Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Projektový týden kvart 2025 o klimatu a udržitelnosti

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

32 fotografií

Co mají společného islandské mýty, kaštany na školním hřišti, cyklodoprava v Brně a vodovodní perlátory?
Všechny se staly součástí letošního projektového týdne zaměřeného na klimatickou změnu a udržitelnost. Kvartáni prožili pět dní plných besed, her, experimentů i vlastní práce na ekologických projektech, které vyvrcholily veletrhem nápadů pro celou školu.

strana 1 / 3

Letošní projektový týden jsme zahájili motivačním dnem s prvky storytellingu s názvem „O času a vodě“, inspirovaným stejnojmennou knihou islandského autora Andriho Snæra Magnasona. Příběhy o princezně Kassandře a jejích věštbách, stejně jako o jírovci Františkovi, symbolizujícím boj stromů se suchem, silně oslovily všechny účastníky a vedly k neplánované, ale upřímné akci – úklidu klíněnkou napadeného listí ze školních kaštanů. 

První projektový den jsme se zaměřili na fakta o klimatu. Studenti se prostřednictvím hry BASECAMP, vedené lektorkami z organizací Lipka a Tereza, stali členy výzkumného týmu zkoumajícího klimatickou změnu. Získané poznatky si poté upevnili pomocí experimentů s CO₂, deskové hry o koloběhu uhlíku a výpočtu vlastní uhlíkové stopy.

Druhý den jsme navázali besedou s Kateřinou Kolouchovou z organizace Fakta o klimatu, která studentům pomohla zasadit předchozí informace do širšího kontextu a zodpověděla jejich dotazy. Následně jsme se věnovali pojmům adaptace a mitigace a jejich uplatnění v rámci městských opatření. Inspirací nám byl brněnský projekt Připrav Brno, který představuje konkrétní kroky města směrem k udržitelnosti. Odpoledne pak patřilo přípravě studentských projektů – od mapování již fungujících ekologických opatření až po návrhy řešení dosud opomíjených problémů.

Ve čtvrtek studenti a studenti své projektové záměry obhajovali, konzultovali postupy a cíl práce. Každá skupina získala odborného garanta, který ji provázel v průběhu celé realizace. Během dne proběhly i tematické besedy – o udržitelném životním stylu s Marií Hřebíčkovou, o cyklodopravě s Markem Lahodou a o ornitologii a aktivismu s Kryštofem Horákem.

Pátek byl vyhrazen samotné realizaci studentských projektů – od úprav okolí školy po osvětové kampaně. Garantky a garanti pomáhali skupinám zvládnout organizační i odborné výzvy.

Závěrečné pondělí vyvrcholilo veletrhem projektů, který se konal ve druhém a třetím patře budovy. Čtvrtáci se v roli průvodců věnovali žákům z tercií, které podobný týden čeká příští rok. Po reflexi týdne formou fotopříběhu a dotazníku probíhlo v zahradě slavnostní vyhlášení vítězných projektů. Cenu publika získal projekt zaměřený na šetření vody ve škole a cenu garantů obdržel projekt zaměřený na znovunastartování třídění odpadu v učebnách. Odměna byla sladká: malinový a čokoládový dort.

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Environmentální aktivity
Základy společenských věd

Virtuální prohlídka