Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

ERASMUS + _týden v Nîmes

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

13 fotografií

Víte, jaký je nejpříjemnější způsob, jak se rozmluvit v cizím jazyce? Vyjet do zahraničí a nejlépe přímo do rodin. Díky programu Erasmus + měla skupina 15 studentů naší školy tuto možnost ke konci března ve francouzském městě Nîmes. 

Studenti, kteří úspěšně zvládli projít výběrovým řízením, se mohli zúčastnit studijního pobytu na lycée Albert Camus v Nîmes. Cílem programu bylo poznat francouzský vzdělávací systém (účast na výuce – hodiny zeměpisu, ekonomie, francouzštiny, angličtiny apod.), francouzskou kulturu (návštěva kulturních památek města Nîmes, přírodního parku Camargue, Bambouserie, Aigues-Mortes, Beaux de Provence, Carrières des Lumières, a další), fungování francouzských rodin (6 nocí v hostitelských rodinách) a také umění být tolerantní a respektovat jinou kulturu, a to vše ve francouzštině. 

Domnívám se, že i přesto, že týden byl náročný, byl velmi užitečný. Věřím, že si každý odnesl zajímavé zkušenosti, které zúročí např. při pobytu francouzských studentů na naší škole, když budeme potřebovat hostitelské rodiny, pro další studium jazyka, při cestách do zahraničí nebo při dalším studiu. Pokud se chcete dozvědět o programu víc, přijďte se podívat na výstavu fotografií do učebny č. 168, kde bude k dispozici i portfolio k tomuto projektu. Jak se líbil týden studentům si můžete přečíst níže. 

Děkujeme vedení školy, že podporuje programy Erasmus. 

Martina Tinková

Návštěva Francie pro mě byla skvělým zážitkem. Díky tomu, že jsme bydleli každý samostatně přímo v rodinách francouzských studentů, jsem si mohla hodně procvičit mluvenou francouzštinu, a navíc se toho ještě hodně dozvědět o tom, jak probíhá všední život normální rodiny a porovnat rozdíly. Program byl rozmanitý, ale nechyběl nám ani dostatek volna na samostatné prozkoumávání Nîmes a dalších měst. Díky tomu, že jsme se mohli účastnit výuky, jsme měli možnost na vlastní kůži zjistit, jak funguje jejich školní systém. Samozřejmě nechyběla velká ochutnávka gastronomie, jak při večeřích s rodinami, tak při návštěvách různých měst. Moc jsem si projekt užila a jsem si jistá, že nám všem přinesl spoustu nových zkušeností i vědomostí. 

Michaela Mácová, SpB

Také já jsem měl díky programu Erasmus možnost strávit poslední březnový týden ve francouzském Nîmes. S odstupem dvou týdnů mohu říci toto: Pokud se stejná příležitost naskytne i vám, využijte ji! Procvičíte si francouzštinu, poznáte docela jiný vzdělávací systém a získáte nové přátele!

Richard Musil, SxB

Týden na Erasmu v Nîmes pro mě byl nejpřínosnější především po jazykové stránce. Před Erasmem jsem nebyla schopna spontánně říct pár vět ve francouzštině, natož vést rozhovor. Ve Francii jsem se hodě rozmluvila, pravděpodobně díky rodině, která se mnou celý týden nemluvila jinak než francouzsky a díky své francouzské sestřičce, se kterou jsme si každý večer dlouho povídaly. Jsem vděčná také za to, že jsem mohla vidět, jak funguje školství v jiné zemi, protože jsem dlouho uvažovala o dlouhodobějším studiu v zahraničí.    

Anna Havlíčková, 3.C

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2022
Celý článek...

LECTURE A VOIX HAUTE_ŠKOLNÍ KOLO

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

I v letošním školním roce se naše gymnázium účastní soutěže v hlasitém čtení básní “LECTURE A VOIX HAUTE”. Tématem tohoto ročníku se staly básně evropských autorů přeložené do francouzštiny, mezi nimi také Máchův “Máj”. Studenti vyššího i nižšího gymnázia zaujali porotu kvalitní přípravou - velmi dobrou výslovností, ale především dramatickým zpracováním básní. Vybrat ty nejlepší bylo tedy velmi obtížné! Studenti na prvních třech místech se zúčastní celorepublikového finále 24.4. v Praze. 

