Kontakt
Elektronový mikroskop

Vydáno: 18. října 2014, 15.34

 | 

Autor: Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

Elektronový mikroskop Phenom byl na naší škole instalován firmou FEI v dubnu 2014. Od té doby vznikla řada zajímavých fotografií, se kterými bychom vás zde chtěli seznámit. Jak budou vznikat další snímky, budeme je obnovovat.

Od poloviny září 2014 také funguje kroužek Elektronové mikroskopie. Protože nám byla prodloužena zápůjčka mikroskopu i na další školní rok, bude také pokračovat kroužek Elektronové mikroskopie.

Nejnovější články v kategorii Elektronový mikroskop
Titulní obrázek článku
10. března 2020, 23.00 – 15. března 2020, 22.59

Ve dnech 11.3.2020 až 15.3.2020 budou v Brně opět probíhat Dny elektronové mikroskopie. A naše škola se opět zařadila mezi organizátory této akce. Naši studenti budou předvádět elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Téma letošního programu je "Brno pod mikroskopem". Také my jsme se tímto směrem zaměřili a připravili jsme si preparáty z brněnského prostředí. Více o programu Dnů elektronové mikroskopie najdete na https://dem.brno.cz/.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
Víkend v mikrosvětě - Bigy opět ve VIDA centru

Vydáno: 19. října 2019, 20.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

10 fotografií

V rámci akce Víkend v mikrosvětě, kterou pořádalo VIDA centrum v Brně ve spolupráci s firmou Thermofisher, předváděli naši studenti SA a SB elektronový mikroskop Phenom široké veřejnosti. Přicházeli většinou celé rodiny a zájem těch nejmenších byl potěšující. To můžete vidět i na fotografiích. Zúčastněným studentům patří velký dík, protože se do zmíněné akce zapojili ve svém volném čase. Někteří se dokonce sami pokusili i o svou první přednášku o elektronovém mkroskopu. A musím je pochválit, svůj úkol splnili na výbornou. I rodiče se svými dětmi odcházeli spokojeni. Už se těším na březnové Dny elektronové mikroskopie. Musíme se na ně dobře připravit. Miloš Winkler

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
Dny elektronové mikroskopie

Vydáno: 11. března 2019, 22.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. až 10. března proběhly v Brně opět Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se zúčastnila předváděním elektronového mikroskopu Phenom ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie začaly již ve středu 6. března ve večerních hodinách. V křížové chodbě brněnského magistrátu si zúčastnění partneři připravili stánky pro svou prezentaci. Mezi světovými firmami jako Thermo Fisher, Tescan či Delong Instruments, byly i stánky VIDA centra, Technického muzea, Ceitecu a také Bigy. A nedá se říci, že by nějak zanikal. Slavnostní zahájení otevřel svým projevem radní Mgr. Jaroslav Suchý, který nepřehlédl nejmladší účastníky této prezentace, naše primány. Posléze strávil docela dlouhou dobu na našem stánku prohlížením fotografií. Mezi tím na Dominikánském náměstí začalo velkolepé videoshow, které zvalo diváky na prezentaci do křížové chodby. Také o náš stánek byl velký zájem. Měli jsme připravenou soutěž z mikroskopických snímků, které nafotili naši studenti. Prezentace skončila až kolem 21. hodiny a dá se říci, že všichni byli spokojeni.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
Dny elektronové mikroskopie – pokračování

Vydáno: 11. března 2019, 22.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

12 fotografií

Ve dnech 7. – 10. března předváděli naši studenti z kroužku elektronové mikroskopie (z kvinty B a z obou prim) elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Ve všední dny probíhal program od 9. do 14. hodin a přicházeli studenti středních škol. Poslední skupinu přivedl jeden z našich bývalých studentů, který při studiu učí fyziku. Kromě toho se konal první den večer zvláštní program pro dospělé, který končil až ve 22.30. Po pravdě řečeno, dospělí projevovali asi největší zájem. Tohoto programu se naši studenti neúčastnili. Skupiny se měnili po hodině, takže jsme si moc neoddychli. O víkendu byl program určený pro rodiny s dětmi. Probíhal od 11. do 17. hodin. Jak můžete vidět na fotografiích, tak přicházely opravdu děti. Ale jejich zaujetí a zájem nás těšil. Bylo to náročné, ale všichni jsme z toho měli dobrý pocit. A těšíme se na další podobné akce, které pozitivně zviditelní naši školu. Všem, kteří nás výborně prezentovali ve světě vědy, patří obrovský dík!

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
BIGY opět mezi obry elektronové mikroskopie!

