Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
RNDr. Jan Taraba, PhD.
učitel
PCVCHESCH
 Čt
 239

Nejnovější články

Chemiklání 2016 - Pardubice

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
6 fotografií

Studenti BIGY (E. Přehnalová, Š. Beránek a F. Buš) se v minulém týdnu zúčastnili celostátní odborné soutěže studentských týmů pořádaná Chemicko-technologickou fakultou Univerzity Pardubice.

Soutěž byla připravena jako týmově-úkolová, kdy soutěžící dostávali postupně zadání nejrůznějších chemických úkolů, které se pokoušeli podle svých možností řešit a následně byli hodnoceni podle správnosti řešení a času, potřebného na jeho vytvoření. Tým BIGY sice obsadil z celkových téměř čtyřiceti týmů 24 místo, ale už jen účast na této soutěži a zkušenosti z vysokoškolského prostředí určitě stojí za ocenění. PK Chemie děkuje výše uvedeným studentům 3.B a 3.C za reprezentaci školy a vyzývá i další zájemce z řad studentů k účasti na dalších akcí pořádaných Chemií (např. Chemická olympiáda), které budou následovat.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Chemie
Žáci
Celý článek...

Potravinářská technologie na BIGY - výroba čokolády

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

6 fotografií

Studenti třetích ročníků a septim se na konci 1. pololetí v rámci praktické výuky chemie blíže seznámili s technikami přípravy směsí využívaných např. v potravinářském průmyslu. Součástí výuky byly i jejich vlastnoruční pokusy, a dlužno podotknout, že velmi úspěšné, si vlastní směsi připravit. Studenti připravovali různé typy čokolád a naučili se i jak je dále zpracovat formováním a zdobením. Ano i v chemické laboratoři to může někdy vypadat jako ve z filmu dobře známé „továrně na čokoládu“... Dobrou chuť.

Přírodovědní maturanti BIGY začínají svůj boj proti chřipce

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
26 fotografií

V rámci praktické výuky chemie analyzovali naši studenti 4.C několik potravin z pohledu chemického složení, kdy zvláštní důraz byl kladen na zjištění obsahu vitamínů (vitamín C)prospěšných pro prevenci při chřipkových onemocněních. Pro analýzu byli zajištěni vzorky ovoce a zeleniny (citrón, pomeranč, grep, pomelo, ananas a rajče). Ze zjištěných výsledků obsahu vitamínu C vyšel jako nejvýznamnější zdroj pomeranč, který s velkým odstupem porazil ostatní vzorky. Pro zajištění DDD (doporučená denní dávka) vitamínu C na den by mela postačit konzumace cca 2 středně velkých pomerančů. Nejméně vitamínu C obsahoval vzorek grepu.

Cesta do hlubin studia chemie – odborný seminář Př.F. UK v Praze

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
10 fotografií

V průběhu podzimních prázdnin se vyučující chemie (Dr. Taraba, Mgr. Tarabová) a vybraní studenti z maturitních ročníků (P. Kvasnicová, G. Štětková, J. Přikrylová, A. Pivečková) zúčastnili celostátní odborné chemické konference. Konference byla v učitelské části zaměřena na nové poznatky v oblasti přírodních věd a jejich zapojení do výuky chemie. Studenti se pak blíže seznámili formou praktických cvičení s moderními technikami chemického výzkumu používanými Př.F.UK. V rámci společenského večera byla diskutována úroveň výuky chemie na jednotlivých středních školách. Vyučujícím BIGY se také podařilo předjednat další bližší spolupráci mezi Přírodovědeckou fakultou UK a BIGY Brno.