Nižší gymnázium: 1. místo : Barbora Munzová, KB  2. místo: Štěpán Vařejka, TB  3. místo:  Anežka Buchtová, TB

Vyšší gymnázium: 1. místo: Kateřina Janíková, SpB  2. místo : Dorota Lennerová, QB  3. místo: Kateřina Soukupová, QB

Cena publika: Kateřina Soukupová, QB. 

S přípravou studentů na soutěž nám pomáhali hosté z řad bývalých studentů GML a současných herců francouzského divadla. Děkujeme Báře a Maxovi za “divadelní ateliér”, který si připravili pro třídy KB,QB,3.ABC,1.A,2.ABC. 

 

Přílohy

 LAVH_Concours_2022-23_PoA¨mes_d_Europe_LycA©es.pdf [446 kB] LAVH_Concours_2022-23_PoA¨mes_d'Europe_CollA¨ges.pdf [2 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

2x postup do celorepublikového finále_Olympiades en français!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Po 4 letech se soutěž ve francouzské konverzaci konala opět v prezenční podobě v prostorách francouzské Aliance a jak pro porotu, tak pro soutěžící to byla velmi vítaná změna oproti covidovým ročníkům. Studenti museli prokázat pohotovost, připravenost a také schopnost překonat trému před tříčlennou porotou. 

V převážně mužském složení reprezentovali dnes vítězové školního kola Olympiades en français naši školu v jeho krajské podobě a byli velmi úspěšní!!! BRAVO!

  1. místa obsadili Tomáš Barteček (SpB) v kategorii SŠ II a Frederik Pitrun (KB) v kategorii ZŠ II. 4. místo obsadil Nicos Koulisianis (KB) v kategorii ZŠ I a 5. místo Anna Havlíčková (3.C) v kategorii SŠ I.

Vítězové krajského kola postupují do celostátního finále, které se bude konat na konci května. Budeme držet palce!

 

 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DIPLOMU DELF A KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ VE FRANCOUZŠTINĚ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

15 fotografií

V pátek 17.2. se ve studovně sešli všichni úspěšní absolventi mezinárodní zkoušky DELF SCOLAIRE, kteří z rukou ředitele francouzské Aliance pana Jiřího Votavy, přijali certifikáty s celoživotní platností. V tomto školním roce se zkoušky zúčastnilo 13 studentů a všichni ji úspěšně vykonali. Maturanti využijí certifikát místo maturitní zkoušky, pro jednoho studenta byla nutnou podmínkou k žádosti o 3 leté studium na lycée v Dijonu, pro ostatní jistě cestou k dalším úspěchům. Všem studentů blahopřejeme a věříme, že ve své snaze o další poznávání jazyka neustanou. 

Slavnostní atmosféru jsme si udrželi také při vyhlašování výsledků Konverzační soutěže. Studenti získali nejen diplomy, knižní odměny, které jim předal pan ředitel Karel Mikula, ale také možnost reprezentovat naši školu v krajském kole, které se uskuteční prezenčně 8.3. 2023 v prostorách francouzské Aliance. Studentům, kteří se neumístili na předních místech děkujeme za odvahu se soutěže aktivně zúčastnit. 

Výsledky v jednotlivých kategoriích jsou tyto: 

ZŠ I/NG (do 3 let frj) 1. místo: Nikos Koulisianis (KB)  2. místo: Karolína Komosná (KB)  3. místo: Barbora Munzová (KB)

ZŠ II/NG (více než 3 roky frj)  1. místo: Frederik Pitrun (KB)

SŠ I/VG (do 3 let frj) 1. místo: Anna Havlíčková (3.C)  2. místo: Dorota Lennerová (QB) 3. místo: Veronika Lopaurová  (QB)

SŠ II/VG (více než 3 roky frj) 1. místo: Tomáš Barteček (SpB)  2.místo: Kateřina Janíková (SpB) 3. místo: Veronika Pilerová (3.B)

Do krajského kola budeme všem držet palce a věříme, že se studentům podaří probojovat i do kola celostátního. 

Martina Tinková, Miroslava Ševčíková, Fabrice Gaspel 

Zařazeno v kategoriích:

Jazykové zkoušky
Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

VÝSLEDKY VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA TÝDENNÍ POBYT NA LYCÉE ALBERT CAMUS V NIMES V RÁMCI ERASMUS +

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Na základě motivačních dopisů bylo vybráno patnáct studentů/studentek a náhradníci pro týdenní pobyt ve Francii (viz příloha).

