Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Jitka Piskačová
učitelka
Třídní učitelka OKB. 
CMASefnMATFYZPCVVKFSemnSEFSEM
 Čt
 337

Nejnovější články

Fyzika - nabídka volitelných předmětů pro školní rok 2015/2016

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku

povinně volitelné předměty:

  • PCV – přírodovědná cvičení: volí si budoucí sexty+2.B  na dva roky, časová dotace:     1 dvouhodinovka týdně, střídá se CHE, BIO, FYZ

Studenti řeší experimentální úlohy podle zadaných návodů, seznámí se s laboratorní technikou, naučí se zpracovávat svá měření a ze svého měření vypracovat protokol.
Dovednosti získané v tomto předmětu uplatní studenti na vysokých školách přírodovědného a technického zaměření i studenti lékařské fakulty.

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Fyzika
Celý článek...

Zúčastněte se 54. ročníku Fyzikální olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

 V současné době mohou úlohy domácího kola řešit studenti sekund až septim.

kategorie B, C, D (3.roč + septima, 2.roč. + sexta, 1. roč. + kvinta):   

V domácím kole máte za úkol vyřešit7 úloh a prostudovat fyzikální studijní témata, která byla publikována jako brožury Knihovničky fyzikální olympiády. Jeho úkolem je vás jednak seznámit s typem úloh, které se v dané kategorii mohou v dalších kolech vyskytnout, a hlavně také prověřit vaši schopnost tyto úlohy řešit.

Výsledky školního kola 10. ročníku Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 13. listopadu 2012 proběhlo na našem gymnáziu školní kolo Astronomické olympiády. Celkem se olympiády zúčastnilo 78 studentů, úspěšných bylo 55.

V kategoriích G-H a E-F (primy – kvarty)  mohli studenti získat maximálně 40 bodů, do druhého korespondenčního kola postupují ti, kteří získali minimálně 15 bodů.

Přílohy

 úspěšní řešitelé AO [15 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Fyzika
Celý článek...

Naši studenti ve finále Logické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 26.listopadu 2012 se v Míčovně Pražského hradu  uskutečnilo finále Logické olympiády.  Do finále postupovalo z každé kategorie  65 nejlepších řešitelů krajských kol. Naše gymnázium letos ve finále skvěle reprezentovali 3 studenti:

Pavel Gallina ze třídy oktáva B, v kategorii C se umístil na 3. místě,

Mezioborová soutěž Žirafa

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
4 fotografie

Ve čtvrtek 13.9 2012 se v rámci Festivalu vědy konala vědomostní soutěž Žirafa. Naše gymnázium reprezetovali studenti Klára Enžlová, Helena Gricová, Marta Koláčková a Tereza Sovová z kvarty B a Petr Schuster z kvarty A. Soutěž prověřila jejich vědomosti z oborů geologie, fyzika, chemie a biologie.

Projektový týden sext a druhých ročníků - fyzika

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 

 

Program:

po 8. 10. + út 9. 10. – Měření v Ústavu přístrojové techniky Brno

st 10. 10. – výukový program "Vlnová optika" a "Příběh Sluneční soustavy" na hvězdárně na Kraví hoře

čt 11.10. – Technické muzeum Brno – návštěva technické herny, příp. některé z expozic

Škola v přírodě tercie A - Orientační dny ve Fryštáku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
4 fotografie

11.6.2012 vyrazila naše třída (Tercie A) do Fryštáku. Někdo se těšil víc a někdo míň, ale každý z nás byl alespoň trochu zvědavý.
Když jsme dorazili na místo, poznali jsme se s našimi instruktory Radkou a Tiditem. Ti nás dovedli ke středisku DIS, kde nás čekal první záludný úkol. Tidit nás seznámil s mottem Orientačních dnů ,,děláme obvyklé věci neobvyklým způsobem“ a mohli jsme začít. K balkonku vzdálenému X (pozn. autora:nejsem schopna odhadnout vzdálenost) metrů od země byl připevněn žebřík a přichystán pro nás horolezce, abychom jej pokořili. Nakonec jsme i přes obavy všichni výšku zdolali.
Později nám v DISu přichystali různé poznávací hry. Byli jsme seznámeni s harmonogramem dne a také s interiérem. Náš menší zájezd byl orientován na dvě témata.
Partnerství, vztahy, muž vs. žena bylo to první. Seděli jsme (nebo leželi) v příjemném prostředí. Povídali si, hráli zajímavé hry a kreslili. Tidit s Radkou nás pomalu naváděli k tomu, abychom přemýšleli o tomto námětu, zkoumali ho z různých perspektiv a uvědomili si, jak to cítíme my sami.
Večer jsme prožili zábavnou soutěž v Casinu Toncka Kuřince. Vyzkoušeli jsme si roli nabubřelých papalášů. Museli jsme promýšlet sázky a nakonec rozhodovat, co (a jestli vůbec) koupit za získané peníze (ve měně dolarů).
Večer jsme zakončili závěrečnou seancí. Uklidněním, při kterém každý řekl, co se mu líbilo a co ne, nebo také mohl někomu poděkovat. Po seanci byla ještě možnost zajít na tzv. večerní impuls. Ten se odehrával na místě ztišení, což byla část kapličky, ve které mimo jiné probíhala každé ráno mše. Na tomto místě byly různé předměty na zamyšlení. Dalo se zde také pouze relaxovat a nebo vyzkoušet zajímavou akustiku místa. Potom už se každý odebral do svého pokoje a šel spát.

Úspěch našich studentů ze sekundy B v městském kole Archimediády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 25.5. 2012 se na ZŠ Laštůvkové konalo městské kolo fyzikální olympiády kategorie G - Archimediády.

Skvělého výsledku dosáhli žáci sekundy B:

  • Marek Pospíšil, 1. místo
  • Matěj Bagar, 3. místo
  • Alžběta Jeřábková, 4. místo
  • Karolína Hádková, 6.-7. místo
  • Helena Havelková, 8. místo

Úspěch našich studentů z kvarty A v soutěži N-trophy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Hana Chladilová, Daniel Šimek a Ondřej Špaček ze třídy kvarta A se zúčastnili mezioborové soutěže N-trophy pořádané Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu.

Museli se probojovat kvalifikací a v konkurenci celkem 55 týmů z jihomoravských středních škol se jim podařilo zpracovat experimentální úkoly tak, že postoupili mezi 12 nejlepších týmů do finále. Finále se konalo v sobotu 25.2 2012 v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích.
Samotné finálové úlohy vyžadovaly ze strany studentů komplexní přístup k řešenému problému z oblasti logiky, fyziky, chemie a biologie.

Virtuální prohlídka