeme nové fotoalbum z těchto fotografií.

Kroužek elektronové mikroskopie zahajuje

Volitelné předměty a kroužky

Od 15. září opět na naší škole funguje kroužek elektronové mikroskopie. Chodí do něj 15 studentú. Jsou rozděleni na tři skupiny, aby mohli pohodlněji pracovat v laboratoři u mikroskopu. Šest jich je mladších (sekunda, tercie), devět starších (první, druhý ročník). Zatím zvládáme teorii a obsluhu mikroskopu.