Pobyt se uskuteční v termínu od 25. 3. do 2. 4. 2023 (odjezd bude 25.3. v odpoledních hodinách). Od pondělí 27.3. do pátku 31.3. se studenti zúčastní výuky na lycée Albert Camus  v Nîmes (https://albert-camus-nimes.mon-ent-occitanie.fr/), odpoledne bude připraven kulturně-poznávací program. 

Ze stipendia bude účastníkům hrazena cesta, pojištění, ubytování se stravou a kulturní aktivity. 

Těšíme se na společné zážitky!

Předmětová komise francouzštiny

Na měsíc jsme přivítali francouzské studenty z Nîmes!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

6 fotografií

Po celý listopad měli někteří studenti a učitelé možnost procvičovat francouzštinu přímo s rodilými mluvčími. Naše škola přivítala na studijní pobyt ERASMUS+  jednu studentku a dva studenty z gymnázia Alberta Camus z Nîmes. Zoé získala hostitelskou rodinu u Věrky Staňkové v OkB, Timéo u Markéty Kořínkové z OkB a Camille u Matěje Cihláře v SpB. Francouzští studenti, i přes nulovou znalost češtiny, navštěvovali různé předměty. Byly to především hodiny jazyků (frj, aj, nj, spj), tělocviku, ale také fyziky, biologie nebo češtiny a náboženství. Kde to šlo, snažili se zapojit anglicky, někde rukama, nohama. Někteří učitelé zařadili do svých hodin prvky CLIL výuky, což bylo pro francouzské studenty velmi přínosné. Během svého měsíčního pobytu poznali nejen naši školu, studenty, učitele, jídelnu, systém výuky, ale také Brno se svými pamětihodnostmi, muzei, divadly, bary, okolí Brna, ale také např. hlavní město. Jaký přínos měla přítomnost francouzských studentů pro naše studenty a jak ohodnotili svůj pobyt samotní francouzští studenti, si můžete přečíst níže. Věříme, že spolupráce s tímto gymnáziem bude pokračovat i v dalších letech a to oboustranně. Na jaře 2023 pojedou na oplátku 2 studenti na 3 měsíční pobyt na gymnázium v Nîmes. 

Věrka Staňková: Doufám, že byl pobyt pro Zoé u nás přínosný stejně jako pro mě. Já osobně jsem byla ráda za možnost si vyzkoušet být součástí hostitelské rodiny, protože zatím jsem se k tomu nedostala. Procvičila jsem si francouzštinu a angličtinu, a poznala jsem nového člověka. Naši byli také rádi, mamka oprášila angličtinu a táta byl ochotný vše vysvětlit, dozvěděla se o Kunderovi, Napoleonovi i Mendelovi. Zoé se zajímala o češtinu a také o naši školu, takže v těchto oblastech jsem ji mohla být nápomocná. Byli jsme spolu také na sportovním soustředění, na bowlingu laser game i v divadle.
Bylo až překvapivé, že jsme neměli žádné problémy. Jsem vděčná za tuto zkušenost. Pokud budu mít ještě někdy podobnou příležitost, určitě se jí chopím.

Markéta Kořínková: Také naše domácnost uvítala na měsíc jednoho francouzského hosta - Timéa. Čekali jsme, že to bude příležitost vzájemného kulturního obohacení - což přesně také byla. Já osobně jsem zároveň měla šanci procvičit si mluvenou francouzštinu, užitečnou ke zkouškám DELF, a také mi má role "průvodce" ukázala moje rodné město a zemi z jiného úhlu, než na který jsem byla zvyklá. Ať už to byly ukázky tradičního jídla, zvyků, památek či diskuze na historická či politická témata - tato "výměna" rozhodně nebyla jednostranná. Co to přineslo našemu hostu? Dozvěděl se, že škola u nás končí ve 3 a ne v 6 odpoledne. Že nemáme dvoutýdenní prázdniny každých 6 týdnů. Že se u nás bageta netrhá, ale krájí. Že Česká republika jako taková vlastně existuje teprve nějakých 29 let. Že je u nás vlastně docela zima, nebo že jsme vlastně ještě ve Střední Evropě. Že "šalina" je jediný validní název pro kolejové vozidlo určené především pro provoz v městských ulicích. Jinými slovy: nelze hodnotit jinak než kladně.

