Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

WORKSHOP - FERMENTACE JAKO UDRŽITELNÝ ZDROJ VITAMÍNU C a superpotravina pro náš MIKROBIOM

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

3 fotografie

Při úvodní ochutnávce rozmanitých fermentovaných produktů si řekneme něco o tom, co všechno je možné fermentovat a proč je dobré to dělat. Potom si z běžné české zeleniny společně připravíme kvašenou superpotravinu plnou vitamínů. Každý si z workshopu odnese domů sklenici zeleniny připravené k fermentaci a veškeré potřebné know-how. 

Na workshop je třeba si přinést vlastní krájecí prkýnko, ostrý nůž a zavařovací sklenici o objemu cca 1litr k naplnění zeleninou.

 

Zařazeno v kategoriích:

Vybavenost
Projekty
Biologie
Další projekty
Celý článek...

Interaktivní korespondenční seminář biologie IBIS - běží první série a taky přihlašování na víkendovku pro řešitele!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

Interaktivní biologický seminář (IBIS) je korespondenční seminář pro středoškoláky, které baví biologie a přírodní vědy obecně. IBIS navazuje na bohatou historii korespondenčních seminářů na Masarykově univerzitě a je organizován studenty, vyučujícími a odborníky z Přírodovědecké a Lékařské fakulty. A právě běží přihlašování na víkendovku pro řešitele první série! Tak to nepropásni :-)

Přílohy

 ibis_letacek 2024 A4.pdf [216 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Deep Layers 2024 v Brně jako součást celorepublikových Dnů AI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Pro všechny, kteří se zajímají o AI a její využití.  Bližší info zde: 

https://www.dny.ai/#o-akci

Na akci Deep Layers 2024 je nutné se předem registrovat, omezený počet míst, je to zdarma. Organizuje vědecký tým Umělá inteligence a medicínské technologie Ústavu přístrojové techniky AV ČR, zaměřený na metody umělé inteligence a originální diagnostické metody a jejich aplikace v oblasti medicínských technologií.

30. ročník ekologické olympiády - krajské kolo - Rychta Krásensko - 2. - 4. 10. 2024

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
12 fotografií

Téma tohoto ročníku - Voda v krajině a adaptace na klimatické změny

Družstvo z Bigy ve složení Nela Horňáčková, Stanislava Piňosová a Miroslav Trnka, všichni z QA - vybojovalo v konkurenci zkušených týmů krásné 4. místo. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci!

European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - zpráva ze setkání v Levoči

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

14 fotografií

6. - 12. 10. 2024 je termín konání prvního setkání mezinárodního projektu s komplikovaným názvem z nadpisu. Účastní se ho zástupci 8 evropských zemí včetně naší skupiny a společně se seznamujeme se základy práce s mikroorganismy a sekvenováním DNA.  Taky objevujeme krásy Spišského kraje a městečka Levoča, jehož historické centrum je na seznamu kulturních památek UNESCO.

IBIS, neboli biologický korespondenční seminář pro středoškolské studenty v plném proudu!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Je pořádaný studenty a vyučujícími z Masarykovy univerzity v Brně  a zabývá se rozmanitými tématy z oblastí biologie a medicíny. V minulých ročnících účastníci hledali odpovědi například na tyto otázky: jak souvisí dopamin s ADHD, co jsou fytohormony a jak fungují, ale i jak se v biologii odráží stopa českého velikána Járy Cimrmana a dalších významných českých vědců.

4.C v Praze

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

16 fotografií

2.10. - 4.10.2024 strávila 4.C v Praze na poznávacím zájezdu 3 krásné společné dny. Exkurzi připravila vyučující CJL Lenka Dobrovolná.

Virtuální prohlídka