Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  •  

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

CAMPUS FRANCE/SÉCTIONS TCHEQUES A NIMES, A DIJON

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

7 fotografií

Je těžké se rozhodnout kam po maturitě? Teď už jistě ne! Poté co k nám ve středu 20.11. zavítala zástupkyně CAMPUS FRANCE, Mathilde Lagarde, která představila studentům v maturitním ročníku možnosti vysokoškolských studií ve Francii, je to jasné! Jede se studovat do země Molièra, baget a dobrých sýrů.  Nejde jen o programy vysokých škol ve francouzštině, ale také možnosti studia v angličtině. Studenti na základě této prezentace dostali přesnější přehled možností a nebyli v tom sami, přišli také naši sousedé z Cyrilometodějského gymnázia. 

A že jste teprve na začátku středoškolských studií, ale Francie vás přitahuje a chtěli byste si studium vyzkoušet už teď? Vše je možné! Ve stejný den proběhla krátká prezentace od Lindy Honsové (absolventky lycée Alphonse Daudet, Nîmes) pro studenty 1.B a QB, kteří mají ten správný věk vyzkoušet si 3 leté studium v českých sekcí. A nebudou v tom sami. Náš bývalý student Jakub Kiselý, který tento program absolvoval již září na pařížské Sorboně a nadále sledujeme studijní úspěchy dalšího našeho studenta Frederika Pitruna (česká sekce v Dijonu). 

Rádi vám pomůžeme s přihláškami, motivačním dopisem i s přípravou na přijímací zkoušky. 

Vaši francouzštináři. 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Erasmus mobilita se školou ze Salzburgu: Společný týden plný spolupráce a poznávání

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

21 fotografií

Ve dnech 11.–15. listopadu jsme na naší škole přivítali skupinu studentů a studentek z rakouského Salzburgu v rámci programu Erasmus zaměřeného na environmentální témata. Čtrnáct rakouských a dvanáct českých účastníků strávilo společně týden, který byl nejen věnován aktuálním otázkám ochrany životního prostředí, ale také nabitý zábavou, vzájemným poznáváním a objevováním kultur obou zemí.

Během pestrého programu měli studenti možnost spolupracovat na praktických projektech, diskutovat o environmentálních výzvách současnosti a sdílet své nápady na udržitelnější budoucnost. Společně překonávali jazykové bariéry, navázali nová přátelství a vytvořili nezapomenutelné zážitky. Týden byl skvělou ukázkou toho, jak mezinárodní spolupráce může inspirovat k novým pohledům na globální i lokální problémy.

Děkujeme všem, kteří se na organizaci této jedinečné mobility podíleli, a těšíme se na další společné projekty!

The Age of Transformation: How Climate Change is Shaping the World Around Us 

Mobility goals

1. Review basic facts about climate change

2. Explore the energy mix of both countries

3. The Czech Republic during the energy transition

4. Nuclear energy and Austria's renewable energy approach

5. Adaptation and mitigation measures in Brno

6. Presentation and sharing of school environmental projects

7. Set goals for future collaboration

8. Discover Brno and its cultural sites

9. Practice English and have fun 

Zařazeno v kategoriích:

Environmentální aktivity
Úspěchy
Základy společenských věd
Zahraniční spolupráce
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Výměnný pobyt na Albertus - Magnus gymnáziu ve Stuttgartu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

17 fotografií

Návštěva Stuttgartu

Přílohy

 logo_JMK.docx [21 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Německý jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Výsledky výběrového řízení ERASMUS+ do NIMES_2025

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

Milí studenti, 

máme velkou radost, že jste se přihlásili do "týdenního" programu Erasmus+. Díky vaší otevřenosti bude moci do Brna přijet 18 francouzských studentů a vy tak budete mít možnosti všichni odjet v březnu na týden do Nîmes!

Vaše motivační dopisy splnily zadaná kritéria. Plakáty, které jste pro tuto příležitost vytvořili jsou již odeslány do Francie. Pro další komunikaci budeme využívat MsTeams, kde byla vytvořena skupina Erasmus+ Nimes_Brno. Další úkoly, které se týkají lednového pobytu francouzských hostů, vám již byly odeslány do MsTeams. 

Těšíme se na spolupráci! Vaši francouzštináři. 

 

Saludos desde España

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Juana Monreal Férriz, PhD.

12 fotografií

Milí studenti a vážení profesoři, ráda bych se s Vámi podělila o dojmy našich tří studentů, kteří se aktuálně účastní programu Erasmus ve Španělsku. Věřím, že Vás jejich zážitky zaujmou.

 

Ahoj, jmenuji se Mariana Kročová a jsem ze septimy B. 

Dostala jsem příležitost studovat necelé tři měsíce na škole v zahraničí, ve městě jménem Jaén. To se nachází ve stejnojmenné provincii na jihu Španělska. 

