Projektový týden pro sexty a 2. ročník
Vydáno:
|Autor: Mgr. Vojtěch Maša
V týdnu od 10. do 14. října 2011 se na našem gymnáziu konal projektový týden v řadě oborů.
Můžete si prohlédnout jednotlivé články, včetně fotografií a videí:
ZSV na Biskupském gymnáziu využívá společenskovědní poznatky získané v základním vzdělávání, rozvíjí je a učí studenty zpracovávat je v širším myšlenkovém systému. Její součástí jsou i zcela nové obsahové prvky, jejichž pochopení je podmíněné rozvinutější myšlenkovou činností a praktickou zkušeností studenta gymnázia Studenti se učí kriticky reflektovat společenskou skutečnost, posuzovat různé přístupy k řešení problémů každodenní praxe a aplikovat poznatky do současnosti. Rozvíjeny jsou důležité myšlenkové operace, praktické dovednosti a vědomí vlastní identity studenta. Při tvorbě výuky vyučující zohledňují aktuální poznatky z jednotlivých sociální věd i požadavky probíhající školské reformy a nejnovějších trendů ve vzdělávání.
Pro studenty oktáv a čtvrtých ročníků otvíráme volitelný předmět společensko vědní seminář (SVS) zaměřený na témata: rozšíření znalostí z oborů filosofie, politologie a ekonomiky, všeobecný historicko-společenský přehled.
Všichni učitelé využívají kromě klasických metod frontální výuky i množství alternativních aktivizačně-motivačních metod, které pomáhají k aktivnějšímu zapojení studentů do procesu výuky.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Vojtěch Maša
V týdnu od 10. do 14. října 2011 se na našem gymnáziu konal projektový týden v řadě oborů.
Můžete si prohlédnout jednotlivé články, včetně fotografií a videí:
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
V projektovém týdnu jsme v rámci předmětů ZSV a náboženství zorganizovali pro 40 studentů Bigy poznávací zájezd do Polska. Hlavním bodem programu byla prohlídka koncetračního tábora v Osvětimi. V dalších dnech jsme navštívili řadu zajímavých polských míst jako Krakov, Novou Huť, Wadowice a solné doly ve Veličce. V průběhu celého pobytu studenti sbírali informace a materiály a pořizovali fotodokumentaci. Z těchto zdrojů pak vytvořili prezentaci, se kterou při závěrečném zhodnocení projektového týdne úspěšně vystoupili před svými spolužáky v aule školy.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
Od října 2009 do března 2010 probíhala pro české středoškolské studenty online simulační hra ,,EP for students.“ Na začátku hry jsme si vytvořili fiktivního europoslance (včetně životopisu, programu i politické orientace). My účastníci (byl jsem v týmu společně s Kristýnou Kučerovou a Petrem Malíkem) jsme se stali poradci našeho smyšleného politika. Patronem našeho týmu se stal prof. Pavel Vaněk. V průběhu hry se mohly předkládat návrhy zákonů, diskutovat, psát tématické články či tvořit vlastní reálné miniprojekty k aktuálním tématům. Nejvíce jsme se zabývali problematikou hazardu a protipirátskými zákony. Zabývali jsme se také společnou zemědělskou politikou, Arktidou, problémy eurozóny nebo jsme uspořádali oslavu ke dvaceti rokům svobody a pádu zvrácené komunistické diktatury.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
Na začátku školního roku jsme byli v hodině ZSV informováni o možnosti zúčastnit se Pražského studentského summitu, a to konkrétně modelu OSN. Jelikož se nám tato nabídka zalíbila, rozhodli jsme se napsat vstupní esej o jednom z členských států OSN Egyptě, na základě které jsme byli vybráni. V průběhu listopadu až února jsme se ve složení Jiří Blaha, Daniel Kolář, Marek Pivoda, Filip Vlček zúčastňovali přípravných setkání tzv. workshopů, kde jsme se podrobně seznámili s činností jednotlivých orgánů OSN. Semináře doplňovaly přednášky mnoha zajímavých hostů z oblasti politiky a diplomacie. Program vyvrcholil březnovou závěrečnou konferencí v Pražském kongresovém centru, kde měli všichni účastníci možnost ukázat, co se v průběhu několika měsíců naučili o práci v mezinárodní organizaci. Řešili se zde jak současné světové problémy, tak i body agendy, které jsme si předem odhlasovali. Na jednání se tak dostala témata jako udržitelný rozvoj, proliferace jaderných zbraní, subvence v zemědělství či kybernalita. Před konferencí jsme navštívili ambasádu Egypta, státu, který jsme v rámci modelu po celou dobu zastupovali, a zjišťovali jeho postoj k dané tématice.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
V termínu 9. – 12. 9. 2010 jsme se se studenty Bigy zúčastnili 2. mezinárodního setkání mládeže V Osvětimi, které organizovala komunita Sant'Egidio. Cílem tohoto mezinárodního setkání bylo zajímavě připomenout mladým lidem nedávnou minulost a dát jim možnost setkat se s pamětníky druhé světové války. Jak věříme, povede tato osobní zkušenost, která není jen dějepisnou informací, k rozšíření jejich povědomí o tom, co se v koncentračních táborech odehrávalo. Věříme, že když se setkání s konkrétní výpovědí svědků holocaustu a i se svými vrstevníky z jiných zemí, přispělo k tomu, aby se nic podobného již v budoucnosti nezopakovalo.
Vydáno:
|Autor: Bronislav Berník
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
V rámci mezipředmětové spolupráce ZSV, náboženství a němčiny, jsme uspořádali projektový týden na téma česko-německo-židovského soužití.
Pondělí - Židovské Brno:
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
Pro studenty druhých ročníků jsme jako každým rokem uspořádali projektový týden aneb výuku v terénu.
Letošní program:
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner
Vydáno:
|Autor: Mgr. Filip Kirchner