Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nejnovější články v kategorii Tvorba

Potravinářská technologie na BIGY - výroba čokolády

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

6 fotografií

Studenti třetích ročníků a septim se na konci 1. pololetí v rámci praktické výuky chemie blíže seznámili s technikami přípravy směsí využívaných např. v potravinářském průmyslu. Součástí výuky byly i jejich vlastnoruční pokusy, a dlužno podotknout, že velmi úspěšné, si vlastní směsi připravit. Studenti připravovali různé typy čokolád a naučili se i jak je dále zpracovat formováním a zdobením. Ano i v chemické laboratoři to může někdy vypadat jako ve z filmu dobře známé „továrně na čokoládu“... Dobrou chuť.

University. Tajemství evropského zázraku

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Zdeňka Růžičková

Pozvánka ke sledování nového dokumentárního filmu

UNIVERSITY

tajemství evropského zázraku

Na televizní obrazovky bude film uveden v pátek 1. ledna 2016 v 16:20 na ČT2

  • autoři a režiséři

Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt

Přírodovědní maturanti BIGY začínají svůj boj proti chřipce

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

26 fotografií

V rámci praktické výuky chemie analyzovali naši studenti 4.C několik potravin z pohledu chemického složení, kdy zvláštní důraz byl kladen na zjištění obsahu vitamínů (vitamín C)prospěšných pro prevenci při chřipkových onemocněních. Pro analýzu byli zajištěni vzorky ovoce a zeleniny (citrón, pomeranč, grep, pomelo, ananas a rajče). Ze zjištěných výsledků obsahu vitamínu C vyšel jako nejvýznamnější zdroj pomeranč, který s velkým odstupem porazil ostatní vzorky. Pro zajištění DDD (doporučená denní dávka) vitamínu C na den by mela postačit konzumace cca 2 středně velkých pomerančů. Nejméně vitamínu C obsahoval vzorek grepu.

SOUTĚŽ O ČTYŘDENNÍ POBYT VE STUTTGARTU!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

Letos vypisujeme už  4. kolo soutěže o pobyt ve Stuttgartu. Tuto možnost nabízí společnost Ackermann-Gemeinde ze Stuttgartu – katolická organizace usilující o dobré německo-české sousedské vztahy.

Hledáme zájemce ze třetích ročníků a septimy A – němčináře s výborným prospěchem (jedna z podmínek účasti). Další podmínkou je vypracování projektu, tentokrát s námětem

Zařazeno v kategoriích:
Německý jazyk
Soutěže
Tvorba
Zahraniční spolupráce
Žáci
Celý článek...

Die Wende – 25 Jahre danach – oceněný projekt Quinty A

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
2 fotografie
video

Konečně máte příležitost zhlédnout projekt loňské kvarty A, vytvořený ku příležitosti 25 letého výročí pádu železné opony. Krátký film, zachycující "graffiti", které studenti / studentky vytvořili a sestavili z něj svou vlastní zeď doplňují dramaticky ztvárněné fotky z nejdůležitějších okamžiků Sametové revoluce. Projekt získal čtvrté místo v soutěži pro učitele němčiny, vypisované každoročně Goethe Institutem v Praze.

Zařazeno v kategoriích:
Německý jazyk
Soutěže
Úspěchy
Tvorba
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Tojeon ve filmu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

Titulní obrázek článku
video

Přijměte pozvání na projekci dokumentu Davida Janošky ze SxB o senátní volební kampani Zdeňka Papouška.

Zařazeno v kategoriích:
Latina
Úspěchy
Tvorba
Úvahy, bilance, vzpomínky
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Den menšin Jihomoravského kraje - Applaus, Applaus ...

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

3 fotografie

... sklidila část SPB, která vystoupila u příležitosti Dne menšin Jihomoravského kraje, na němž již pátým rokem reprezentujeme německou menšinu v Brně. V parku Lužánky zazpívali a zahráli dvě písně dle svého vlastního výběru, za něž sklidili výše zmiňovaný aplaus. Děkujeme
 jménem Německého kulturního spolku, že prezentovali němčinu jako libozvučný a zpěvný jazyk!

CENA PRO UČITELKY/UČITELE NĚMČINY - 4. MÍSTO PRO KVARTU A a prof. Hrochovou

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Tomáš Vaněk

7 fotografií

V Lobkovickém paláci, kde sídlí Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, byly včera slavnostně předány ceny vítězkám soutěže o nejlepší učitele/učitelky němčiny. Kvarta A (třídní paní profesorka Valasová) pod vedením profesorky Hrochové v této soutěži obsadila čtvrté místo. Výsledek celého projektu "Die Wende - 25 Jahre danach" (Převrat - 25 let poté), budete již brzy moci vidět na plátně, které znamená svět - takže nejspíše v aule na konci školního roku. U příležitosti oslav 25 letého výročí znovusjednocení Německa a Sametové revoluce natočili studenti a studenky patnáctiminutový film. Střih měla na starosti Karolína Burešová, za kamerou stála většinou ona a David Vávra a za nimi pak ještě prof. Hrochová, která zpovzdálí plnila úlohu režisérky. Součástí projektu byla i "Berlínská zeď", kterou jste si mohli prohlédnout ve čtvrtém patře. Hesla umístěná na jejich kusu zdi studenti/studentky pak komentovali na začátku filmu. V druhé části snímku vytvořili několik živých obrazů mapujících Sametovou revoluci v České republice. K těm si rovněž sami psali krátké komentáře.

Zařazeno v kategoriích:
Německý jazyk
Soutěže
Úspěchy
Tvorba
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Schola singt in Hamburg – První zahraniční vystoupení!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
35 fotografií

První koncert Scholy v zahraničí nadchl i dojal. Zejména německá píseň způsobila, že přítomným hostům, spřátelenému sboru Niels Stensen Gymnázia i některým jeho studentům/studentkám vlhly oči. Ale zpěváci, zpěvačky i kapela byli milosrdní a rozveselili své posluchače a posluchačky několika dalšími písněmi v různých jazycích a v rozličném aranžmá. To už ovšem hovoříme o vlatním koncertu, který se konal v sobotu od sedmi večer v budově gymnázia. Na něm vystoupila Schola jako host místního sboru, ještě spolu s třídou 6C. Koncert vyvrcholil společnou písní "Až já pojedu přes ten les" a "While we sing", a také společným jamováním a jedinečným pohoštěním, ne němž se podíleli členové a členky sboru Niels-Stensen gymnázia.