Momentálně jsem už za polovinou pobytu. Chodím do druhého ročníku tzv. „bachillerata“, který slouží jako příprava na studium na vysoké škole. Jelikož je to ročník maturitní, je pro španělské studenty velmi náročný, protože závěrečné zkoušky, kterým se říká „selectividad“, společně se známkami z celého roku určují, kam se dostanou na vysokou školu. 

Školní den tu funguje trochu jinak než v Česku. Každý den začínáme v 8:25 a končíme ve 14:50. Ráno máme tři hodiny po 60 minutách, půlhodinovou přestávku a poté druhý tříhodinový blok. Jelikož je zde celý den trochu posunutý, obědváme až kolem 15–16 hodiny, a to doma. 

Pokud je pro Jaén něco typického, je to rozhodně olivový olej. Tato malá provincie tvoří ohromných 20 % celé světové produkce a asi dvě třetiny té španělské. Na krajině to jde rozhodně vidět – celé okolí obklopuje zelená záplava olivovníků. 

Samotné město je spíše klidné a moc turistů tu nepotkáte, což ale neznamená, že tu není co vidět. Mezi nejznámější památky patří nádherná renesančně-barokní katedrála Nanebevzetí Panny Marie, pozůstatky arabských lázní anebo hrad El Castillo de Santa Catalina, na který je krásný pohled ze všech koutů města. 

Z pobytu jsem měla ze začátku trochu strach, hlavně kvůli jazyku, ale po prvních náročných dnech si člověk zvykne nejen na jazyk (například přízvuk, který je na jihu poměrně silný), ale i na odlišnou kulturu a začne jen čerpat nové zážitky a zkušenosti. Španělé mají naštěstí v povaze nesoudit vaše jazykové schopnosti a od prvního momentu se vás snaží vtáhnout mezi sebe. 

Lidé jsou tu opravdu otevření a přátelští, a vřele se s vámi pozdraví i ti, které téměř neznáte. K mému překvapení je tu i spousta lidí, kteří Česko (a dokonce nejen Prahu) už někdy navštívili. Moji spolužáci byli nejvíce nadšení z češtiny, kterou jsem jim u příležitosti Dne jazyků prezentovala, a nadšeně si nechali opakovat třeba výslovnost pro ně nevyslovitelného slova „čtyři“. 

Pokud někdo právě Erasmus zvažuje, určitě ho můžu doporučit!  

Mariana Kročová, SpB 

 

Jmenuji se Filip Marek a chodím do Septimy B, teď ale na 3 měsíce studuju na Erasmu ve Španělsku.

Od září do prosince jsem dostal možnost žít v téhle odlišné kultuře a zjistit, jaké jiné zvyky, způsoby učení a vztahy mezi lidmi tu jsou. Žiji ve vesnici jménem Brácana, která má asi 300 obyvatel a nachází se v provinci Granada.

Mezi hlavní rozdíly bych zařadil, že život je tu velmi rodinný a s bratranci či tetami se tu vidíte prakticky denně, všichni jsou tu v tomhle směru více otevření a znají se tu víceméně se všemi.

Škola je tu hodně jiná, 60-minutové vyučovací hodiny, v kombinaci s žádnými přestávkami a prakticky výhradně frontální výukou z ní dělají asi tu nejtěžší část života tady - nároky na studenty jsou navíc velmi vysoké.

Život v malé vesnici je pro mě velmi zajímavý, v porovnání s Brnem. Všude kolem je tu spoustu stromů, ale většina z nich jsou olivy a tvoří tak velmi monotónní krajinu, která je ovšem lemována vysokými horami. Asi půl hodiny autem leží Granada, nádherné město plné starých arabských budov v čele s Alhambrou a křesťanských kostelů a katedrál.

Celkově si pobyt užívám, i když přínáší nově věci a potíže a určitě bych všem doporučil Erasmus nebo něco podobného alespoň jednou za život vyzkoušet.

Filip Marek, SpB

 

Hola, jmenuji se Václav Jasanský ze septimy B a díky Erasmu studuji už dva měsíce v nádherném městečku Cuenca, uprostřed Španělska. Můj pobyt rychle utíká a zbývá mi už jen měsíc. Jsem moc rád, že mám možnost účastnit se projektu Erasmus. Škola ve Španělsku je dost odlišná od té naší. Čas strávený ve škole je tu mnohem kratší, takže pak zbývá víc času na další aktivity. Ale má to i své nevýhody, jako například hodně učení doma. Celkově je škola náročnější, protože se tu musí studenti naučit stejné množství látky jako u nás, ale o rok méně. 

S rodinou často cestujeme, takže jsem měl možnost navštívit překrásné město Toledo, pohoří Serranía de Cuenca, větrné mlýny známé z Don Quijota a další místa. Cuenca je ideální městečko na venkovní aktivity – krásné historické centrum obklopené nádhernou krajinou plnou skal, říček a historie. Všem doporučuji tuto zkušenost vyzkoušet! 

Václav Jasanský, SpB

 

"Tome mi consejo y viva muchos años, porque la mayor locura que puede hacer un hombre en esta vida es dejarse morir sin más ni más."  

Don Quijote de la Mancha, Miguel de Cervantes 

 

 

 

 

"ZRCADLO SVĚTA" V DIVADLE BARKA, DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE FRANCOUZŠTINĚ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Polední představení v divadle Barka patřilo rumunskému souboru AMIFRAN, který své diváky uvedl do spletitého světa moderních technologií a hledání Pravdy a Lásky. Představení proběhlo ve francouzštině a mezi účastníky z našeho gymnázia patřila SpB, 3.A, OkB a také naše Erasmus studentky z Nîmes. 

Mladý princ hledá Pravdu ve světě moderních technologií.

Představení prozkoumává spletitost vztahů mezi jednotlivcem a společností ve světě ovládaném iluzí a technologií. Ve světě, v němž jsou hranice mezi realitou a virtualitou čím dál nejistější, nabízí představení řadu alegorií spojených s moderním scénickým vyprávěním sondujícím vliv technologie na moderní život. Každá etapa cesty mladého prince hledajícího PRAVDU dokresluje obraz ztracené společnosti, která také hledá pravdu a lásku v komplikovaném digitálním prostředí.

„Le Miroir du Monde“ nabízí divákům možnost pozorovat svůj vlastní vztah k technologii a zdůrazňuje, že ať je technologie jakkoli pokročilá, hledání Pravdy a Lásky pomocí divadla zůstává i dnes, dnes více než jindy, pro člověka zásadní.
www.amifran.ro

VÝSLEDKY VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ NA 80 DENNÍ POBYT DO FRANCIE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Na základě dodaných podkladů (motivační dopis, video o sobě) a ústního pohovoru, bylo stanoveno toto pořadí studentů na 80 denní stáž ve Francii: 

Nîmes, lycée Albert Camus - Dorota Lennerová SpB, Viktorie Bernatová 3.A

St. Nazaire, lycée Aristid Briand - Veronika Lopaurová SpB, Anežka Řeháková SpB

Ostatním studentům děkujeme za účast. V této chvíli jsou náhradníky. Současně jim nabízíme možnost zúčastnit se týdenního pobytu v Nîmes, který se uskuteční v březnu 2025.  

Děkuji svým kolegům Fabrici Gaspelovi, Katce Krumpholcové a Mirce Ševčíkové za pomoc s organizací konkurzu.  

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2024
Celý článek...

Kurz do Alp - Schladming

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Vaněk

 – 

Přihlašovací záloha 3000,-Kč se bude vybírat v učebně ZSV o velké přestávce v 9:40 ve čtvrtek 7. listopadu a proběhne zde důležitá organizační schůzka. Tento kurz je určený pro studentky a studenty staršího gymnázia. Podmínkou je také absolvování LVK v Krkonoších. 

Více informací viz příloha.

Těšíme se na vás.

Pavel a Tomáš Vaňkovi

GUY PRADEL, rezidenční pobyt v Brně a studenti BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

12 fotografií

Prvním francouzským umělcem, který se zúčastnil nového programu KREILU (Kreativní REzidence pro ILUstrátory) v Brně, byl mladý francouzský umělec GUY PRADEL (https://guypradel.fr/) ze Štrasburku. Během měsíčního pobytu vystavoval v knihovně Jiřího Mahena a uskutečnil dva workshopy, jeden pro veřejnost v angličtině a jeden pro naši skupinu studentů ve francouzštině. 

Během pondělního dopoledne (23.9.) se studenti z francouzských skupin SpB, QB, SxB naučili vyrobit si FANZIN (fanouškovský časopis) aniž by museli mít malířské či spisovatelské nadání. Vzorem jim byla práce Guy Pradela, který si v Brně oblíbil mimo významné památky jako je vila Tugendhat, také “šaliny” a spoustu laviček. 

Studenti, kteří se tvořivé dílny zúčastnili, měli nejen možnost se umělecky vyjádřit, prohlédnout si výstavu v KJM, ale také si osobně promluvit se samotným autorem. 

Výsledné práce si můžete prohlédnout v učebně č. 168 nebo na přiložených fotografiích. Kdo máte chuť si FANZIN vyrobit, jen nevíte jak na to, přijďte! Rádi vám poradíme. 

Vaši francouzštináři

Více se o KREILU, GUY PRADELOVI a jeho pobytu v Brně dozvíte z článků v médiích: 

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/guy-pradel-umeni-obrazy-tramvaje-kreilu-brno.A241002_164239_brno-zpravy_coch

https://cosedeje.brno.cz/w/francouzsky-umelec-guy-pradel-prinasi-do-brna-workshopy-a-vystavu-ilustraci

 

Virtuální prohlídka