Profilová fotografie
RNDr. Jan Taraba, PhD.
učitel
Třídní učitel 3.B. Předseda předmětové komise Chemie
PCVCHESCH
 Po 12.4513.30
 239
Nejnovější články
Chemie – akce (exkurze, projekty...)

Vydáno: 14. října 2010 19.53

 | 

Autor: Jan Taraba

2 fotografie

Biochemie a biotechnologie – odborné exkurze

Koncem minulého školního roku se předmětové komisi chemie podařilo zrealizovat odborné exkurze do vybraných potravinářských provozů v ČR, kde si mohli studenti prakticky ověřit své znalosti z biochemie a biotechnologie. Navštívili jsme firmy A.W. Loštice u Olomouce (největší český výrobce tvarůžků), Setuza a.s. Olomouc a R. Jelínek ve Vizovicích.

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Celý článek...
Chemie – maturita

Vydáno: 14. října 2010 19.45

 | 

Autor: Jan Taraba

Návrh maturitních témat z chemie pro školní část Maturitní zkoušky 2018 / 2019 najdete v přiloženém dokumentu.

Dále přikládáme podklady k jednotlivým maturitním tématů obsahující, pojmy k vysvětlení, úkoly, příklady a další.

Zařazeno v kategoriích:
Maturita
Chemie
Celý článek...
Chemie – vybavenost

Vydáno: 12. října 2010 12.51

 | 

Autor: Jan Taraba

3 fotografie

V rámci výuky chemie na BiGy jsou pro studenty k dispozici dvě specializované učebny:

  • Učebna chemie (dv. 335), která je vybavena mimo dnes již běžných audiovizuálních technik (video, DVD, PC + dataprojektor) také i nejnovější technologií pro interaktivní výuku (Interaktivní tabule a elektronické verze učebnic). Pro výuku chemie jsou na nižším gymnáziu zakoupeny elektronické učebnice od firmu Fraus s.r.o., které jsou v evropských poměrech ty nejkvalitnější (titul nejlepší evropská učebnice roku 2009 – knižní veletrh Frankfurt n M. – DE). Součástí odborné učebny je i demonstrační stůl z nehořlavých materiálů, na kterém je možné předvádět studentům ukázky z chemické reaktivity vybraných kapitol učiva.
Zařazeno v kategoriích:
Vybavenost
Chemie
Celý článek...
Chemie – základní informace

Vydáno: 24. srpna 2011 12.45

 | 

Autor: Jan Taraba

2 fotografie

Obecná strategie výuky chemie na BiGy

  • frontální výuka
  • multi-dialogová forma výuky (hry)
  • projektová výuka
  • soutěže a úkoly (školní i regionální – např. chemická olympiáda)
  • praktická výuka – laboratorní cvičení
  • exkurze a prohlídky
Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Celý článek...
Chemie – volitelné předměty a kroužky

Vydáno: 24. srpna 2011 12.53

 | 

Autor: Jan Taraba

Titulní obrázek článku

Pro školní rok 2020/2021 otvíráme mimo standardní výuku

  • semináře z rozšířeného učiva chemie, jehož součástí je i příprava na maturitu a přijímací řízení na VŠ
  • Přírodovědná cvičení (Che+Bio+Fyz) – výuka probíhá praktickou formou ve školní chemické laboratoři. Výuka je standardně dvouletá (2. a 3. ročník resp. sexta a septima). V prvním roce výuky se studenti formou jednoduchých úloh seznamují se základními pravidly v chem. laboratoři a poznávají praktickou stránku chemie (hrají si s chemií). Druhý rok zpracovávají studenti komplexnější témata (příprava látek, analýza vzorků atd.) a to včetně zprávy o činnosti (protokol), aby se tím lépe připravili na vstup na VŠ, kde budou mít na základě takto získaných znalostí a dovedností výhodu oproti ostatním spolužákům.
Zařazeno v kategoriích:
Volitelné předměty a kroužky
Chemie
Celý článek...
Volejbalisté z BiGy kroužku reprezentují školu

Vydáno: 7. května 2013 21.20

 | 

Autor: Jan Taraba

4. května 2013
6 fotografií

Dne 4. 5. 2013 se pod záštitou občanského sdružení Lumír uskutečnil v Lelekovicích u Brna již čtvrtý ročník volejbalového turnaje, kterého se letos zúčastnilo celkem sedm smíšených týmů z Brna a okolí. Soutěž probíhala tabulkovým způsobem (každý s každým) a to z časových důvodů ve zkráceném režimu na dva sety do 15 bodů (rozhoduje skóre). Bigy tým ve složení David Janků (OkB), Michal Drápal (OkB), Boris Prudík (3.C), Eliška Cupáková (2.B), Martina Novotná (2.C), Pavlína Baďurová (SpA) a Jan Taraba se pod vedením Davida Janků postaral o mimořádný úspěch, kdy i při velké konkurenci a kvalitě ostatních týmu získal pro BiGy skvělé druhé místo v celkovém hodnocení soutěže.

Zařazeno v kategoriích:
Sportovní výkony studentů
Chemie
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
9. února 2020
10 fotografií

Dne 7. 2. 2020 se v Pardubicích uskutečnila celonárodní vědomostní soutěž středoškolských týmů se zaměřením na chemii – „Chemiklání". Naši školu reprezentoval pětičlenný tým  složený ze studentek 2.C (M. Zavoralové, Š. Procházkové a K. Podivínské) a studentů SxB (V. Brdečka a V. Klapetka).

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Celý článek...
Volejbalový turnaj - Pohár BIGY 2015

Vydáno: 2. června 2015 10.34

 | 

Autor: Jan Taraba

2. června 2015
11 fotografií

Pohár BIGY 2015 - volejbal


Minulou sobotu (30. 5. 2015) se na BIGY uskutečnil již druhý ročník volejbalového turnaje smíšených družstev. Turnaje se za Biskupské gymnázium zůčastnily dva týmy. Tým složený ze studentů a absolventu, který celý turnaj vyhrál a získal cenou trofej a tým složený z učitelů BIGY, který v celkovém hodnocení skončil třetí.

Zařazeno v kategoriích:
Soutěže
Úspěchy
Sportovní výkony studentů
Chemie
Učitelé
Žáci
Celý článek...
19. listopadu 2015
26 fotografií

V rámci praktické výuky chemie analyzovali naši studenti 4.C několik potravin z pohledu chemického složení, kdy zvláštní důraz byl kladen na zjištění obsahu vitamínů (vitamín C)prospěšných pro prevenci při chřipkových onemocněních. Pro analýzu byli zajištěni vzorky ovoce a zeleniny (citrón, pomeranč, grep, pomelo, ananas a rajče). Ze zjištěných výsledků obsahu vitamínu C vyšel jako nejvýznamnější zdroj pomeranč, který s velkým odstupem porazil ostatní vzorky. Pro zajištění DDD (doporučená denní dávka) vitamínu C na den by mela postačit konzumace cca 2 středně velkých pomerančů. Nejméně vitamínu C obsahoval vzorek grepu.

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Úspěchy
Tvorba
Žáci
Celý článek...
4. února 2020
4 fotografie

PK Chemie ve spolupráci s vedením školy uspořádala v uplynulém období pro studenty maturitních ročníků se zaměřením na přírodní vědy představení Agronomické fakulty Mendelovy Univerzity v Brně. Součástí bylo nejen seznámení našich studentů s možnostmi studia na této VŠ, ale v rámci následující diskuse se řešily i otázky následného uplatnění, možnosti studia v zahraničí a perspektivy budoucího zaměstnání. Akce se za Agronomickou fakultu mimo zástupkyně studijního odd. zúčastnil i Doc. Ing. V. Kumbár, Ph.D. proděkan pro vzdělávací činnost a akreditace, který mimo jiné našim studentům prozradil i to, že se rád znovu setkává se svým vyučujícím (tehdy Př.F. MU) Dr. J. Tarabou a může tak zavzpomínat na svá studentská léta. V závěrečné anketě studenti BIGY projevili velký zájem o studium přírodních věd s tím, že někteří zvažují i studium na Ag.F. MENDELU.

Zařazeno v kategoriích:
Chemie
Učitelé
Úspěchy
Celý článek...
Finančně gramotná školaBigy je eTwinningová školaInterreg Rakousko - Česká republikaEvropská unieKřesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno