Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nové příspěvky

STŘÍPKY Z ERASMU_2. ČÁST_80 DNÍ V SAINT NAZAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

9 fotografií

Jsme moc rádi a hrdí na to, že naši studenti mohou díky programu Erasmus+ studovat, poznávat a žít ve Francii po dobu 3 měsíců na partnerském gymnáziu - lycée Aristid Briand. A jak se měly Veronika a Anežka (obě SpB), které se předminulý týden z tohoto pobytu vrátily, vám přiblíží následující řádky: 

Když jsme odjížděly, byly jsme obě hodně nervózní. Následující tři měsíce pro nás představovaly velký otazník a existovalo málo věcí, které nám mohl někdo skutečně zaručit. První kontakty s rodinou probíhaly v celku dobře. Já jsem například první víkend zvracela (Veronika) a druhý jsem jim rozbila pračku. Obě jsme byly ale vítané a postupně jsme se začleňovaly do každodenních životům našich rodin. Ve škole nebyli až tak zvyklí na cizince, kteří už umějí francouzsky, takže první reakce většiny učitelů byla, jestli vůbec umíme něco říct. Ale jak učitelé, tak studenti nám vyšli ve všem vstříc a snažili se nám pomoct, kdykoli jsme vypadaly trochu ztraceně. Nicméně jsme se poměrně rychle rozkoukaly a brzy jsme dělaly projekty a psaly testy s ostatními. Jelikož jsme s  Anežkou sdílely stejnou třídu a také motivaci poznávat město, trávily jsme hodně času spolu. Asi 15 minut od školy byla krásná pláž, což bylo docela hezké místo, kde jsme mohly trávit volnou hodinu. Centrum města pak bylo pěšky půlhodiny a autobusem pár minut, takže jsme tam často během školy nebo po škole chodily. A přestože byly obědy v jídelně moc dobré a obsahovaly i předkrm a především dezert, chodily jsme pravidelně společně na oběd do města. Poměrně rychle jsme si obě vybudovaly svou rutinu a našly si svá komfortní místa, kde jsme trávily hodně času.  

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Úvahy, bilance, vzpomínky
Výzva 2024
Celý článek...

Biochemik junior 2025

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Pozvánka pro naše studentky a studenty na praktický kurz Biochemik Junior v roce 2025. Kurz je určený pro nadšené a aktivní studenty středních škol, kteří mají zájem o přírodní vědy a chtějí si rozšířit své znalosti a praktické dovednosti nejen v biologii a chemii, ale také právě biochemii.


Kurz bude probíhat čtyři dny od 8. do 11. září 2025 v Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Naše zkušenosti z Erasmu ve Španělsku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Juana Monreal Férriz, PhD.

17 fotografií

Po tříměsíčním studijním pobytu na střední škole IES Castillo de Luna v Rotě se vrátily studentky Katka Soukupová ze Septimy B a Apolena Hlaváčová z 3.A. Zde si můžete přečíst jejich zkušenosti a zážitky. 

Zařazeno v kategoriích:

Španělský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Celý článek...

STŘÍPKY Z ERASMU_1. ČÁST_80 DNÍ V NÎMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

10 fotografií

Jsme moc rádi a hrdí na to, že naši studenti mohou díky programu Erasmus+ studovat, poznávat a žít ve Francii po dobu 3 měsíců na partnerském gymnáziu - lycée Albert Camus. A jak se měly Dory s Viky, které se minulý týden z tohoto pobytu vrátily, vám přiblíží následující řádky: 

Coucou, ça va ?

Aneb když jedete na Erasmus do Francie vystavět své jazykové schopnosti do nedosažitelných výšin (ale nakonec to jediné, co celé tři měsíce používáte v konverzaci je kukání:))

S touto krásnou iluzí jsme se na začátku března vypravily do Nîmes, jihofrancouzského města severozápadně od Marseille. Malebné městečko, kde na každém kroku jen tak mimochodem zakopáváte o antické památky staré nejméně dva tisíce let, nás přivítalo s otevřenou náručí, stejně jako naše francouzské rodiny. Školní docházka na lycée Albert Camus byla v našem podání samozřejmě velmi poctivá a také časově náročná, francouzské školství Vám totiž ani nedává jinou možnost než některé dny vyjít ze školy ne dříve než v šest hodin večer. Vyzkoušely jsme si spoustu speciálních předmětů, se kterými se běžně na gymnáziích v Česku tolik nesetkáme: filozofii, ekonomii či geopolitiku.  Způsob, jakým školství ve Francii funguje nás často nutil s láskou vzpomínat na český školní systém, a obecně českou zemi. Díky Erasmu se z nás staly zaryté vlastenky:)

Kromě toho, že jsme si na vlastní kůži vyzkoušely francouzskou výuku, jsme měly možnost objevovat krásy regionu Occitanie v doprovodu našich rodin či dokonce jedné menší skupiny českých kolonizátorů (v podobě českých studentů z gymnázia). Naše výlety velmi často mířily směrem k moři nebo do nedaleké oblasti Camargue a naprosto okouzlující Provence. Nechyběly ani průzkumy pitoreskních měst a městeček, o které na jihu Francie není nouze. A jelikož jsme na tři měsíce zakotvily v zemi gastronomie, pořádný kulinářský zážitek nesměl chybět – ochutnaly jsme vše od klasických croissantů, žabiček a šnečků, až po místní speciality jako brandade (rybí pomazánka) či tapenade (pomazánka z oliv).

I přes některé trampoty a nepříjemnosti jsme si pobyt užily, poznaly jsme spoustu úžasných lidí, dobře jsme se napáply, zavýletily a okusily pravý francouzský život. Jestli uvažujete nad přihlašováním k podobné zkušenosti, vůbec neváhejte a pojďte do toho:)

Pac a bisous!  Viki Bernatová (3.A) a Dory Lennerová (SpB)

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Celý článek...

Letní přírodovědný a enviromentální kemp pro středoškoláky v Hostětíně

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Letní přírodovědný a environmentální kemp pro středoškoláky, který proběhne 7.–12. července 2024 v Hostětíně – v jedinečné obci plné ekologických řešení a inspirací. Kemp je určen pro aktivní středoškolské studenty se zájmem o biologii, ekologii a změny klimatu.

 

 

Přílohy

 Kemp_letak_25.pdf [4 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Environmentální aktivity
Biologie
Celý článek...

Druhá část Erasmus+ spolupráce o udržitelnosti: Návštěva partnerské školy Hack:Zwei Salzburg

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

45 fotografií

Pokračování naší Erasmus+ spolupráce, návštěva rakouského Salzburgu, navázalo na společné podzimní setkání v Brně. Z BIGY se mobility zúčastnilo deset studentek a studentů v doprovodu dvou učitelů. Při výběru partnerské školy jsme kromě odborných kritérií mysleli i na ekologickou stopu. Salzburg je totiž nejen krásné, ale i dobře dostupné město: cesta vlakem z Brna trvá přibližně 4,5 hodiny.

V průběhu programu jsme poznávali krásy barokního i středověkého Salzburgu, prozkoumali blízké okolí města a samozřejmě i samotnou školu Hack:Zwei. Ta je momentálně v rekonstrukci, a proto část výuky probíhá v provizorních kontejnerech. 

Hlavní část programu se zaměřila na témata udržitelnosti, odpovědné spotřeby a energetiky. Mezi nejzajímavější momenty patřila Fair Trade snídaně se starostou Salzburgu nebo Too Good To Go piknik v parku zámku Hellbrunn – z potravin, které by jinak skončily v odpadu. Dále jsme navštívili vodní elektrárnu, srovnávali energetické mixy Rakouska a Česka a zúčastnili se workshopu s botanikem o šíření invazivních druhů v důsledku klimatické změny. Nechyběla ani exkurze do Natur muzea.

Našli jsme také příležitost představit český hudební um – během návštěvy zámku Mirabell zahrál náš student, Lukáš Ondruš, v okolních zahradách na flétnu za přítomnosti představitelů města. V hlavním městě vážné hudby, Mozartově rodišti, to byla pocta, radost a zároveň i způsob, jak poděkovat našim hostitelům. Odměnou nám byla návštěva salzburské Great Festival Hall, hlavní budovy největšího světového festivalu vážné hudby, a divadla marionet, které je stejně jako historické jádro města součástí památek UNESCO.

Jedním z nejpůsobivějších společných zážitků byl ale výjezd lanovkou na horu Untersberg, která se tyčí nad Salzburgem do výšky 1 853 metrů. Odtud se nám otevřel dechberoucí výhled na celé město, okolní krajinu i vzdálené alpské štíty. Bez zbytečného patosu byla to zvláštní chvíle, protože taková místa člověka prostě zastaví. Tam nahoře jsme si společně uvědomili, že ten kopec má pro mnohé z nás hlubší význam – naše téměř tříletá spolupráce v rámci Ekoklubu, která nás jako skupinu mnohé naučila a proměnila zároveň, se v jistém smyslu završila.

Každý z nás si z pobytu odvezl jiný zážitek. Pro mě bylo nejzajímavější poznání, že výběr rakouského partnera byl opravdu dobrý nápad. Přestože Rakousko zpočátku nepůsobilo na studenty jako příliš atraktivní nebo „exotická“ destinace, tato cesta nám ukázala, kolik máme se svými sousedy společného – a jak málo se navzájem známe. Naše spolupráce tedy nebyla jen o poznávání tématu klimatických změn a energetiky, ale i o prohlubování vztahů se sousední zemí. A právě to je jednou z nejcennějších hodnot programu Erasmus+.

Denisa Hobžová

Salzburg očima studenta Pavla Krchňavého

Bylo to překrásné a bylo toho dost. Stojíme na peróně a máváme našim rakouským přátelům. Máme za sebou týden tvrdé práce. Pot a slzy – jen tak se dá shrnout náš týdenní pobyt v rakouském Salzburgu, kam jsme vyrazili v rámci environmentálně zaměřeného programu Erasmus+. Koukám se na ně a v jejich výrazu nečtu zármutek, pláč ani bolest. Dívám se na tváře mladých lidí, kteří chtějí změnit svět. Nevidím smutek, ale optimismus. Ne klimatický žal, ale naději. Ne apatii, ale odhodlání ke změně. To vše díky zážitkům z uplynulého týdne.

Mimo jiné jsme navštívili vodní elektrárnu zásobující elektřinou celé město, s botanikem probrali otázku invazivních druhů a se starostou Salzburgu se potkali na Fair trade snídani. Ve zbývajícím čase jsme diskutovali možná řešení planetární krize.

No dobře… byla i trochu zábava. Snědli jsme pár předražených schnitzelů, lanovkou vyjeli na kopečky za městem, mrkli jsme na pár zvířátek vězněných v zoo, zažili manýristické vodní hrátky, ochutnali nejlepší kebab ve střední Evropě, a tak no.

Z okna vlaku (nejekologičtějšího dopravního prostředku) pozoruji rakouská panoramata. Mohlo by se zdát, že je zde tráva skutečně zelenější. Ukázalo se však, že i my můžeme naše sousedy v lecčem inspirovat. Hlavně zájmem o dění kolem nás.

Sbohem a šáteček.

Pavel Krchňavý

Zařazeno v kategoriích:

Environmentální aktivity
Úspěchy
Základy společenských věd
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Virtuální prohlídka