Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nové příspěvky

OKNO SVOBODY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

5 fotografií

Výročí 17. listopadu

Zařazeno v kategoriích:

Německý jazyk
Úspěchy
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Výuka rozdělování směsí – praktická hodina TA

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

8 fotografií
2 videa

Studenti tercie A měli v tomto týdnu první možnost se nejen podívat do chemické laboratoře, ale formou jednoduchých experimentů (filtrace, krystalizace a chromatografie) si i vyzkoušet tyto pracovní postupy vedoucí k rozdělování různých typů směsí. Dále byla v rámci praktické hodiny vyhlášena i soutěž o nejlepší laboratorní fotku a krátké video z experimentu. Podívejte se na výsledky jejich práce.

Tvar atomového jádra – praktická hodina TA

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

3 fotografie
video

Studenti tercií na BIGY začínají v tomto školním roce se studiem chemie, a to základními pojmy a teoriemi. Jedním z úvodních pojmů je atom a jeho vnitřní uspořádání. Studenti tercie A si v praktické hodině na modelu vyzkoušeli tzv. Rutherfordův experiment interakce částic (záření) s modelem jádra atomu a pokusili se dle výsledků odhadnout jeho tvar. Praktická hodina jim mimo jiné umožnila využít své znalosti z IT, a to nejen při zpracování výsledků v MS Excel, ale i ve formě digitální fotografie a její úpravy nebo tvorbě krátkých videí. Podívejte se na výsledky jejich práce. PK Chemie děkuje Prof. Renatě Fojtů za 3D tisk modelů atomů využitých v tomto experimentu.

Přílohy

 Lab. návod [669 kB] Příklad vyhodnocení vytvořené studenty [16 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Chemie
Žáci
Celý článek...

Zprávy ze studijních pobytů Erasmus - 1. část

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

16 fotografií

V letošním školním roce jsme stejně jako loni naplánovali celkem dvanáct dlouhodobých studijních pobytů. Jako první se představují Karolína Telecká ze SpA a Karolína Polášková z 3. C, které studují v rakouském Melku.

Zařazeno v kategoriích:

Erasmus+
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2023
Celý článek...

Video soutěž pro studenty od 12 do 18 let

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Geologický ústav na MU Brno vyhlašuje video soutěž.

Soutěž je organizována v rámci realizace projektu CRM geothermal a je zaměřena na využívání geotermální energie. Úkolem soutěžících je připravit 2minutové video s následujícími tématy:

  • Klíčová role geotermální energie v boji proti změně klimatu
  • Význam kritických surovin ve vašem každodenním životě a/nebo
  • Význam těžby ve vaší oblasti

Studenti se mohou zúčastnit samostatně nebo jako tým se svými spolužáky.

 

Více informací a přihlášky najdete zde https://crm-geothermal.eu/2023/10/30/crm-geothermal-video-contest-for-12-18-years-old

Propagační letáčky ke stažení zde: https://nextcloud.crm-geothermal.eu/s/GMDSy2yea4RyrWe 

CAMPUS FRANCE, INSA DE LYON, ČESKÉ SEKCE V DIJONU A NIMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Co mají všechna tato slova společného? Odpověď je velmi snadná, “studium ve Francii”. Ať hledáte studium na střední nebo na vysoké škole, po vyslechnutí zástupců těchto organizací budete mít určitě jasno. 

Stejně jako v předchozích letech měli i letos naši studenti možnost setkat se přímo ve škole s “responsables” čili s lidmi, kteří mají na starosti péči o zahraniční studenty, dokáží je motivovat a také jim pomoci při přípravě dokumentů potřebných pro daný typ studia. 

Přivítali jsme zástupkyni CAMPUS FRANCE Chloé Rebenu, zástupce inženýrských studií INSA v Lyonu pana Růžka a současné studenty středních škol v Nîmes Dominika (program Un an en France) a Zayna (české sekce Dijon). Programu se zúčastnili studenti septimy B, třetích ročníků, kvarty B a vybraní studenti z maturitních ročníků. Přednáška probíhala ve francouzštině i češtině. 

Další potřebné informace získáte na webových stránkách jednotlivých organizací nebo u předmětové komise francouzštiny.

ČESKÉ SEKCE VE FRANCII: https://dijon-nimes.eu/  ,   UN AN EN FRANCE: https://www.ifp.cz/fr/un-an-en-france#/  CAMPUS FRANCE: https://www.republiquetcheque.campusfrance.org/cs/campus-france-v-ceske-republice , INSA DE LYON: https://www.insa-lyon.fr/

Krev - esence života

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

13 fotografií

TB v pátek navštívila Bioskop, vědecké výukové centrum MU. Během kurzu “Krev - esence života” se studenti seznámili s jednotlivými složkami krve, s problematikou dárcovství a s nemocemi, které mohou krev postihnout. Prakticky si žáci vyzkoušeli křížovou zkoušku či mikroskopování a základní diagnostiku z krevních nátěrů.

Virtuální prohlídka