Vydáno: 21. února 2019, 22.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

Ve dnech 6. až 10. března 2019 budou v Brně opět probíhat Dny elektronové mikroskopie. Také naše škola se této akce zúčastní. Naši studenti budou opět předvádět elektronový mikroskop Phenom zapůjčený firmou Thermofisher ve VIDA centru. Dny elektronové mikroskopie budou zahájeny ve středu v 18.30 na Dominikánském náměstí  (https://www.facebook.com/events/243097409927767/) a naši studenti zde představí některé své projekty v křížové chodbě brněnského magistrátu.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
BIGY opět ve VIDA! centru

Vydáno: 4. listopadu 2018, 22.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

7 fotografií

Ve dnech 3. a 4. listopadu byl elektronový mikroskop Phenom opět ve VIDA! centru. Předváděli jej členové kroužku Elektronové mikroskopie z primy A a z primy B. Patří jim za to dík, protože předváděli mikroskop ve svém volném čase. Z reakcí rodičů dětí, které se na mikroskop přišly podívat (případně si jej zkusit i obsluhovat), můžu říct, že odcházeli všichni spokojení. Zájem projevovali děti i dospělí. A spokojení byli také pracovníci VIDA centra a firmy Thermofisher, kteří se přišli podívat. Dokonce o nás projevila zájem i brněnská televize i regionální tisk. Myslím, že to byla jedna z úspěšných prezentací naší školy.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Volitelné předměty a kroužky
Fyzika
Celý článek...
BIGY opět ve VIDA! centru

Vydáno: 22. října 2018, 20.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

Titulní obrázek článku

tisková zpráva │ Brno │23. 10. 2018

VIDA! nabízí dobrodružnou výpravu do mikrosvěta

V sobotu 3. a v neděli 4. listopadu láká zábavní vědecký park VIDA! rodiny s dětmi na akci Víkend v mikrosvětě. Účastníci se můžou těšit na přednášky, workshopy, ukázky pokusů i několik menších výstav. Zjistí, jak vypadá svět nejen pod běžným mikroskopem, ale i milionkrát zvětšený. Partnerem akce je přední světový výrobce Thermo Fisher Scientific, na programu se podílí Úžasné divadlo fyziky a kroužek Elektronová mikroskopie z Biskupského gymnázia Brno. „Pohled do mikro- a nanosvěta nabízí nevšední zážitky. Podoba věcí tak důvěrně známých jako je motýlí křídlo, vodní kámen, káva nebo pilové zrnko, je ve velkém zvětšení velmi překvapivá. Odhaluje skutečnosti, které by nám při zkoumání pouhým okem zůstaly navždy skryté,“ upozornila mluvčí VIDA! Hana Laudátová.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Fyzika
Celý článek...
ELMI-BIGY informuje: Ohlédnutí za DEM 2018

Vydáno: 28. května 2018, 20.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

4 fotografie

Dostali jsme oficiální vyhodnocení druhého ročníku Dnů elektronové mikroskopie v Brně. Tohoto ročníku se aktivně zúčastnili i naši studenti, kteří předváděli elektronový mikroskop ve VIDA centru. Celá akce byla hodnocena velmi pozitivně. Celkem navšívilo všechny akce v Brně 3 270 lidí. Z toho naši aktivitu ve VIDA centru 530 lidí! Akce byly prezentovány v pěti brněnských listech, v rozhlase a na webových stránkách (tam bylo celkem 7 750 navštívení). Všichni  zúčastnění (Thermo Fisher Scientific, TESCAN, Delong Instruments, VIDA, Technické muzeum, CEITEC, ÚPT AV ČR, hvězdárna, BIGY) projevili zájem o pokračování DEM v dalších letech, ideálně 1 x za 2 roky, v délce jeden týden, spíše zima/jaro. Myslím, že se naše škola dostala do velmi dobré společnosti.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Volitelné předměty a kroužky
Fyzika
Celý článek...
ELMI - BIGY: Další zprávy z VIDA centra

Vydáno: 19. března 2018, 22.00

 | 

Autor: Miloš Winkler

4 fotografie

   V pondělí 19. 3. a v úterý 20. 3. předváděli další studenti naší školy elektronový mikroskop Phenom ve VIDA centru. Máte-li předvádět mikroskop skupinám, kde jsou malé děti, větší děti i dospělí, jak jsme psali v minulé zprávě, není to jednoduché. Přesto jsme se setkali s obrovským nadšením a zájmem i těch nejmenších. Docela jsme se těšili, že nyní přijdou na řadu skupiny tvořené žáky stejného věku.Tentokrát byl program  určen studentům středních škol, měli přijít studenti sekund, tercií, prvních ročníků a dokonce i maturanti. Naši studenti do toho šli se stejným nasazením jako o víkendu. Čekala nás ale studená sprcha. Cítili jsme, že nadšení těch maličkých nám nějak schází. Zdálo se, že někteří studenti přišli jen proto, že se mohli vyhnout škole. Asi nejlépe to charakterizují slova jedné slečny, která se po delším pobízení konečně posadila k mikroskopu a zklamaně prohlásila : "To není barevný? A k čemu to je dobrý, když je to tak drahý?" Troufám si tvrdit, že tak hloupou otázku jsme o víkendu od těch malých neslyšeli. Chtěl bych pochválit naše studenty, že dokázali nejen předvést obsluhu přístroje, ale i vysvětlit principy elektronového mikroskopu. Svou spokojenost s naší prezentací vyslovil i zástupce VIDA centra a odměnil naše studenty malým dárkem.

Zařazeno v kategoriích:
Elektronový mikroskop
Úvahy, bilance, vzpomínky
Fyzika
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno