Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Jitka Piskačová
učitelka
Třídní učitelka OKB. 
CMASefnMATFYZPCVVKFSemnSEFSEM
 Čt
 337

Nejnovější články

Jirka Kohl úspěšným řešitelem ve finále Astronomické olympiády kategorie AB

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

2 fotografie

Finále Astronomické olympiády kategorie AB proběhlo ve dnech 20. – 22. 3. 2019 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Naši školu v tomto finále reprezentoval Jiří Kohl z kvinty B, který se stal úspěšným řešitelem a obsadil 11. místo mezi všemi finalisty z České republiky. 

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Fyzika
Žáci
Celý článek...

prezenční část krajského kola Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Oznamujeme, že prezenční část krajského kola Astronomické olympiády se bude konat v pondělí 25.3. 2019 od 10:00 v učebně 350 (elektronová mikroskopie v mezipatře pod 4. patrem). Studenti, kteří řešili 2 kategorie, začnou už v 8:00. Čas na řešení je 90 min pro nižší gymnázium a 150 min pro vyšší gymnázium.

Nominace Jiřího Kohla z kvinty B do soutěže The European Union Science Olympiad

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Jirka Kohl z kvinty B se minulý týden zúčastnil celostátního kola fyzikální olympiády kategorie AB, která je určena pro maturanty. Úspěšné řešitelství Jirkovi uteklo jen o 0,5 bodu a obsadil krásné 34. místo z 50-ti možných. Jeho věk a pěkný výsledek neunikl pozornosti organizátorů a Jirka je mezi dvěma nominovanými reprezentanty z ČR v mezinárodní soutěži The European Union Science Olympiad. 

SAB SPACE CHALLENGE - naši studenti přijali výzvy a úspěšně prošli do druhého kola

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Česká společnost SAB Aerospace, která se věnuje vývoji, testování i montáži součástek a konstrukcí pro vesmírný průmysl, zorganizovala spolu s dalšími institucemi v rámci Brno Space Days soutěž pro studenty středních škol. Soutěž SAB SPACE CHALLENGE pro  2 - 5 členné týmy prověřuje zručnost, kreativitu a vědomosti z kosmonautiky, astronomie, kosmologie a astrofyziky.

soutěže Fyziklání v Praze se letos zúčastnili i studenti z našeho gymnázia

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

O jarních prázdninách řešit fyzikální úlohy? Proč ne!

13. ročník soutěže Fyziklání se uskutečnil 15. února 2019 v konferenčních prostorách Top Hotelu Praha a měl účastníky i z našeho gymnázia. Jejich úlohou bylo vyřešit co nejvíce z připravených úloh v časovém limitu tří hodin. 

Skvělý výsledek Jirky Kohla z QB ve fyzikální a astronomické olympiádě

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

2 fotografie

Jiří Kohl z QB se v letošním roce zúčastnil školního i krajského kola fyzikální a astronomické olympiádě v kategorii AB, která je určena pro studenty 3. ročníků a septim a 4. ročníků a oktáv vyššího gymnázia.

S radostí oznamujeme, že ve fyzikální olympiádě postoupil Jirka do celostátního kola, které proběhne ve dnech 26. února – 1. března 2019 v Hradci Králové. V astronomické olympiádě postoupil do finále, které proběhne ve dnech 20. – 22. 3. 2019 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

TB v Kaprálově mlýně poznávala technologie pro XXI. století

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
23 fotografií

TB se zúčastnila programu Technologie pro XXI. století, který pořádá středisko ekologické výchovy v Kaprálově mlýně. Sněhová kalamita trochu zkomplikovala odjezd a snížila celkový počet účastníků, ti kdo se zúčastnili však nelitovali.

Nejprve jsme se dozvěděli něco z historie Kaprálova mlýna a prohlédli si nově zrekonstuovanou budovu obsahující ekologicky šetrné technologie, jimž jsme postupně přicházeli na kloub. Na příkladech z běžného života jsme poznávali aplikace fyzikálních zákonitostí, které probíráme v hodinách fyziky: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, aj. Zjistili jsme, jak funguje tepelné čerpadlo a proměřili jsme jeho účinnost. Pomocí termokamery jsme zkoumali rozdíl mezi dvojitými a trojitými skly, zjišťovali jsme, odkud v zimě uniká nejvíc tepla. Primitivním slunečním vařičem jsme zkusili roztavit čokoládu. Proměřili jsme množství světla, které do místnosti přivádí světlovody a hodnoty jsme srovnali se zářivkou.  Prozkoumali jsme, jak funguje rekuperátor vody ve sprše a změřili jsme jeho účinnost.

Technoplaneta – šifrovací soutěž pro žáky nižšího gymnázia - registrace otevřena

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Technoplaneta je výzva pro odvážné. Nebudete však potřebovat ani tak sílu svalů jako svůj mozek. Dokažte si, že umíte více, než vás naučili ve škole. Ukažte, že máte nejenom nápady, ale i vytrvalost. Najděte si do party kamarády, se kterými se pustíte do luštění zašifrovaných zpráv, tajných kódů a logických hádanek.

Astronomická olympiáda - výsledky školního kola a informace ke krajskému kolu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

V letošním školním roce se školního kola 16. ročníku Astronomické olympiády zúčastnilo celkem 76 studentů ve všech kategoriích a téměř všichni byli úspěšnými řešiteli a postupují do krajského kola.  Gratulujeme.

Krajské kolo má 4 části

online přehledový test - se řeší na adrese http://olympiada.astro.cz/korespondencni. Přihlašovací údaje byly účastníkům zaslány v prvním týdnu řešení e-mailem. Pokud některý student zapomněl heslo, napíše si o nové na e-mail jitka.piskacova@bigy.cz.  Řešení online testu je možné do 25. 3. 2019.
pozorovací nebo praktická úloha - se řeší písemně doma. Časový limit není stanoven. Řešení je nutné odevzdat učiteli na začátku prezenční části.
teoretické úlohy korespondenční části - se řeší písemně doma. Časový limit není stanoven. Řešení je nutné odevzdat učiteli na začátku prezenční části.
prezenční část - proběhne  25. 3. od 10:00 v učebně 353; časový limit na vyřešení úloh bude 90 minut v kategoriích EF a GH a 150 minut v kategorii CD. K prezenční části budou přizváni studenti, kteří vyřešili online test a odevzdají vypracovanou pozorovací úlohu a teoretické úlohy.

 

Přílohy

 Výsledková listina AO pro Bigy ve školním roce 2018/19 [161 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Fyzika
Celý článek...

Elixír do škol

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

15 fotografií

Na Bigy probíhá pravidelné setkávání učitelů fyziky v rámci Regionálního centra Brno projektu Elixír do škol. Setkání jsou otevřená, kdokoliv se může přidat. Více informací najdete na webových stránkách projektu.

Nejbližší setkání proběhne 3.5. 2023 od 15:00 v učebně 338 na téma Jaderná fyzika.

Virtuální prohlídka