Zpráva komise tělesné výchovy za školní rok 2008/2009

Vydáno:

|

Autor: Mgr. Pavel Vaněk

Komise tělesné výchovy měla ve školním roce 2008/2009 devět členů, kteří byli pověřeni vedením jednotlivých sportů, a to následovně:

• Mgr. Jakub Zatloukal – plavání a košíková
  • Mgr. Pavel Vaněk – fotbal, nohejbal a snowboard, vedoucí předmětové komise.

M. Snopek se stal výraznou posilou naší komise. Patří mu dík za to, že se pozvedla úroveň posilovny, a kromě jiných aktivit se významně podílel s J. Horákovou také na tvorbě ŠVP pro vyšší gymnázium.

Tradiční výuka tělesné výchovy byla v septimách, 3. ročnících a 1. ročnících zpestřena výukou plavání.

Od října 2008 probíhala sportovní práce také v kroužcích volejbalu (V. Helceletová), kopané (B. Berník, P. Vaněk), košíkové (J. Zatloukal), florbalu (M. Kubíček), tanců (M. Brtníková) a cvičení pro učitele (V. Helceletová). Michalu Snopkovi se podařil zrealizovat nový kroužek sebeobrany. Přihlásilo se 13 studentů ve věku od 14 do 16 let. O jeho úspěšnosti svědčí stálá docházka studentů v průběhu roku a zájem o pokračování i do budoucna. Každý účastník, který měl alespoň 60 procentní docházku, obdržel originální osvědčení a konečné písemné zhodnocení činnosti.

V. Helceletová a K. Krumpholcová absolvovaly školení ve volejbale, v powerjoze a školení první pomoci. M. Brtníková se zúčastnila doškolovacího kurzu instruktorka lyžování se zaměřením na carwing. H. Hrochová absolvovala kurz instruktorka lyžování, M. Snopek školení první pomoci se zaměřením na resuscitaci a měsíční studijní pobyt bojových umění v Japonsku. P. Vaněk si prodloužil platnost zdravotníka zotavovacích akcí a zúčastnil se trenérského soustředění ve fotbale. Jako každý rok se i letos studenti a studentky sekund, kvint a 1. ročníků zúčastnili lyžařských kurzů. Ty proběhly v lednu a březnu 2009 na faře v Rokytnici nad Jizerou. Jako každoročně byly i letos lyžařské kurzy obohaceny o výuku snowboardingu Opět se nám také podařil zrealizovat výběrový kurz do Alp, tentokrát do Schladmingu. Kurzy prošlo kolem 200 studentů a studentek. Turistických akcí, organizovaných pro septimy a 3. ročníky, se zúčastnilo více než 120 zájemců. Proběhly na konci května a na začátku června 2009 formou vodní turistiky na Vltavě. V rámci příprav na vodácké kurzy učila studenty první pomoci Kateřina Krumpholcová.

Každým rokem se studenti naší školy zapojují do několika pravidelných volejbalových soutěží pod vedením Jindřišky Horákové. Na podzim děvčata obhájila prvenství z loňského roku v Plzni na Turnaji církevních škol ve volejbalu. Družstvo hrálo pod vedením kapitánky Martiny Buchtové (3.B) ve složení: Katka Žalmanová (Sp.B), Ivanka Kubíčková (Q.B), Veronika Šromová (1.A), Míša Dudáková(1.B), Monika Dobešová (1.C) a Maruška Ferbyová (1.C). Začátkem kalendářního roku družstvo dívek a chlapců sehrálo několik zápasů na středoškolských hrách, obě družstva postoupila do semifinálových skupin. Bohužel ani jednomu družstvu se nepodařilo hrát o první místa. V plážovém volejbalu Martina Buchtová s Míšou Dudákovou vybojovaly postup do krajského kola. Kromě těchto školních turnajů naši studenti a studentky reprezentují školu i na mimoškolních akcích. Například jsou pravidelnými účastníky Brněnské salesiánské volejbalové ligy, což je soutěž smíšených amatérských volejbalových týmů na území Brna a okolí. Za úspěchy a vzornou reprezentaci všem zúčastněným děkujeme a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů pod vysokou sítí!

I v letošním školním roce se studenti naší školy zapojili do několika atletických soutěží pod vedením Martiny Punčochářové. Na podzim 2008 to byl atletický Corny pohár. Zde nás reprezentovalo družstvo dívek (Jana Jeřábková, Dominika Coufalová, Veronika Sedláčková, Kateřina Junáková, Dominika Macová, Marie Ondračková, Dominika Ráčková, Marie Brothánková, Jana Ondráčková, Katarina Naďová, Gabriela Nemetzová, Kateřina Kundlová a Lenka Polcarová), které obhájilo loňské druhé místo, postoupilo do krajského finále a zde vybojovalo 6. místo. Také v přespolním běhu se podařilo družstvu dívek získat prvenství v regionálním kole, které bylo v tomto roce metou nejvyšší. Družstvo závodilo ve složení: Dominika Coufalová (K.B), Kateřina Kundlová (4.B), Kateřina Junáková (Q. B), Katarina Naďová (3.C) a Barbora Uhlířová (3.C). Na jaře následoval juniorský maratón. Smíšené družstvo dívek a chlapců (Jana Ondráčková, Kateřina Kundlová, Dominika Coufalová, Jiří Franz, Vojtěch Drápal, David Mareček, Jakub Šplouchal, Tomáš Strmiska a Karel Kříž) se zodpovědně popralo s tratí dlouhou 42 km a v konkurenci brněnských škol obsadilo 6. místo. Za úspěchy a vzornou reprezentaci všem zúčastněným děkujeme a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů!

