Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Fotogalerie 2013/2014

Vzpomínky na Belgii II

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
8 fotografií

V úterý 12. listopadu jsme se probudili do teplotně typicky belgického podzimního rána. Program na dnešní den byl velice zajímavý. Nejdříve jsme se vypravili na proslulý okruh F1 ve Spa - Francorchamps, kde si milovníci rychlých aut přišli na své.

Hned potom jsme si v autobuse doplnili síly svačinkami, které nám naši belgičtí hostitelé připravili. Chvíli na to jsme si již v Muzeu vzpomínek připomněli, jakou spoušť tu zanechala druhá světová válka, na kterou lidstvo nikdy nesmí zapomenout, aby se podobné zvěrstvo nemohlo opakovat.

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Vzpomínky na Belgii III

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
5 fotografií

Třetí den jsme zamířili za belgické hranice do hlavního města sousedního Lucemburska – Lucemburku. Po zhruba dvouhodinové cestě byl naší první zastávkou Soudní dvůr Evropské Unie – nejvyšší evropská justiční instituce, která má poslední slovo ve věcech Právního řádu EU a za každý členský stát na něm působí jeden soudce, v současné době tedy celkem osmadvacet.
Nejprve jsme měli možnost se setkat s generálním sekretářem belgického generálního advokáta (těch je celkem 9, zasedají společně se soudci), který pocházel ze Slovenska. Ten nám poreferoval jak o obecných faktech o instituci, tak o svých vlastních zkušenostech z kariéry generálního sekretáře. Nedlouho na to jsme se setkali i se samotným generálním advokátem z Belgie, panem Melchiorem Watheletem, který v minulosti zastával mimo jiné funkci belgického ministra spravedlnosti. Ten nás provedl po budově soudu a rovněž přidal několik zajímavostí o práci u Evropského soudního dvora. Díky jeho přívětivému a energickému vystupování zanechal v mnohých velmi příjemné pocity. Nakonec se k nám připojil také zástupce České republiky při soudním dvoře, pan Jiří Malenovský. Následoval společný oběd v prostorách soudu a troufnu si říci, že pro většinu z nás byla tato část velikým zážitkem.
V důsledku dlouhému programu na soudním dvoře jsme se do historického centra města dostali pouze na hodinu, i tak jsme však měli příležitost vidět kupříkladu katedrálu Notre-Dame ze 17. století, pod kterou se nachází krypta českého krále Jana Lucemburského, či si projít třídu Grand Rue plnou obchodů. V odpoledních hodinách jsme pak zamířili opět za hranice Belgického království za svými hostitelskými rodinami.

Den díkůvzdání

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Valasová

 – 
3 fotografie

Dne 28. 11. oslavila naše třída kvarta B na Biskupském gymnáziu v Brně Den díkůvzdání v rámci poznávání jiných kultur. Stalo se tak na podnět naší učitelky anglického jazyka Jarmily Sedlákové.
Jde o jeden z nejvýznamnějších amerických svátků, ale v USA jej zavedli puritáni z Velké Británie z vděčnosti k Indiánům. Ti je naučili jak pěstovat různé plodiny, aby tam přežili další krutou zimu. V minulosti se tento svátek slavil různě, ale časem se ustálil na čtvrtý čtvrtek v listopadu.
Abychom jej vůbec mohli slavit, museli jsme si vše přichystat sami. Rozdělili jsme se do pěti skupin. Jedna měla na starosti nakupování a ostatní vaření, výzdobu sálu, divadlo a program. Vybraly se peníze a mohlo se nakupovat. Bylo zapotřebí koupit krocana, brambory, zeleninu na salát, přísady na nádivku a také interiérové doplňky. Toho se ujaly skupiny nakupování a dekorace. V Den D jsme se v osm hodin sešli ve školním sále. Do desáté hodiny se vše muselo dochystat. Skupina dekorace se pustila do výzdoby sálu, skupina divadlo měla generální zkoušku tří představení souvisejících s historií Dne díkůvzdání, skupina vaření mezitím ve školní jídelně připravovala typický slavnostní oběd a ostatní skupiny pomáhaly, kde bylo třeba.
Oficiálně akci zahájil projev paní učitelky, samozřejmě v angličtině. Poté jsme hráli tematické hry a shlédli prezentaci o historii tohoto významného dne. Těsně před obědem se k nám připojila naše třídní učitelka, Ilona Doleželová, a pan Berník, školní technik, aby natočil anglické divadlo, které pro nás secvičili naši spolužáci. Následoval velmi chutný oběd a po něm ještě chutnější dezert, takzvaný Apple Pie s vanilkovou zmrzlinou. S plnými žaludky jsme si zahráli ještě jednu klidnější hru.
Samozřejmě jsme po sobě museli také uklidit, jinak by nám vedení školy další podobnou akci nepovolilo. Když bylo vše v původním stavu, mohli jsme opustit sál a těšit se na následné přespání ve škole.
Byla to velmi vydařená akce, přinesla nám nové zkušenosti a vědomosti. Už se moc těšíme na příští rok, kdy si opět jako třída uspořádáme Čaj o páté.
Dorota Čápová, Petra Doležalová
 

Autorské čtení Kateřiny Tučkové

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

 – 
2 fotografie

Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně


Kateřina Tučková (nar. 1980) vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně,
v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), je autorkou několika odborných publikací z oblasti českého výtvarného umění. Na pomezí historie
a krásné literatury se pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (2008). Za román Vyhnání Gerty Schnirch (2009) obdržela cenu Magnesia Litera 2010 – Knižní klub Cena čtenářů a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu
a Cenu Jiřího Ortena. V roce 2012 vydala román Žítkovské bohyně a získala za něj Cenu Josefa Škvoreckého.
Román Žítkovské bohyně, fascinující příběh o ženské duši, o magii a o zasuté části naší historie, se stal jedním z nejprodávanějších titulů roku 2012.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archívu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice...

Konverzační soutěž v ANJ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Libuše Fediovičová

 – 
2 fotografie

Výsledky školního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce - nižší gymnázium

Kategorie I. A - prima, sekunda                                 Kategorie II. B - tercie, kvarta

Živá knihovna - Amnesty International na Biskupském gymnáziu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
11 fotografií

Amnesty International na Biskupském gymnáziu

Ve středu 22.1.2014 se studenti 3. A zúčastnili projektového dne, který měl několik částí, a nejzajímavější nám připadala tzv. Živá knihovna. Ze začátku se nám do toho moc nechtělo, v době uzavírání známek bychom spíše ocenili volný den, ale přemohli jsme se a do školy dorazili.

Hodina moderní chemie

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

 – 
28 fotografií

Už jste někdy jedli zmrzlinu připravenou pomocí tekutého dusíku? Myslíte, že může magnet levitovat? A věděli jste, že se dá karafiát rozbít na drobné střepy?

To vše a ještě mnohem víc jsme vyzkoušeli v Hodině moderní chemie, kterou vedli dva lektoři z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Doktorandi Jarka a Jirka představili našim studentům chemii atraktivním způsobem a zároveň jako důležitý a perspektivní obor, bez něhož se neobejde náš každodenní život.Podívejte se na pár fotografií z této akce.

školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

 – 
3 fotografie

V pondělí 27.1.2014 se konalo školní kolo konverzační soutěže v jazyce anglickém. Mezi vynikajícími výkony všech zúčastněných porota vybrala :

1. místo                   Marie Sedlinská                  sexta B 

Virtuální prohlídka