Literární soutěž Senátu PČR
Vydáno:
|Autor: Mgr. Josef Valenta
Kancelář Senátu Parlamentu České republiky vyhlašuje veřejnou tvůrčí soutěž na téma „Co pro mne znamená svoboda“.
Komise českého jazyka a literatury Vás vítá na svých stránkách
Předmět zaujímá v učebním plánu stěžejní místo. Propojuje moderně pojatou výuku jazykového systému s psanými i mluvenými komunikačními dovednostmi s celkovou kultivací osobnosti. Výuka české a světové literatury nabízí nejen nezbytné vědomostní informace, ale učí studenty uvádět získané poznatky do souvislostí s ostatními druhy umění, formuje jejich postoje a vede je ke kulturnímu životu. Cílem výuky českého jazyka a literatury je především jazyková kultura studentova projevu a jeho schopnost estetického hodnocení. Čeština je povinný maturitní předmět s požadovanou písemnou maturitní zkouškou.
Součástí výuky jsou proto tematicky zaměřené exkurze, návštěvy divadelních a filmových představení nebo promítání filmů ve škole v rámci filmového klubu. Během školního roku mají studenti možnost zhlédnout zdarma kvalitní filmy české i světové kinematografie, a to vždy ve středu odpoledne.
K dispozici je odborná učebna českého jazyka a literatury – kabinet č. 432. Kabinet ČJL je vybaven především odbornou literaturou, slovníky, odbornými časopisy, učebnicemi pro všechny ročníky, dále jsou k nahlédnutí učebnice vydávané různými nakladatelstvími. Při výuce využíváme též audio i videonahrávky, DVD i poslech mluveného slova na CD s ukázkami z české a světové literatury.
Studenti také hojně využívají školní knihovnu a infocentrum, které se nachází v kabinetu č. 269 a přilehlých prostorách. V naší školní knihovně nabízíme studentům k prezenční i absenční výpůjčce skoro 19 000 knižních jednotek (beletrie, odborná literatura, také noviny, časopisy aj.).
Výuka od primy do oktávy osmiletého gymnázia a od 1. do 4. ročníku čtyřletého gymnázia probíhá dle Školního vzdělávacího programu (ŠVP), ten lze nalézt na webových stránkách týkajících se celé školy.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Josef Valenta
Kancelář Senátu Parlamentu České republiky vyhlašuje veřejnou tvůrčí soutěž na téma „Co pro mne znamená svoboda“.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Nora Janečková
Vydáno:
|Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková
Literární soutěž na naší škole se konala již po sedmnácté, letos podruhé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 22 studentů z 12 tříd. 4. března 2020 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová, Vít Slíva a Martina Peškeová.
Výsledky:
I. kategorie (nižší gymnázium, 10 účastníků)
1. místo – Natálie Klimčíková, sekunda A
2. místo – Valentina Krulová, prima B
Alena Desová, sekunda A
3. místo – Jakub Staník, prima B
Čestné uznání – Anna Tinková, prima B
II. kategorie (vyšší gymnázium, 12 účastníků)
1. místo – Vít Polák, 2. B
2. místo – Anna Košťálová, 3. B
Eliška Borovská, 2. B
3. místo – Alois Brzobohatý, 4. A
Petra Fialová, 2. A
Čestné uznání – Jana Sládková, 2. B
Karolína Podivínská, 2. C
Všem studentům k jejich úspěchům srdečně blahopřejeme.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Jiří Vondra
Učitel Biskupského gymnázia Vít Slíva získal cenu města Brna za rok 2019 v kategorii literární činnost. Ocitl se tak ve společnosti dalších 14 osobností, mezi nimiž je např. zpěvačka Eva Pilarová, majitel a trenér hokejové Komety Brno Libor Zábranský nebo ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Laureáty mohli navrhovat Brňané, navržených bylo celkem 49 lidí a jeden kolektiv. Z návrhů vybírali radní, ocenění schvalovalo prosincové zastupitelstvo města. Ocenění přebírali ceny z rukou primátorky Markéty Vaňkové 11. února 2020.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Nora Janečková
9. ročník recitační soutěže na Bigy pro vyšší gymnázium opět potvrdil, že o poezii je zájem. Na třetím místě se umístila Tereza Turečková, zvolila text Jaroslava Seiferta Rozhovor. Její projev byl přirozený a profesionální. Druhé místo obsadil Matyáš Lesník, nejprve se představil vlastní ukázkou Kolize s Rimbaudem, potom přešel k veršům Jeana Arthura Rimbauda V zelené hospůdce. Jeho recitace byla upřímná, nepatetická, bylo evidentní, že textu rozumí a má z čeho vybírat, když volí básně do soutěže.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Nora Janečková
Osmého ročníku recitační soutěže na Bigy se zúčastnilo 15 studentů vyššího gymnázia. Recitátoři byli rozděleni na dvě kategorie. V mladší sekci (do 17 let) získal čestné uznání Petr Zelenka ze SXA, vybral si netradiční text a to projev Václava Havla. 3. místo získala Sabina Dospělová z QB monologem z Manon Lescaut. 2. místo obsadil David Kettmann, uspěl i v loňském roce, letos opět sáhl po textu Jiřího Ortena. 1 místo bez jakýchkoliv neshod při hlasování poroty uhájila Bernadeta Osolsobě z 2. B, excelovala vyzrálým projevem Taťány z Evžena Oněgina, vybrala si pasáž, kdy Taťána zdůvodňuje své odmítnutí Oněginovi.
Vydáno:
|Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková
Žítkovské bohyně
Kateřina Tučková (nar. 1980) vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně,
v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), je autorkou několika odborných publikací z oblasti českého výtvarného umění. Na pomezí historie
a krásné literatury se pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (2008). Za román Vyhnání Gerty Schnirch (2009) obdržela cenu Magnesia Litera 2010 – Knižní klub Cena čtenářů a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu
a Cenu Jiřího Ortena. V roce 2012 vydala román Žítkovské bohyně a získala za něj Cenu Josefa Škvoreckého.
Román Žítkovské bohyně, fascinující příběh o ženské duši, o magii a o zasuté části naší historie, se stal jedním z nejprodávanějších titulů roku 2012.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archívu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice...
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Nora Janečková
Pravidelně každý rok mají studenti druhých ročníků a sext šanci zapojit se projektu Cemach. Pokud uspějí, mohou odletět na zcela hrazený pobyt do Izraele. V loňském školním roce vyhrál Matouš Coufal. Navštívil Nazareth, Haifu s Bahájskými zahradami, Jeruzalém se Zdí nářků, Chrámem Božího hrobu, křížovou cestou, viděl večerní noční show na Davidově věži, navštívil Yad Vashem s působivou průvodkyní, jejíž rodiče holokaust zažili a ona sama se stala štvancem politických tlaků a dnes žije v Izraeli. Koupal se v Mrtvém moři a poznal přírodní park Ein Gedi. Závěrečná Jaffa a Tel Aviv včetně Muzea moderního umění tento pobyt uzavřely.
Vydáno:
|Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková
Literární soutěž na naší škole se konala již po šestnácté, avšak letos poprvé byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 29 studentů z 16 tříd. 21. února 2019 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci a hosté z řad studentů i profesorů. Porotu tvořili profesoři – Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová a Vít Slíva. Výsledky:
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Dana Richterová
Jana Mládková (TA) se v celostátním kole Olympiády v českém jazyce umístila na skvělém 5. místě.
Blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy!