Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
KFJKfjnFRJ
 St
 169

Nejnovější články

PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ_VÝSLEDKY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Už známe výsledky překladatelské soutěže na Filozofické fakultě Palackého v Olomouci! Děkujeme všem vybraným studentům za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme JAKUBU CHLÁDKOVI, který získal ČESTNÉ UZNÁNÍ za překlad z angličtiny. Toto ocenění získal v konkurenci 160 soutěžících z celé republiky. Věříme, že i v příštím roce bude účast na překladatelské soutěži vysoká.  V tabulce najdete počty zúčastněných studentů ve všech jazycích. 

Statistické údaje po školním kole Překladatelské soutěže UPOL 2021/2022
 účast ve školním kolepostupující do fakultního kola
Angličtina1466164
Němčina33581
Ruština13640
Španělština10537
Francouzština12951
celkem2171373

Do Francie na skok, na rok nebo na tři?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

Těsně před vánočními svátky, měli studenti QB a KB možnost vyslechnout si prezentaci o Českých sekcích ve Francii. Jde o projekt vzájemné spolupráce mezi Francií a tehdy Československem, který se datuje do roku 1920. Po vynucených přestávkách (II. světová válka, normalizace) byla jejich činnost znovu obnovena po Sametové revoluci. Studenti středních škol z České republiky, s dostatečnou znalostí francouzštiny (minimálně úroveň B1) mohou studovat na gymnáziu v Dijonu nebo v Nimes. Tyto sekce nám přišla představit bývalá studentka gymnázia v Dijonu Martina Pavlíková. V současné době má i naše gymnázium v Dijonu svého zástupce. Je jím student Jakub Kisely. Podrobnější informace k českým sekcím získáte na webových stránkách francouzského Institutu_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/ceske-sekce-ve-francii/#/ nebo u svých učitelů francouzštiny. Jsou pro vás tři roky příliš dlouhé? Další možnost studia nabízí program UN AN EN FRANCE_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/rok-ve-francii/#/.  

Petit-déjeuner à la française

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Jakým způsobem se dá začít páteční vyučování? No přece dobrou snídaní! "Petit-déjeuner à la française" v terci B slavila úspěch. Nová slovíčka, členy a různé gramatické zapeklitosti se snad pomocí dobrého jídla snadněji zapamatují a co teprve tehdy, když si chcete paměťové buňky oživit písničkou https://www.youtube.com/watch?v=TkW5tBsGJpI (Les cornichons_Nino Ferrer):-) Pojďte do toho s námi à la française!

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Francouzský jazyk
Tvorba
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Překladatelská soutěž_výsledky

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Na začátku listopadu proběhlo školní kolo překladatelské soutěže, kterou pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Zúčastnilo se jí přes 30 studentů naší školy. Studenti překládali z angličtiny, francouzštiny a španělštiny. Jednalo se o dva texty. Jeden umělecký a jeden odborný. K dispozici měli 2h čistého času, počítač a slovník. Ze všech účastníků bylo třeba vybrat max. 2 studenty, kteří postoupí do lednového finálového kola, které by se mělo uskutečnit přímo na Filozofické fakultě v Olomouci. Nejlepšími překladateli školního kola se stávají:  

z AJ do ČJ   Anežka Tesařová OkB  a Jakub Chládek  SpB 

z Frj do ČJ  Mariana Jakešová  4.C  a  Veronika Žaludová  SpB

z Spj do ČJ  Ondřej Soukup (SxB)

Všem studentům děkujeme za překlady, které se jim velmi povedly. Věříme, že svůj talent budou dále rozvíjet. 

Za jazykáře Martina Tinková

Mezinárodní spolupráce CAMPUS FRANCE a DELF SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Minulý týden byl pro francouzštinu na naší škole ve znamení zahraniční spolupráce. V úterý 24.11. nás navštívila zástupkyně CAMPUS FRANCE - organizace, která pomáhá studentům s výběrem vysoké školy ve Francii, s ubytováním apod. Studenti SpB a třetích ročníků měli možnost se přímo ptát na otázky, které je zajímaly. Věřím, že této možnosti maximálně využili. Po celý zbytek týdne se v prostorách školy konaly Mezinárodní zkoušky DELF_SCOLAIRE a to za přítomnosti ředitele Francouzské aliance p. Jiřího Votavy a kolegyň z AF. Z naší školy se zúčastnilo 10 odvážných studentů, ve třech úrovních (A1, A2, B1). V současné chvíli čekáme na výsledky a věříme, že všichni studenti i přes obtížnost zkoušky budou úspěšní. Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří se na organizaci a hladkém průběhu zkoušek podíleli. Za francouzštinářky Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Jazykové zkoušky
Francouzský jazyk
Celý článek...

On line, ale spolu! Visio BPM.

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

V pátek 19.11. proběhlo další virtuální setkání v rámci projektu BPM_Bouger, partager, manger. Tentokrát studenti ze všech zemí ve školních lavicích. Po krátkém "znovu představení se" - od loňského roku se někteří studenti na všech třech frontách proměnili, jsme si zahráli  hru Qui est-ce?. Každý ze studentů se také pokusil v krátkosti vysvětlit proč, se do projektu zapojil. Pro příští prosincové setkání budeme připravovat pro každého zahraničního studenta záludnou otázku, na kterou doufáme, dostaneme odpověď. V současné době probíhají další aktivity na projektu, zapojení studenti QB se věnují tématu ZÉRO DÉCHET_ NULOVÝ ODPAD/ŽIVOT BEZ ODPADU. Děkuji všem kolegům, kteří toto setkání umožnili. 

Martina Tinková

Crêperie en classe de FLE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Co potěší člověka za podzimních sychravých dnů? Šálek dobrého čaje? Kniha? Rozhovor s přáteli? V sekundě B vsadili na dobré jídlo! Francouzské palačinky - crêpes si v hodině francouzštiny připravili studenti za pomocí paní profesorky Ševčíkové a slečny praktikantky Lucie. Domnívám se, že je to určitě dobrý způsob jak poznat francouzskou kulturu a slovíčka se určitě učila sama. Bon appétit et bonne continuation!

Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Tvorba
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

REMISE DES DIPLOMES_DELF SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Dlouho očekávané slavnostní předání diplomů DELF scolaire se uskutečnilo dne 20.10. v ředitelně. Z rukou ředitele Francouzské Aliance Jiřího Votavy převzalo diplom 6 studentů, kteří úspěšně v červnu složili mezinárodní zkoušku z francouzského jazyka. Někteří jsou již přihlášeni do vyšší úrovně. Nejbližší termín zkoušek proběhne na našem gymnáziu třetí listopadový týden. Všem studentům blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů při dalších zkouškách.  

" N'aie pas peur de commencer. Tous les grands hommes ont connu le début"      Francouzštinářky.

BPM pokračuje!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V rámci oslav Erasmus days -  15. října, na naší škole proběhla prezentace projektu Bouger, partager, manger (BPM) pour le monde plus durable. Studenti QB si připravili krátkou a srozumitelnou prezentaci již proběhlých aktivit. Představili také plány pro tento školní rok. Pro naplnění celého hesla projektu nemohlo zůstat jen u sdílení = partager, ale bylo potřeba přejít i k další části a to především k heslu manger = jíst. V sále B5 byla tedy připravena malá ochutnávka z receptů, které studenti připravovali pro své francouzské a španělské kamarády. V poslední část hesla bouger = hýbat se - doufáme tento školní rok, kdy bychom rádi uskutečnily dvě mobility - v březnu 2022 do Španělska a v dubnu 2022 do Francie.  Děkuji všem studentům, kteří se aktivně podíleli na přípravě celé prezentace.  Martina Tinková

Evropský den jazyků_ 26. září

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

Letošní Evropský den jazyků se nesl ve znamení Olympijských her (Tokyo 2020/ Paris 2024). Kde jinde se potkává tolik národností, tolik možností, jak se seznámit s různými jazyky? Abychom lépe porozuměli jednotlivým sportům, snažili jsme se najít stručnou slovní zásobu, která by daný sport vystihovala.  Na naše snažení bychom vás rádi pozvali do jazykové chodby (přízemí, vlevo od hl. vchodu), kde se můžete seznámit s olympijskými sporty, tak, jak je představili studenti francouzštiny, němčiny a španělštiny. Kdyby měl někdo chuť přidat svůj překlad do dalšího evropského jazyka, neváhejte a připište jej, budete tak ctít heslo novodobých Olympijských her: 

" Important n´est pas de gagner mais de participer." "Důležité není vyhrát, ale zúčastnit se"! 

Tímto děkuji kolegům a třídám, kteří se do společného nápadu zapojili.  

Martina Tinková

 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Učitelé
Absolventi
Tvorba
Žáci
Celý článek...

Virtuální prohlídka