Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nové příspěvky

Povinně volitelné a nepovinné předměty v rámci ZSV na školní rok 2012/2013

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Ve školním roce 2012/2013 otevíráme tyto povinně volitelné (příp. nepovinné) předměty:

  • HUC - humanitní cvičení (určeno pro 2. B, Sx A, Sx B)

Povinně volitelný (případně nepovinný) předmět, ve kterém si rozšíříte a prohloubíte znalosti z dějepisu, zeměpisu a základů společenských věd. Předmět je na školní rok 2012/2013   vypsán pro 2. B, Sx A, Sx B.
 

Přílohy

 HUC 3. A, 3. C [22 kB] HUC 2. B, Sx A, Sx B [1 MB] SVS čtvrté ročníky, oktávy [6 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Základy společenských věd
Celý článek...

Členové komise a rozmístění po kabinetech

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

Kabinet biologie – 274:

Věra Helceletová
Kateřina Krumpholcová
Martina Punčochářová

Kabinet zeměpisu – 138:

Jindřiška Horáková
Michal Kubíček
Jakub Zatloukal

Kabinet tělocviku – 174:

Alice Bílková
Michal Snopek

Kabinet NJ – 163:

Sdělení pro maturanty

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Koukal


1. Ti, kteří budou konat didaktický test (státní) z matematiky, předloží své kalkulačky ke kontrole v kabinetě matematiky č. 135 v pondělí 30.5. po písemných zkouškách z ČJL, příp. v úterý 31.5. po písemné práci z ANJ, tedy ve 12.15 hod.

2. Ti, kteří budou konat písemné práce z ANJ v základní úrovni, předloží své slovníky ke kontrole v učebně před didaktickým testem v úterý 31.5. v 7:50 hod..

Povinně volitelné/nepovinné předměty NAB pro rok 2011/12

Vydáno:

 | 

Autor: Mons. Ing. Pavel Konzbul, Dr.

Seminář křesťanské eschatologie  

  1. Eschatologie je věda o posledních věcech člověka a vesmíru.
  2. Seminář rozšiřuje poznatky z křesťanství, religionistiky, psychologie a umění.
  3. Doporučujeme pro budoucí studenty medicíny, psychologie, teologie a humanitních věd.
  4. Vyučující – P. Konzbul

Biologie (eseje studentů)

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Přetíženi informacemi, mozky ztěžklé povinnostmi, zasedáme do lavic některé z učeben ve třetím patře, abychom si prošli svou pravidelnou hodinou biologie. Přiznávám, že ne vždy dokáži udržet pozornost, biologie nikdy nebyla můj obor. Vždycky mi stačilo vědět jen málo a byla jsem spokojena. Často se ale stane, že se v látce dospěje k něčemu tak poutavému, že i já zvednu oči a vymotám se z vlastních myšlenek, abych vyslechla zajímavý výklad. Nejvíc mě baví povídání o nemocech, o věcech, které jsou neustale přítomny kolem nás a mohou se kdykoli stát součástí našeho života. Rozhodne není marné vědět i něco o tom, jak funguje naše tělo, nebo mít možnost jít po přírodě a alespoň občas se zastavit a říct si: "Ajhle, tuhle kytku přeci znám, vždyť to je kokoška pastuší tobolka!" Je mi jasné, že já, člověk fyzikou, chemii a biologii proste nedotknutelný, nikdy nepojme všechny ty informace výkladu, ale je příjemné vědět, že i pro nás, ne-biology, může být užitečné si sem tam něco zapamatovat.

Perlička na dně

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Markéta Ströbingerová

Smělý plán sepsat vzpomínku absolventa na český jazyk a literaturu a jeho výuku na Biskupském gymnáziu vzal záhy za své. Několik událostí, ke kterým se v myšlenkách občas vracíme, pravda existuje – většina z nich však bude zřejmě nezajímavých a nudných. A nad těmi úsměvnějšími se pobaví pouze ti, kteří je spoluprožívali.

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Úvahy, bilance, vzpomínky
Celý článek...

Geologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Nejdůležitější, ale i nejkrásnější není jen biologie, ale také geologie.

Nejdůležitější, protože zasahuje a zahrnuje všechny ostatní obory biologie, jako je botanika, zoologie, nauka o člověku, ale i geografie, fyzika, chemie... Geologické síly jsou schopné Zemi zničit (tsunami, zemětřesení, sopky, sesuvy půd, eroze), ale i tvořit (úrodná sopečná půda, termální a jiné lázně, tektonická pohoří, překrásné přírodní útvary, ...)