Proběhlo také celoškolní kolo v silových disciplínách chlapců a dívek, nejlepší z naší školy poté reprezentovali školu v jihomoravském finále. Absolutní vítězkou jednotlivkyň JM Kraje a města Brna se stala naše studentka Alena Grycová (Ok.B). Družstvo děvčat v oslabeném složení (Grycová, Malanová, Hájková) vybojovalo 3. místo v Brně a 4. místo v JM kraji. Celé výpravě osobně poděkoval a předal odměny ředitel Karel Mikula. Simona Majdová (Ok.B) reprezentovala naši školu v prosinci 2008 na soutěži Aerobic Master Class . Ze 70 účastnic se probojovala do finále, kam postoupilo 15 dívek. Ve finále skončila na krásném 4. místě. Simona Majdová je členkou týmu Aerobic centrum Brno. Letos se s týmem zúčastnila Mistrovství Evropy ve Španělsku. V týmové soutěži STEP AEROBICU skončila na 2. místě.

V červnu se naše fotbalové družstvo tradičně zapojilo do mezinárodního fotbalového turnaje církevních škol v Kroměříži, kde vybojovalo 5. místo. Rád bych zde poděkoval Bronislavu Berníkovi, který se fotbalu věnuje ve svém volném čase a často doprovází studenty na sportovních akcích. Tým mladšího gymnázia se zúčastnil fotbalového turnaje O pohár Salesiánského střediska mládeže v Žabovřeskách, který organizovali bratři Pavel a Tomáš Vaňkovi. O tom, že fotbal není sport pouze pro kluky, nás přesvědčila děvčata. V sálové kopané dívek v městském kole obsadila 2. místo pod vedením kapitánky Kateřiny Junákové (Q.B).

Do turnaje ve streetbalu, pořádaného P. Vaňkem, se aktivně zapojili také profesoři a profesorky našeho gymnázia. Ve finále pak jeden z „bigy týmů“, Romeo a Julie ve složení Zdeněk Papoušek, Jakub Zatloukal a Jan Bedáň, obhájil zlaté medaile. Z. Papoušek byl současně vyhodnocen jako nejlepší hráč turnaje.

Naši studenti a studentky (převážně ze třídy 3.B a 3.C) se podíleli jako pořadatelé na čtyřech výjimečných sportovních akcích: Dne 10. října 2008 se ve sportovním areálu na Kraví hoře uskutečnilo Setkání bez hranic. Setkání dětí z dětských domovů, handicapovaných i zdravých dětí, které spolu s různými známými osobnostmi soutěžily v plaveckých disciplínách. Z řad politiků se přišli podívat například Ing. Stanislav Juránek nebo MUDr. Daniel Rychnovský. V květnu se konal atletický mítink pro handicapované sportovce Spastic Handicap 2009, kde studenti pomáhali jako technická četa při plnění limitů na světové akce handicapovaných. Koncem června to pak byly Hry handicapovaných talentů a mezinárodní atletický mítink Grand prix Brno a JMK 2009. Tyto velmi pěkné akce koordinovala studentka Barbora Vráblová (3.C) a patří jí za to poděkování.

Pavel Vaněk byl organizátorem úspěšných a početně silně obsazených akcí konaných na sportovním areálu gymnázia. V říjnu to byl 9. ročník fotbalového turnaje O pohár Sokolů, který přivítal dvacet čtyři týmů z Brna a okolí, přičemž největší zastoupení dosáhlo Biskupské gymnázium s třinácti družstvy. A domácím se podařil velký úspěch! Zlaté medaile vybojoval tým Simply Clever vedený Krtkem Janem Matuškou z Ok.A a stříbrné medaile si odnesl tým FK Slavoj Bigy, studenti Sp.A, Sx.B, Ok.B a 2.B. V květnu se jednalo o 6. ročník Rodinného nohejbalového turnaje. Akce se zúčastnilo celkem dvanáct týmů. Příslibem do budoucna byla účast a vynikající hra chlapců ze sekundy A. Všichni jistě ocenili, že díky množství sponzorů mohli na obou akcích dostat věčné odměny a občerstvení nejen vítězové, ale dokonce každý účastník.

Na závěr školního roku byly jako již tradičně připraveny sportovní dny. Studenti soutěžili v atletických disciplínách a v míčových hrách, na jejichž organizaci se sami podíleli. Atletické závody koordinovala M. Punčochářová a míčové hry J. Zatloukal. V kategorii mladšího gymnázia celkově zvítězila třída kvarta B, na druhém místě kvarta A a třetí příčku obsadila tercie B. V kategorii staršího gymnázia si titul „nejsportovnější třída“ vybojovala kvinta B, 2. místo 1.B a 3. místo 1.C. Nejlepší třídy byly oceněny krásnými putovními poháry, fotbalovými a volejbalovými balóny.

Na přelomu srpna a září byl Michal Kubíček se studenty na Zakarpatské Ukrajině. Jednalo se o turisticky velmi náročný přechod z Jasinje do Koločavy, při kterém zdolali nejvyšší horu Ukrajiny - Goverlu, a ušli s plnou zátěží 110 km. Studenti prezentovali akci na Akademickém triduu. V únoru M. Kubíček zorganizoval přechod Jeseníků na sněžnicích z Ramzové na Ovčárnu. Akce se zúčastnili jak studenti, tak 4 profesoři. Počasí i zážitky byly vskutku zimní (-10 stupňů a 1 m čerstvého prašanu). V květnu se uskutečnil ve spolupráci se spirituálem jednodenní zájezd profesorů a studentů do Rakouska do pohoří Hohe Wand a cisterciáckého opatství Klosterneuburg. Předmětová komise se během roku snaží utužovat dobré vztahy prostřednictvím některých akcí, jako byla například After Japan Coctail Party či organizace vánočního posezení pro zaměstnance školy.