Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Lenka Dobrovolná
učitelka
Třídní učitelka 1.A. Předsedkyně předmětové komise Český jazyk a literatura
LISCJLSHVScjnSCJLHUVHVShvn
 Út
 431

Nejnovější články

Scénické čtení

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 
2 fotografie

Markéta Baňková: Straka v říši entropie

Objev roku ceny Magnesia Litera 2010 Markéta Baňková napsala bajky. Pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky procházejí krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost.

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Celý článek...

Proč odešly rockové hvězdy?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku
 – 

Oběti drog na rockové scéně, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Amy Winehouse, také Kurt Cobain... Magická 27. léta života... Výrazní lidé své generace... Proč odešly? Odpovídat bude Jiří Černý, hudební publicista a historik populární hudby, samozřejmě na Leitnerce, tentokrát pro kvintu A, B a sextu A, B, 24. října od 10 hodin.

Hudební matiné!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku
 – 

čtvrtek 28. června 2012, sál B5, 10.30 hod.
pořádá kabinet hudební výchovy
účinkují studenti gymnázia a jejich hosté
moderují Vojtěch Chalupa a Lukáš Kulísek ze 2.C
ozvučuje Miloš Švábek z Rádia Proglas
dary vyrobila Blanka Hrušková

1. Edith Piaf: Milord
Michael Jackson: Billie Jean

Barbora Sádlíková (Ok.A) – zpěv
David Raus (Ok.B) – kytara

Výlet do Bruselu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku

Je právě úterý 19. června a na bruselské letiště Zaventem zrovna dosedá Airbus A319 Českých aerolinií. Brzy po přistání kromě pravidelných cestujících vystoupí i 33členná skupina mladých. Ti se již za více než hodinový let měli možnost trochu poznat. Mezi nimi i já, Pavel Niedermayer. Stejně jako ostatní jsem s napětím čekal, jak vypadá proslulé město evropské byrokracie, Brusel.
Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu nám připravilo velmi zajímavý program, který začínal prohlídkou sídla Evropské komise, pokračoval vícejazyčnou tiskovou konferencí a končil besedami s různými pracovníky ve službách EU. Poslední den jsme strávili v Parlamentariu, muzeu Evropského parlamentu, kde jsme absolvovali interaktivní prohlídku spojenou se simulací hlasování a vyjednávání v Evropském parlamentu.
Přestože hlavní město Belgie většinou neoplývá hezkým počasím, nám ukázalo pouze svou přívětivou tvář. Ale to už jsme znovu nasedali do Airbusu A319, abychom se po vyčerpávajícím třídenním programu vydali na naši poslední cestu s Evropskou kanceláří, a to na letiště Praha-Ruzyně. Možná že až tudy poletíme z Bruselu příště, přistaneme už na Letišti Václava Havla…

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Úvahy, bilance, vzpomínky
Celý článek...

Komunisti na hrad

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

3 fotografie

Dne 8. 6. 2012 jsem se setkala s PhDr. Zdeňkem Papouškem, pedagogem Biskupského gymnázia a kandidátem na prezidenta České republiky, v jeho pracovních prostorách ve sklepě domu, ve kterém bydlí. Během asi 45minutového rozhovoru jsem se pro vás snažila zjistit informace právě o jeho kandidatuře na post prezidenta. Posuďte sami, zda se vám tento kandidát i se svým programem líbí, nebo naopak vás svými názory nezaujal a budete hledat jiného, toho pravého.

Co vás přimělo ke kandidatuře na prezidenta České republiky?
Byl to zejména dobrý nápad.

Kdy asi se tento dobrý nápad zrodil a z čí hlavy vlastně vzešel?
Byl to samozřejmě můj nápad. Vznikl poměrně dávno. Je tomu osm let, co jsem se na popud prezidentských voleb rozhodl pro svoji kandidaturu. V té době však přímá volba prezidenta neexistovala, takže až teď mám možnost účastnit se klání o prezidentské křeslo.

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Tvorba
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Poeti(sti)cká 3.B se těší na prázdniny aneb Lichými čísly si vyčistím mysl!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku

Lichými čísly si vyčistím mysl
Někde v Brně… kde tě bere?...
Tichý příliv sílí
Malá Magda mává v dál

V temném lese se štěně třese
Třese se jelen v lese vřes nese
Tam krásná dáma sama vstala
Malá lámavá krása a baladná láska blázna
Chmýří svítí v bílých lžích
Křiví chmýří víří dřív víš sníš vinicí

Pavel do Bruselu!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku

Pavel Niedermayer ze septimy B, pravidelný účastník projektu MF Dnes Studenti čtou a píší noviny, byl vybrán do skupiny 15 studentů, kteří dostali jako odměnu za své články o "staré" Evropě třídenní výlet do Bruselu. Za všechny Pavlovy čtenáře gratulujeme!

Poslechový pořad Jiřího Černého

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku
 – 

Ve středu 18. dubna se vypravíme s třídami sextou A, sextou B, 2.A a 2.C do klubu Leitnerka na poslechový pořad Jiřího Černého o folku a folkloru. Jiří Černý je jednou z nejvýraznějších postav československé a české hudební publicistiky. Má přehled o historii populární hudby, na níž se i dost výrazně podílel (např. uvedl první československou rozhlasovou hitparádu Dvanáct na houpačce). Studenti tak mají jedinečnou příležitost spatřit legendu a slyšet odborné, ale zároveň úžasně poutavé komentáře k vývoji československé folkové a folklorní scény.

Odry 2012

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 
24 fotografií

V březnu jsme byli v Odrách. Schola, Bára Sádlíková s Davidem Rausem, Dream in the Magma a Univers. Na 19. ročníku přehlídky umělecké činnosti studentů církevních škol jsme opravdu zabodovali, ačkoliv o reálných bodech nemůže být řeč. Myslíme tím publikum. Bára uhranula barvou svého hlasu, podle porotců i hudebním souzněním s Davidem, doprovázejícím ji na kytaru. Schola předvedla rozmanitý repertoár, byl precizně secvičený a měl výborné aranže. A jistou dirigentku. Skupina Dream in the Magma si získala fanoušky až na Slovensku. Univers přišli s profesionální hrou a technickou virtuozitou.
Příjemné tři dny.

Hudební výchova – volitelné předměty a kroužky

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Název předmětu: Seminář z hudební výchovy (zkratka předmětu SHV)

Určeno pro: septimy a 3. ročníky, s výukou dále pokračují oktávy a 4. ročníky

Předmět je: povinně volitelný

Garantem je předmětová komise: hudební výchovy

Stručná anotace předmětu:

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Hudební výchova
Celý článek...

Virtuální prohlídka