Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Nora Janečková
učitelka
Třídní učitelka 3.A. 
LISCJLLICScjnSCJL
 Po
 431

Nejnovější články

Recitační soutěž na Bigy 2018

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
50 fotografií

Osmého ročníku recitační soutěže na Bigy se zúčastnilo 15 studentů vyššího gymnázia.  Recitátoři byli rozděleni na dvě kategorie. V mladší sekci (do 17 let) získal čestné uznání Petr Zelenka ze SXA, vybral si netradiční text a to projev Václava Havla. 3. místo získala Sabina Dospělová z QB monologem z Manon Lescaut. 2. místo obsadil David Kettmann, uspěl i v loňském roce, letos opět sáhl po textu Jiřího Ortena. 1 místo bez jakýchkoliv neshod při hlasování poroty uhájila Bernadeta Osolsobě z 2. B, excelovala vyzrálým projevem Taťány z Evžena Oněgina, vybrala si pasáž, kdy Taťána zdůvodňuje své odmítnutí Oněginovi.

Zařazeno v kategoriích:

Český jazyk a literatura
Soutěže
Celý článek...

Matouš Coufal (SpA) vyhrál v literární soutěži a letěl do Izraele na poznávací zájezd

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

21 fotografií

Pravidelně každý rok mají studenti druhých ročníků a sext šanci zapojit se projektu Cemach. Pokud uspějí, mohou odletět na zcela hrazený pobyt do Izraele. V loňském školním roce vyhrál Matouš Coufal. Navštívil Nazareth, Haifu s Bahájskými zahradami, Jeruzalém se Zdí nářků, Chrámem Božího hrobu, křížovou cestou, viděl večerní noční show na Davidově věži, navštívil Yad Vashem s působivou průvodkyní, jejíž rodiče holokaust zažili a ona sama se stala štvancem politických tlaků a dnes žije v Izraeli. Koupal se v Mrtvém moři a poznal přírodní park Ein Gedi. Závěrečná Jaffa a Tel Aviv včetně Muzea moderního umění tento pobyt uzavřely.

Na kolech za literaturou

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
10 fotografií

2.C  vyrazila na kolech na literárněkulturní exkurzi do Památníku písemnictví na Moravě. V tomto benediktinském klášteře v Rajhradě měli studenti možnost nahlédnout do knihovny, ledárny i kostela. Součástí výletu byla prohlídka výstavy o bratrech Skácelových, ukázka, jak vznikaly prvotisky, nebo projekce, jak měla znít staroslověnská modlitba. Možná příjemná atmosféra výletu zapůsobila i na počasí, protože vydatná bouřka začala až po návratu domů.

Studenti Biskupského gymnázia opět perlili v literární soutěži

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

6 fotografií

 

Třídy SXA a 2. C se zapojily do projektu CEMACH vyhlášeného Ministerstvem zahraničních věcí státu Izrael. Úkolem bylo napsat text zaměřený na tuto zemi. Naše škola byla nejúspěšnější ze zúčastněných, ocenění získali čtyři naši studenti. Ludmila Žídková (2. C), Anna Kunčáková (SXA) a Petr Zelenka (SXA) získali poukázku na 2.000,- Kč od řetězce Alza. Celou soutěž pak vyhrál Matouš Coufal (SXA)!  Matouš se může těšit na krásné prázdniny, protože jeho cenou je poznávací zájezd do Izraele.

Recitační soutěž na Bigy pro nižší stupeň gymnázia 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
32 fotografií

Letošního čtvrtého ročníku recitační soutěže se zúčastnili studenti prim až kvart a to ve dvou kategoriích podle věku. V první sekci zvítězila Pavlína Dobešová (PA). Neteatrálně, přirozeně, ale dynamicky přednesla Pohádku o hodném džinovi text Roberta Rožděstvenského.

Da druhém místě se umístila Anna Emmert (PA) s básní Jiřího Žáčka Jarmareční píseň na počest mořeplavců. Textu rozuměla, a proto její recitace nejenom přinášela slova, ale dávala i logický smysl. Třetí místo obsadila Alena Desova (PA), pobavila publikum přednesem Jednoho sysla v Litomyšli od Ljuby Štíplové.

2. C na návštěvě v České televizi

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
11 fotografií

Studenti 2. C vyrazili na exkurzi do nové budovy České televize. Jitka Volejníková, bývalá redaktorka redakce zpravodajství, jim ukázala veškerá zákoutí tohoto mediálního labyrintu. Kromě atraktivní maskérny a kostymérny pro zpravodajské a publicistické pořady studenti viděli obě nová studia. V kulisách Dobrého rána si vyzkoušeli, jaké to je stát před kamerou. Jitka Volejníková  v newsroomu zpráv 2. C například prozradila, jak funguje čtecí  zařízení.

Ondřej Batůšek poletí do Izraele

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

2 fotografie

   V mezinárodní literární soutěži Cemach, vyhlašované Ministerstvem zahraničních věcí státu Izrael, už počtvrté zvítězili studenti Biskupského gymnázia. Do přehlídky literárních prací bylo přihlášeno téměř 500 studentů. Porota vyhodnotila nejlepších deset, z toho šest jsou studenti  Biskupského gymnázia.   Jejich úkolem bylo vytvořit originální text zaměřený na novodobé dějiny Izraele.

Recitační soutěž na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
76 fotografií

Do pátého ročníku recitační soutěže na Bigy se přihlásilo 12 studentů. Na prvním místě se umístila Kateřina Zaplatilová z 1.A s neotřelým textem od Václava Klimenta Klicpery. Na druhém místě skončila Vilma Pazderová z 2.C a třetí obhájila Eliška Jeřábková z QB.

O letošní ročník byl zvýšený zájem a studenti především z prvních ročníků ukázali, že nová krev na škole má co nabídnout. Recitátorky postupují do městského kola Wolkrova Prostějova a do recitační soutěže Čtvrtlístek. V porotě usedli Lenka Valasová, Ilja Doležalová, Vít Slíva, Nora Janečková a moderátorka ČT Lenka Solanská.  Ta zdůraznila, že úroveň soutěže byla vysoká a že recitace je důležitá nejenom pro ty, kteří mají chuť v ní soutěžit, ale pro všechny, protože vyjádřit se zřetelně a jasně se v životě bude hodit každému a právě takové přehlídky se mohou ukázat jako velmi dobrá praxe do budoucna. 

Recitační soutěž

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

Titulní obrázek článku
 – 

Vážené recitátorky a recitátoři vyššího gymnázia,

zveme Vás do soutěže. Ta se uskuteční 6. prosince ve 14 hodin ve studovně. Texty odevzdejte Noře Janečkové nebo Lence Valasové do 30. 11. Vítány jsou přirozené přednesy, ve kterých koresponduje Váš věk s tématem. Pokud máte pochybnost, poraďte se se svým češtinářem. Těšíme se na Vás.

Úspěch v soutěži CEMACH

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

Titulní obrázek článku

Studenti Biskupského gymnázia se už po čtvrté zúčastnili literární soutěže Cemach (hebrejsky kořínek) vyhlášené Ministerstvem zahraničních věcí Státu Izrael. Zadáním je napsat esej nebo povídku, ve které se její autor zaměří na novodobou podobu této země. Ve všech ročnících získávají nejvyšší místa právě naši studenti. V letošním roce jejich úspěšnost byla opravdu mimořádná. Z necelé stovky literárních prací bylo vyhodnoceno deset nejlepších, devět z nich patřilo BIGY! První místo získala Nikol Hanáková z 3.C, místo druhé Tereza Vesselá z 3.A. Obě za mimořádný literární přínos vyhrály poznávací zájezd do Izraele. Třetí místo obsadil Stanislav Špaček, taktéž z 3.A, za odměnu dostal tablet.

Virtuální prohlídka