Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Lenka Dobrovolná
učitelka
Třídní učitelka 1.A. Předsedkyně předmětové komise Český jazyk a literatura
LISCJLSHVScjnSCJLHUVHVShvn
 Út
 431

Nejnovější články

Vyhlášení školní literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

36 fotografií

21. února 2024 (v Den mateřského jazyka) proběhlo na naší škole v učebně Víta Slívy slavnostní vyhlášení výsledků 21. ročníku literární soutěže s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo též o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci z řad studentů. Soutěže se zúčastnilo 26 studentů ze 13 tříd, 6 studentů z nižšího gymnázia a 20 z vyššího. Mnozí přispěli i několika texty, někteří do obou kategorií – poezie a prózy.

 

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Soutěže
Celý článek...

Rozezlení trollové v Rudolfinu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

6 fotografií

Letošní sezonu nabízí edukační oddělení České filharmonie velké příběhy evropské hudby. Hraje Česká studentská filharmonie, řídí Marko Ivanović, slovem provází jednak pan dirigent, jednak Petr Kadlec. Studentky a absolventky našeho semináře z hudební výchovy byly při tom. V úchvatné budově Rudolfina!

Nechali jsme se provést příběhem španělské Carmen (G. Bizet), která obětovala svůj život ve jménu svobody (v lásce), či německého Tannhäusera (R. Wagner), který - prý jako typický muž - těžce volil mezi láskou nadpozemskou a láskou smyslnou. Prožili jsme také jednu krušnou noc na hřbitově při tanci kostlivců (C. Saint-Saëns) či veselí při českém smetanovském tanci.

Všichni diváci, víceméně studenti a žáci pražských škol, pak velmi obratně norsky skandovali trollí zaklínadlo, kterým se chtěli tito vznešení skřítci zbavit nežádoucího egoistického nápadníka jejich princezny Peera Gynta (E. H. Grieg): Šlágt ham! Kristenmands sön hár dóre. Dovregübens véneste mü!

Na vlnách dopolední vrcholně romantické hudby jsme pak prodlévaly i odpoledne: navštívily jsme Muzeum Bedřicha Smetany, nechaly si tam nadšenou kustodkou odvyprávět skladatelův života běh, a abychom jí udělaly  ještě větší radost, využily jsme místní technickou vychytávku a pouštěly dálkovým ovládáním ukázky ze Smetanových děl. My jsme naopak velmi zaujatě studovaly rodokmen Smetanových potomků…

V Praze bylo nádherně! Všude slunce, krásná architektura, hudba a milé spolucestující.

(Za fotografie děkujeme Terezii Schnirchové a Alžbětě Šedové.)

Zařazeno v kategoriích:

Maturita
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Hudební výchova
Celý článek...

Jak jsme světili jaro v Rudolfinu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 
14 fotografií

Dá se mluvit o velkém štěstí, že pro nás, frekventanty semináře z hudební výchovy, se nakonec přece jen našly vstupenky na velmi žádaný program České studentské filharmonie a že jsme tedy mohli vyrazit na Stravinského Svěcení jara.

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Úvahy, bilance, vzpomínky
Žáci
Hudební výchova
Celý článek...

Vernisáž a Punto musicale!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 

Srdečně všechny zveme na vernisáž prací studentů VYV, prací výtvarného kroužku a hudební rozloučení studentů HUV.
-15 hod. – Punto musicale neboli Hudební tečka – sál B5
- 15.30 hod. prof. Marie Vrbová zahájí vernisáž výtvarných projektů studentů VV, výtvarný kroužek vystaví práce, kterými se velmi úspěšně presentoval na Dnech výtvarné kultury – sál B5
- 16.00 hod promítneme práce, které jsou v presentovány v elektronické podobě – aula školy
Vystavené práce si můžete prohlédnout v budově Biskupského gymnázia, Barvičova 85 do čtvrtka 22. 6. 2012 (včetně).
Na příjemné a milé setkání se těší studenti a učitelé VYV a HUV.

Přílohy

 pozvánka na vernisáž [74 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Tvorba
Výtvarná výchova
Žáci
Hudební výchova
Celý článek...

Exkurze do rádia Proglas

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 
16 fotografií

Podívat se do rádia a vyzkoušet si práci rozhlasového moderátora? Jak snadné (rádio Proglas sídlí v budově školy) a zábavné (čtení a nahrávání se)! V rámci dvou exkurzí toho využili vybraní studenti kvart a celá prima A. Ohlasy čtěte níže.

Exkurze kvart

  • Studenti literárního cvičení kvart využili možnosti a vyzkoušeli si práci moderátorů v rozhlase Proglas.  Měli připravené zpravodajské texty, které si nacvičili a následně ve studiu, ve zvukové režii, nahráli. Ukázalo se, že se sice tréma na jejich hlase projevila, ale přesto by někteří do budoucna mohli tuto práci zvažovat. Zaměstnanci radia prokázali velkou vstřícnost a profesionalitu při plánování i realizaci návštěvy. (prof. Nora Janečková)

Scénické čtení - změna v rozpisu tříd

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 

Pozor, došlo ke změně rozpisu tříd na scénické čtení v pátek 8. listopadu.
od 8. hodin: 1.A,B,C; 3.A,B,C; Sp.A, K.A,B; T.A

od 10. hodin: Q.A,B; Sx.A,B; 2.A,B,C; 4. A,B,C; Ok.B

Děkuji všem za spolupráci na přeorganizování tříd.

Scénické čtení

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 8. listopadu v aule budeme s herci Pavlem Oubramem, Věrou Hollou a exkluzivně také s autorem listovat knihou Jana Cempírka Bílej kůň, žlutej drak.
Účastní se třídy:
v 8 hodin K.B, 1.A,B,C; 2.A,B,C; Sp.A, Ok.A,B
v 10 hodin Q.A,B; Sx.A,B; 3.A,B,C; 4.A,B,C
Jsem Češka. Narodila jsem se tady. A nejspíš tu i umřu, konstatuje devatenáctiletá autorka. Ale vzápětí dodává: Jsem Vietnamka. Pro všechny. Navždy.
Příběh spisovatele Jana Cempírka, který českou literární scénu šokoval autentickou mystifikací, je zasazený do města Písku a je vyprávěný mladou dívkou. Kromě popisů všednodenního života vietnamské komunity představuje i řadu sociálněkritických motivů. Čteme o rasismu a jeho propjení s místní politickou elitou, o korupci a ponižování ze strany městských úředníků. I ti Češi, kteří Vientamcům dříve pomáhali, se k nim obracejí zády.

Virtuální prohlídka