Exkurze ČOV Modřice

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
10 fotografií

Studenti současné 2.B a 2.C se v závěru minulého a začátku tohoto školního roku zúčastnili odborné exkurze v Čistírně odpadních vod (ČOV) v Modřicích. Zde se blíže seznámili s fungováním tohoto chemického provozu. Čistírna má za úkol nejen likvidovat nebezpečné odpady z Brna a okolí (příspěvek k ekologii), ale i z odpadu vytvořit ještě něco užitného. Provoz ČOV produkuje nejen přečistěnou vodu, štěrk, písek (využitelné ve stavebnictví), kal a substrát (přesazování rostlin), bioplyn a výroba elektrické energie atd.

Volejbalový turnaj - Pohár BIGY 2015

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
11 fotografií

Pohár BIGY 2015 - volejbal


Minulou sobotu (30. 5. 2015) se na BIGY uskutečnil již druhý ročník volejbalového turnaje smíšených družstev. Turnaje se za Biskupské gymnázium zůčastnily dva týmy. Tým složený ze studentů a absolventu, který celý turnaj vyhrál a získal cenou trofej a tým složený z učitelů BIGY, který v celkovém hodnocení skončil třetí.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Sportovní výkony studentů
Chemie
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Volejbalový turnaj – Pohár BIGY 2015

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku
 – 

Vážení příznivci volejbalu,
rádi bychom Vás touto formou pozvali na volejbalový turnaj smíšených družstev pořádaný naší školou v sobotu 30. 5. 2015 od 9 hodin.
Bližší informace najdete v přiložených propozicích. Prosíme o potvrzení Vaší účasti a zaslání vyplněné soupisky nejpozději do středy 28. 5. 2015.

Přílohy

 Pozvanka 2015 [132 kB] Propozice a soupiska [25 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Sportovní výkony studentů
Chemie
Celý článek...

Tablety na BIGY - informace o projektu a VŘ

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

V závěru měsíce ledna 2015 proběhlo v rámci projektu EU „Mentoring a individuální rozvoj pedagogických pracovníků ve využívání digitálních dotykových zařízení ve výuce“ výběrové řízení na nákup tabletů pro vyučující.

http://www.softcom.cz/eshop/acer-aspire-switch-10-z3735f-2gb-32gb-10-1-w8-1bing_d156734.html

Volejbalový turnaj o Pohár BIGY

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

17 fotografií

V nedávné době se na BIGY uskutečnil pod záštitou a za účasti otce biskupa  Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho volejbalový turnaj smíšených družstev. Pan biskup celý turnaj i zahájil slovy: „V dnešní době se mnoho her hraje na počítači, ale naštěstí jsou tu i hry, které se na počítači hrát nedají. Mezi ně patří třeba i volejbal a tak Vám přeji krásné zážitky....“.
Přihlášené týmy se nejprve utkali v soubojích (každý s každým) a podle výsledků tabulky byly týmy nasazeny do eliminačních bojů. BIGY v turnaji reprezentovali dvě družstva Sizostedion (A. Vejmělek, B. Prudík, E. Cupáková, J. Hádek, L. Minsterová, M. Novotná) a tým Džekýho parta (F. Vicherek, O, Forejtník, D. Záboj, J. Stehlík, N. Vicherková, M. Tesařová), které v celkovém hodnocení obsadili úžasné 2. a 3. místo. Na jediný tým (Gospelové mlátičky) naši volejbalisté a volejbalistky bohužel nestačili a v napínavém souboji jim nakonec bohužel podlehli v těsném výsledku 2:1 (22:25, 25:21, 25:16).

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Sportovní výkony studentů
Chemie
Žáci
Celý článek...

Pohár BIGY - vojelbalový tyrnaj smíšených družstev

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku

Vážené studentky, vážení studenti, přátelé volejbalu,
dovolte nám, abychom Vás touto cestou upozornili na blížící se termín konce přihlášení na volejbalový turnaj smíšených družstev o „Pohár BIGY“. Všechny potřebné informace včetně přihlašovacího formuláře najdete v přiložených propozicích. Přihlášky končí 16. 4. 2014.
Těšíme se na Vaši účast.
Za realizační tým

Virtuální prohlídka