Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nejnovější články v kategorii Úspěchy

Hezčí a zelenější vestibul na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

7 fotografií

Tým studentů a studentek z kvint finálně dokončil svůj projekt opřený o návrh z loňského projektového týdne s pracovním názvem ,,Hezčí a zelenější vestibul na Bigy”. Hlavní roli v projektu hraje zelená stěna, přesněji pásy truhlíků na zdi s různými druhy zeleně. Ty členové týmu osázeli ve spolupráci se zaměstnanci firmy LIKOS, která se vytvářením zelených stěn (i celých budov) zabývá a která nám také systém truhlíků věnovala. Ještě před tím bylo nutné vyjednat s vedením školy přesun nábytku ze zrušené studovny do prostoru vestibulu a nábytek oživit novými potahy a polštáři. 

Do akce se zapojili také letošní sextáni, kteří projekt pomáhali zajistit finančně a pracovali i na vytvoření doprovodných informačních posterů. Velký dík patří projektové manažerce Jitce Coufalové, která zprostředkovala komunikaci s firmou Likos a zajistila nákup rostlin a substrátu. Díky společnému úsilí se z dřívějšího, téměř nepoužívaného vestibulu, stal příjemný a pohodlný chill koutek pro studenty celé školy. O zelenou stěnu se do budoucna postarají autoři návrhu z řad kvintánů: Lukáš Ondruš, Tomáš Mráz, Alžběta Kohoutková, Tereza Procházková, Filip Marcinčák, Václav Buchta a Františka Filipová. 

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Základy společenských věd
Správní zaměstnanci
Učitelé
Žáci
Celý článek...

BIGY – znovu jako centrum dalšího vzdělávání učitelů přírodovědných předmětů

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
6 fotografií

V uplynulém týdnu byl na Biskupském gymnáziu Brno zahájen už druhý ročních fungování chemického regionálního centra pod patronací VŠCHT Praha. Zde se pod vedením Dr. J. Taraby vzdělávají učitelé chemie ze základních i středních škol z Brna i okolí. Tohoto celoročního vzdělávacího souboru přednášek a praktických cvičení se účastní (kvůli kapacitě laboratoře) 16 učitelů z regionu, kdy tato kapacita byla díky velkému zájmu naplněna už tři dny po otevření přihlášek. Účastníky čeká celý soubor praktických témat i didaktických komentářů a pomůcek pro výuku chemie. Kurz jako takový úspěšně prošel akreditačním procesem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a je začleněn do celonárodního projektu „3U“ – Učitel učí učitele.

Barbie Day

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Petra Hanušová

Titulní obrázek článku
 – 

Barbie Day

Date: 19.9. 2023

Time: 9:40

Where: in front of the English Department on the second floor


Come and immerse yourself in the magical world of Barbie, relive nostalgic moments, and make new memories. All are welcome, just remember to wear pink!

Byli jsme na veřejné přednášce nositelky Nobelovy ceny za chemii Emmanuelle Charpentier na MZLU!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

4 fotografie
video

Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna získaly v roce 2020 Nobelovu cenu za chemii za vyvinutí metody programovatelných molekulárních nůžek k úpravě genomu s názvem CRISPR-Cas9.  Brno je město zakladatele genetiky, je proto skvělé, že prof. Charpentier sem přijela už podruhé. Letos kvůli přednášce, rozhovorům a setkáním s vědci a také pro čestný doktorát, který jí byl udělen Mendelovou univerzitou. My jsme měli tu čest být na její přednášce moderované Danielem Stachem. Kratičkou zprávu sepsaly dvě studentky, které se přednášky účastnily. 

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Projekty
Biologie
Další projekty
Žáci
Celý článek...

Bigy na Festivalu vědy a techniky

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Miloš Winkler

 – 
12 fotografií

O vikendu jsme se opět zařadili mezi vědecká pracoviště v Brně. Zúčastnili jsme se akce, která popularizuje vědecké bádání v různých oborech. 

Zařazeno v kategoriích:

Elektronový mikroskop
Úspěchy
Fyzika
Žáci
Celý článek...

Ekologicko-přírodovědný kurz prvních ročníků

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
video

Pro studenty 1. ročníků byl připraven v rámci ŠVP přírodovědný kurz v přírodě.  Konal se  19.-21.6.2023 v Jedovnicích. V rámci praktické výuky v přírodě  se naučili určovat pomocí klíčů nižší i vyšší rostliny a také různé druhy živočichů. Botaniku vedla zkušená lektorka Svatava Kubešová z MZM. Studenti také navštívili arboretum ve Křtinách, kde  je celkem asi 800 dřevin, z nichž některé jsou velmi vzácné. Velmi se jim tam líbilo. Také byli seznámeni s praktickými poznatky ze zoologie, např. s hydrobiologií. Lovili a určovali vodní druhy různých živočichů - např. stadia pulců, larvy vodního hmyzu atd.  Poznávali i suchozemské živočichy, naučili se chytat ptáky do sítí, určovat a pozorovat ptáky dalekohledem. V zoologii se jim věnoval náš bývalý student Kryštof Horák, nyní doktorand na biologii MU v Brně. Studenti hodnotili kurz velmi kladně. 

Studenti se zúčastnili výzvy "Přehraj desku" a sestavili funkční gramofon

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lucie Urbancová

5 fotografií

Studenti se měli možnost ve druhém pololetí zúčastnit výzvy "Přehraj desku", jejímž prostřednictvím se dozvěděli o tom, jak funguje gramofon. Soutěž pořádala nezisková organizace Elixír do škol se spoluprací s nadačním fondem CZ Media GRAMOFOND. Studenti měli za úkol sestavit funkční gramofon, na kterém pak přehrají gramofonovou desku zaslanou organizací.

Výzvy se zúčastnili studentky SA Alžběta Munzarová, Šárka Šebelová, Dora a Klára Vykoupilovy a studenti David Hruban a Julian Vitrykus. V týmech pak konstruovali a zdokonalovali vlastní gramofon. Za své skvělé a originální nápady a sestrojení funkčního gramofonu získali od organizace diplomy a čestná uznání.

Všem zúčastněním gratulujeme! :)

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Fyzika
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Závěrečný koncert scholy Bigy

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

14 fotografií

22. 6. 2023 provedla schola Bigy závěrečný koncert školního roku. Za celoroční doprovázení mší a koncertování jí patří velké díky - o ně se postaral Otec Jiří Janalík.

Virtuální prohlídka