Markéta Váchová, Anežka Balabánová, Lucie Doleželová – variance na téma Oči

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Markéta Pavlasová, PhD.

Mrk sem, mrk tam,
dvě oči na hlavě mám.
Vidím slunce, vidím les,
zde je kočka a zde pes.

A ty barvy, ty jsou krásné,
každý nad nimi hned žasne.
Modré nebe, bílý mrak,
tady letí černý pták.

Tak se dívám na písemku,
už si nevím rady.
Tady oči nepomůžou –
leda kamarádi.

Výstup na Veľký Kriváň a Chleb

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jakub Zatloukal

 – 
6 fotografií

[Vodná nádrž Krpeľany (430 m) – Rieka (460 m) – Šútovský vodopád (830 m) – Mojžišové prameny (1140 m) – Chata pod Chlebom (1415 m) – Snilovské sedlo (1520 m) – Veľký Kriváň (1709 m) – Snilovské sedlo – Chleb (1646 m) – Chata pod Chlebom - Šútovo (448 m) – Vodná nádrž Krpeľany]
Tradiční výlet na sněžnicích naplánoval letos pan profesor Michal Kubíček na třetí únorový víkend a jako cíl stanovil Veľký Kriváň na Malé Fatře na severozápadním Slovensku. Celkem se nás do Jánošíkova rodného kraje vypravilo 21, nechyběli profesoři, absolventi, studenti, rodinní příslušníci a kamarádi.
Po dlouhé cestě jsme o půl jedné konečně vystupovali z vlaku na zastávce Šútovo na úpatí hlavního hřebene Malé Fatry. Od Vodné nádrže Krpeľany, na jejímž pravém břehu vlaková zastávka leží, je to k chatě pod Chlebom, kam jsme plánovali do večera dojít, takřka 1000 výškových metrů převýšení. Se sněžnicemi připevněnými na batohu (sníh byl až od 700 metrů) jsme začali stoupat vzhůru. Bylo pochmurno a relativně teplo.
38 metrů vysoký Šútovský vodopád, ke kterému jsme dorazili asi po hodině chůze, byl první větší atrakcí cesty. Když jsme se dostali nad hranici lesa, konečně jsme mohli nasadit sněžnice. Přímo nad námi se tyčil vrchol Hromové (1613 m) a modré nebe za ním nám dávalo naději, že slibná předpověď na neděli by mohla opravdu vyjít. Po přemrzlém sněhu jsme vystoupali až do výšky okolo 1500 metrů nad mořem, a pak jsme po úbočí hřebene došli až k chatě pod Chlebom. Halušky, kapustnice či jiné tradiční slovenské pokrmy přišly vhod. V příjemném prostředí bývalé horské salaše jsme strávili fajn večer, kdy si i majitelé hospody určitě pár eur vydělali… David Mareček, Kuba Raus a Olin Trněný přenocovali venku ve stanu, ostatní si dopřáli ten luxus a vyspali se v teple na normální posteli.
Po raňajkách jsme se bez batohu vydali vstříc nejvyššímu vrcholu Malé Fatry – Veľkému Kriváni. Chvílemi jsme šli po sluníčku, chvílemi v mlze. Nahoře bylo ale nádherně. Všude pod námi ležely mraky, ze kterých vyčnívaly pouze nejvyšší hory Fatry. Následovala vrcholová prémie v podobě sladkosti či domácí slivovice. Potom jsme sešli zpět do sedla a vyšli na protější vrchol Chleb. Ten se ale zahalil do mraku a z pohledu tak sešlo.
Zpět k chatě jsme dorazili chvíli před polednem. Dolů do Šútova jsme se doslova sklouzali během hodiny a půl. Vlak nám jel až před půl pátou, takže jsme neváhali a ještě chvíli poseděli v místním lokálu. V 16:23 jsme odjížděli ze Šútova osobním vlakem do Žiliny. Před desátou večer jsme dorazili zpět do Brna.

Citylingua - ústřední kolo soutěže ANJ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

 – 

Citylingua - ústřední kolo soutěže v angličtině na naší škole

Dne 26.2.2011  se na naší škole konalo ústřední kolo anglické soutěže Citylingua. Soutěž hodnotí dovednost studentů použít angličtinu v každodenních situacích. Je založena na mezinárodních testech vzdělávací instituce City@Guilds.

Virtuální prohlídka