Matěj Cihlář: Když jsem se dozvěděl o možnosti ubytovat francouzské studenty u sebe doma, nemusel jsem dlouho váhat. Vzhledem k tomu, že jeho strava byla proplacená, v podstatě se z takové aktivity dá jen získat, a protože brzy pojedu na mobilitu do Francie, interakce s rodilým mluvčím pro mě byla velice vhodná. S Camille jsme si skvěle rozuměli zejména proto, že když už se rozhoupal jít do takové "výzvy", byl připravený a ochotný poznávat naši kulturu a co nejvíc se naučit. I přesto, že zapojit ho do výuky v češtině bylo náročné, do společenského života se začlenil hned bez větších problémů. Návštěva Camille pro mě byla jednoznačně přínosem, především co se týče jazyka a kultury a doufám, že se mi brzy opět naskytne podobná příležitost.

Timéo, Camille, Zoé : Tout d’abord nous avons réellement aimés cette expérience de 28 jours en République tchèque. Ça nous a permis de découvrir un nouveau pays, des nouvelles villes et surtout une nouvelle culture. Nous avons pu goûté de nombreuses spécialités culinaire et ayant une grande soif de découverte cela nous a ravi. De plus grâce à Erasmus nous avons pu découvrir une nouvelle architecture et une nouvelle atmosphère de vie dans ce cas là l’Europe centrale. Ça nous a permis de pouvoir comparer les architectures françaises à l’architecture tchèque et nous y voyons de nombreuses différences. 

PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ_VÝSLEDKY/PORTAVOZ EVROPA_FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

13 fotografií

Studenti, které baví překlady se zúčastnili dalšího ročníku, pro naši školu, II. ročníku PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE pořádané Filozofickou fakultou UP v Olomouci. Největší zastoupení měli tradičně studenti překládající z angličtiny, ale našli se také odvážlivci, kteří si zkusili francouzštinu, němčinu a španělštinu. Úkolem bylo během 120minut přeložit 1 publicistický a 1 literární text za použití jakýchkoli dostupných slovníků. Největším oříškem není ani tak porozumět, ale napsat text tak, aby byl čitelný v rodném jazyce, což je právě nejtěžší úkol překladatelů. Např. v němčině si tentokrát překladatelé střihli i báseň. U všech studentů oceňujeme odvahu a nadšení, se kterým do překládání vstupovali, ti nejlepší se zúčastní celostátního kola v Olomouci ve dnech 4. a 5.1. 2023.  Soutěž mát tyto postupující na prvních dvou místech, na třetím je náhradník. 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Zahraniční spolupráce
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

STŘEDNÍ NEBO VYSOKÁ ŠKOLA VE FRANCII? JAKÉ JSOU MOŽNOSTI?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

7 fotografií

Chcete studovat na střední škole ve Francii? Nebo raději počkáte až na vysokoškolská studia? O obou těchto možnostech se dozvěděli studenti oktávy, septimy, 4., 3. ročníků, kvarty a také septima z Cyrilometodějského gymnázia. 

Ve čtvrtek 3.11. jsme mohli na naší škole přivítat zástupkyni CAMPUS FRANCE v ČR, paní Chloe Rébénu, ředitele campusu SCIENCES PO v Dijonu, pana Lukáše MACKA a také absolventku programu České sekce ve Francii, Martinu Pavlíkovou.  Studenti na základě vyslechnuté přednášky měli jedinečnou příležitost zeptat se především na praktické otázky týkající se přijímacího řízení, průběhu studia, obtíží spojených s ubytováním, adaptací apod. Věřím, že všechny získané informace budou studentům k užitku. Spojení na přednášející jsou k dispozici u učitelů francouzštiny. Powerpointové prezentace byly studentům uloženy do týmů na MsTeams. Pokud se budete chtít na některý z programů přihlásit, přijďte, rádi vám pomůžeme.

