Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Projektový týden sexty a 2. ročníky - biologie a zeměpis

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pojďte s námi prozkoumat 4 chráněné oblasti Jihomoravského kraje! Společně se podíváme na to, jak se v průběhu času měnila krajina, jaký vliv na ni měl v minulosti, a má dnes, člověk. Zjistíme, čím jsou dané lokality jedinečné, proč jsou chráněné a jak praktická ochrana přírody funguje. 

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Informační schůzka pro zájemce o projekt European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Máš zájem o práci na mezinárodním projektu European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology realizovaném v programu ERASMUS+ KA? Máš jedinečnou šanci se do projektu právě teď zapojit. V říjnu 2016, přesněji v termínu 2. – 8. 10. 2016, jedeme do francouzského Evreux na další velké projektové setkání, během kterého budeme vyrábět elektřinu ze starého papíru!! A nejen to, čeká nás bohatý doprovodný program. 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Kvinta A v Botanické zahradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
14 fotografií

Kvinta A ve čtvrtek 2.6.2016 vyrazila do Botanické zahrady MU v Brně.

Na začátku prohlídky se nám věnoval jeden z nejlepších pěstitelů masožravých rostlin v ČR, pan Sedláček ( z Přerova). Vysvětloval proč orel much nelapá, ale masožravá rostlina ano a chlubil se svou sbírkou.

Ve sklenícch jsme vyplňovali pracovní listy, zjišťovali jak vypadají rostliny, jejichž plody často užíváme, aniž bychom je znali a bojovali s úmorným vedrem. Poslední část exkurze už probíhala v osvěžujícím povětří malé oázy světa rostlin uprostřed rušné části města Brna.

Studenti tercií se učí prezentovat vědomosti nabyté nejen v hodinách biologie široké veřejnosti

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
25 fotografií

Zájemci z řad studentů tercií se zapojili do projektu, který si kladl za cíl seznámit širokou veřejnost na BIGY s nervovými onemocněními 21. století.  Studenti se daného úkolu zhostili s velkým elánem a nadšením a nachystali si spoustu zajímavostí o daných onemocněních.

NERVOVÁ ONEMOCNĚNÍ 21.STOLETÍ úterý 31.5. od 7.30 do 8.00 na chodbách BIGY ve 2. a 3.patře

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Přijďte se za námi podívat na jednotlivá stanoviště. 

Studenti tercií si pro Vás připravili spoustu zajímavostí, videí, naučných her a překvapení.

Vše na téma: NERVOVÁ ONEMOCNĚNÍ a ÚRAZY.

Tedy dozvíte se něco o:      - Alzheimerově chorobě

                                            – Parkinsonově chorobě

Prima A v Botanické zahradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Ve středu 26.5.2016 se konala exkurze P.A do Botanické zahrady PřF  MUNI v Brně.

Studenti si nejprve prohlédli výstavu masožravých rostlin a poslechli výklad o této flóře. Potom jsme společně procházeli skleníky a vyplňovali pracovní list. Nejkrásnější asi byl skleník výtrusných rostlin a palmový skleník, kde jsme mohli vidět živoucí fosilii wolemii vznešenou. Poslední částí tohoto dne byl pracovní list, týkající se venkovní botanické zahrady. Všechno zde kvetlo.

Velký úspěch BIGY v soutěži FAST běh projektu HOBIT

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
8 fotografií

Ve středu 18.5.2016 se účastnila tři družstva z kvart Biskupského gymnázia soutěže FAST běh projektu HOBIT. Kvarta A vyslala dvě družstva: Želvušky (Magdalena Rotreklová, Magdalena Cinková, Barbora Svobodová a Hedvika Procházková) a Berušky (Lucie Burešová, Anežka Zichová, Eliška Halouzková a Karolína Bláhová). Kvarta B vyslala družstvo Fredek (Ondřej Brdečko, Tomáš Sedláček, Marek Duchaň a Ondřej Šípek).

Fotosoutěž pro amatérské fotografy s ERASMUS+

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Fotíte rádi? Máte doma v počítači spoustu fotek? Zapojte se do soutěže, kterou již po osmé vyhlašuje Dům zahraničních služeb. Tentokrát je téma "Nevšední zážitky všedních dnů". Bližší informace k soutěži najdete zde: http://www.naerasmusplus.cz/file/2175/dzs_fotosoutez2016_web-pdf/

Škola v přírodě primy B – den čtvrtý

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 
11 fotografií

Když jsme ráno vstali a posnídali, vypravili jsme se na krásný výlet. Vydali jsme se po hřebenovce ( Ovčárna, Petrovy kameny, Pecný, Ztracené kameny, Skřítek). Šli jsme kamenitou stezkou, která byla pro chůzi pohodlná. Na stezce svítilo slunce, ale vál příjemný vítr, takže počasí nám vyšlo! Z hřebenovky jsme mohli vidět jedinečné výhledy například na Petrovy kameny, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a nebo na Praděd. Když jsme se vrátili tak jsme se podívali na hokej, vyplnili si pracovní listy a šli jsme spát.

Prázdninový biologický a chemický kemp pro SŠ studenty

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

V létě můžete jet na biologický či chemický kemp! Potkáte zajímavé osobnosti - přednášející a lektory, studenty s podobnými zájmy, dovíte se spoustu nového, budete mít možnost si "svoji vědu" osahat v praxi!!

V rámci udržitelnosti CZ-SK projektu Podpora talentů v přírodovědných a technických oborech v česko-slovenském příhraničí realizuje Jihomoravský kraj společně s Moravskoslezským krajem Biologický a Chemický kemp. 
Více informací najdete na letácích v příloze.
Tyto dva kempy jsou pro studenty zdarma!!! (reálná cena cca 7 tis. Kč)

Přílohy

 Biologický kemp - Lipka [2 MB] Chemický kemp [294 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Virtuální prohlídka