Vaši francouzštináři

CAMPUS FRANCE: https://www.republiquetcheque.campusfrance.org/cs

SCIENCES PO: https://www.sciencespo.fr/fr/    PORTRAIT DU DIRECTEUR: https://www.sciencespo.fr/fr/actualites/lukas-macek-le-directeur-qui-voulait-faire-parler-les-europe

ČESKÉ SEKCE VE FRANCII: https://dijon-nimes.eu/o-ceskych-sekcich-ve-francii/co-jsou-ceske-sekce/

PROJEKT BPM (Bouger, partager, manger pour le monde plus durable) VE FINÁLE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

31 fotografií

Poslední mobilita - závěrečný týden plný aktivit a poznání, se uskutečnil od 16.10. do 22.10.2022 u nás na Bigy. Francouzští a španělští přátelé přijeli objevovat nejen krásy naší školy, Brna a okolí, ale také se aktivně podílet na připravených aktivitách. Studenti SxB pro ně vymysleli seznamovací hru, pokladovku (Chasse au trésor), společně si namalovali trička (Bez potisku), vyrobili si placky s logem projektu, za jejich průvodcování poznali Brno. Společně čelili výzvě Escape game (pro některé velmi náročné z hlediska angličtiny a přemýšlení), další výzvou byly aktivity kolegů tělocvikářů (Kinball, T-rix, sebeobrana) a v neposlední řadě také bowling. Díky návštěvě firmy SONNENTOR jsme mohli pochopit pojem UDRŽITELNOST. Část BOUGER – hýbat jsme se snažili naplnit při návštěvě Moravského krasu, Domu přírody, Punkevních jeskyní, Lednicko-valtického areálu, Křtin, Starobrněnského pivovaru a Labyrintu pod Zelným trhem. V části MANGER jsme se pokusili zahraničním hostům dopřát ochutnávku školní jídelny, restaurace Pivovarská s českou kuchyní, sladkých dezertů (medovník, marlenka, frgál), někteří si velmi pochutnávali, jiní zůstali rezervovaní. Třetí část PARTAGER se nám snad podařilo splnit beze zbytku. Nejen, že studenti museli sdílet již předem zadané otázky (eko výzvy/předsevzetí), ale dařilo se jim také společně objevovat kulturní odlišnosti. K obdivovaným aktivitám patřila např. hodina TANEČNÍCH, ZPĚV ve křtinském kostele, TANEC na horním můstku nad Macochou. 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem, kteří se na projektu podíleli. Především kolegyním Stéphanie Dufond a Mirce Ševčíkové, kolegům tělocvikářům (Alici Bílkové,  Michalovi Snopkovi a Jakubovi Zatloukalovi), panu řediteli Karlu Mikulovi, vedení školy, školní jídelně, vrátným a všem partnerům, díky kterým se program vydařil. Velký dík patří studentům SxB, kteří svou zodpovědností, spolehlivostí a aktivním přístupem přispěli k hladkému průběhu nejen setkání v Brně, ale také ve Španělsku a ve Francii. 

Na nástěnce v jazykové chodbě se můžete podívat, jak celý projekt vypadal. A co na to studenti? Několik málo příspěvků: 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projekty
Bouger Partager Manger pour un monde plus durable
Celý článek...

A ZNOVU JE TU! PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ PRO JAZYKOVÉ NADŠENCE Z VYŠŠÍHO GYMNÁZIA!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

Opět po roce přicházíme s nabídkou účasti v překladatelské soutěži, kterou pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Stejně jako loni se můžete zúčastnit překladů ve čtyřech jazycích a to v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Školní kolo se bude konat v úterý 1.1. (angličtina) a ve středu 2.11. (frj, nj, špj) v počítačových učebnách. Vaším úkolem je během 120 minut přeložit jeden odborný a jeden umělecký text. Používat můžete jakékoli papírové či elektronické slovníky. Je zakázáno používat překladače. Podrobné informace získáte na webových stránkách https://www.preklad-soutez.upol.cz/ nebo u Mgr. Martiny Tinkové (francouzština). 

Přihlašování je možné u vašich učitelů jazyků nebo v chatu MsTeams (Martina Tinková) do 25.10.2022. Počet účastníků je omezen, proto neváhejte a přihlaste se co nejdříve!  A co bude odměnou? Především možnost vyzkoušet si roli překladatele, dále nejúspěšnější překlady školního kola postupují do kola celostátního, které by se mělo konat v lednu 2023 - prezenčně, na Univerzitě Palackého v Olomouci. V Olomouci je také plánováno setkání s profesionálními překladateli, seznámení se s překladatelským prostředím, překladatelský workshop.

 Těšíme se na vaše krásné překlady, kdo ví, třeba někdo z vás objeví svou budoucí profesi. 

Za učitele jazyků  Martina Tinková

 

Virtuální prohlídka