Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  •  

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

PROJEKT BRNO - NÎMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

NÁVŠTĚVA FRANCOUZSKÝCH STUDENTŮ

Ve dnech 5. – 7. dubna 2022 přivítala naše škola 14 francouzských studentů z Lycée Albert Camus v městečku Nîmes. Hlavním cílem projektu bylo vzájemně se vzdělat a inspirovat v oblasti "Studentského parlamentu."

V pondělí (5. 4.) nás čekaly seznamovací hry a prohlídka školy včetně vyhlídky. Poté následovaly prezentace na téma „Školní vzdělávací systém ve Francii x ČR“, které sloužili k lepšímu pochopení obou školních prostředí. Po obědě jsme Francouzům nabídli tradiční české moučníky (nejen během Velikonoc) od českých zájemců. Odpoledne již velmi očekávanou procházku po nejdůležitějších místech v Brně. Kromě kostelů, náměstí a známých budov jsme Francouze vzali na Trdelník a Kofolu.

V úterý (6. 4.) byl dopolední blok věnován prezentacím o Studentských parlamentech a jejich fungování v obou zemích. Následoval oběd a další ochutnávka české kuchyně. Francouzští studenti se poté přihlašovali na své vysoké školy v počítačové učebně. Ani tento den však nechyběla procházka Brnem a kulturní rozhovory v kavárně. Den jsme zakončili v Pivovarské restauraci na Mendlově náměstí vynikající večeří.

Ve středu (7. 4.) jsme měli společný pouze odpolední program, kdy jsme vzali francouzskou výpravu na prohlídku hradu Špilberk. Po návratu zpět na Zelný trh měli studenti možnost samostatného rozchodu. Středeční a tedy poslední večer jsme udělali velmi speciální – domluvili jsme pro Francouze návštěvu lekce tanečních, která pro ně byla okouzlující a neuvěřitelná.

Děkujeme všem francouzským i českým studentům a učitelům, kteří se zapojili a komunitě E-twinning za úžasné tři dny plné nových zkušeností!  (Kateřina Janíková, SxB)

 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Prezentace ÚChB Mendelovy univerzity Brno na BIGY

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
7 fotografií

V rámci Přírodovědného bloku byl našim maturantů představen Ústav chemie a biochemie (ÚChB) Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Přílohy

 Prezentace ÚChB Agro. Mendelu [15 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Vybavenost
Zahraniční spolupráce
Chemie
Celý článek...

Do Francie na skok, na rok nebo na tři?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
2 fotografie

Těsně před vánočními svátky, měli studenti QB a KB možnost vyslechnout si prezentaci o Českých sekcích ve Francii. Jde o projekt vzájemné spolupráce mezi Francií a tehdy Československem, který se datuje do roku 1920. Po vynucených přestávkách (II. světová válka, normalizace) byla jejich činnost znovu obnovena po Sametové revoluci. Studenti středních škol z České republiky, s dostatečnou znalostí francouzštiny (minimálně úroveň B1) mohou studovat na gymnáziu v Dijonu nebo v Nimes. Tyto sekce nám přišla představit bývalá studentka gymnázia v Dijonu Martina Pavlíková. V současné době má i naše gymnázium v Dijonu svého zástupce. Je jím student Jakub Kisely. Podrobnější informace k českým sekcím získáte na webových stránkách francouzského Institutu_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/ceske-sekce-ve-francii/#/ nebo u svých učitelů francouzštiny. Jsou pro vás tři roky příliš dlouhé? Další možnost studia nabízí program UN AN EN FRANCE_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/rok-ve-francii/#/.  

Videokonference o nových tématech projektu IOTFF

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

3 fotografie

V rámci projektu Internet of Things for Future jsme se setkali s partnery z institutu Banús v Barceloně (Cerdanyola de Vallés) a seznamovali jsme se s novými projekty.

Zařazeno v kategoriích:

Internet of Things for Future
Zahraniční spolupráce
Projekty
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Mezinárodní spolupráce CAMPUS FRANCE a DELF SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
5 fotografií

Minulý týden byl pro francouzštinu na naší škole ve znamení zahraniční spolupráce. V úterý 24.11. nás navštívila zástupkyně CAMPUS FRANCE - organizace, která pomáhá studentům s výběrem vysoké školy ve Francii, s ubytováním apod. Studenti SpB a třetích ročníků měli možnost se přímo ptát na otázky, které je zajímaly. Věřím, že této možnosti maximálně využili. Po celý zbytek týdne se v prostorách školy konaly Mezinárodní zkoušky DELF_SCOLAIRE a to za přítomnosti ředitele Francouzské aliance p. Jiřího Votavy a kolegyň z AF. Z naší školy se zúčastnilo 10 odvážných studentů, ve třech úrovních (A1, A2, B1). V současné chvíli čekáme na výsledky a věříme, že všichni studenti i přes obtížnost zkoušky budou úspěšní. Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří se na organizaci a hladkém průběhu zkoušek podíleli. Za francouzštinářky Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Jazykové zkoušky
Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

On line, ale spolu! Visio BPM.

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 19.11. proběhlo další virtuální setkání v rámci projektu BPM_Bouger, partager, manger. Tentokrát studenti ze všech zemí ve školních lavicích. Po krátkém "znovu představení se" - od loňského roku se někteří studenti na všech třech frontách proměnili, jsme si zahráli  hru Qui est-ce?. Každý ze studentů se také pokusil v krátkosti vysvětlit proč, se do projektu zapojil. Pro příští prosincové setkání budeme připravovat pro každého zahraničního studenta záludnou otázku, na kterou doufáme, dostaneme odpověď. V současné době probíhají další aktivity na projektu, zapojení studenti QB se věnují tématu ZÉRO DÉCHET_ NULOVÝ ODPAD/ŽIVOT BEZ ODPADU. Děkuji všem kolegům, kteří toto setkání umožnili. 

Martina Tinková

ERASMUS+ Youth Exchange pro studenty už od 13 let!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

V celé ČR právě běží kampaň propagující nový program pod záštitou Domu zahraničních služeb. Pojďte se o něm dovědět více a zjistit, jestli vám má co nabídnout! Jako že má! Jsou to krátkodobé zahraniční projekty pro mladé lidi ve věku 13 – 30 let, plně hrazené Evropskou unií, trvají 5 – 21 dní a můžeš se na ně přihlásit, kolikrát chceš.  A to nezávisle na své škole a jejích programech Erasmus+. 

DNA fingerprinting aneb Bigy místem činu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

Titulní obrázek článku
 – 

V rámci oslav Erasmus Days proběhla v pátek 15. 10. 2021 praktická ukázka z projektu European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projekty
Biologie
European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics
Celý článek...

BPM pokračuje!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V rámci oslav Erasmus days -  15. října, na naší škole proběhla prezentace projektu Bouger, partager, manger (BPM) pour le monde plus durable. Studenti QB si připravili krátkou a srozumitelnou prezentaci již proběhlých aktivit. Představili také plány pro tento školní rok. Pro naplnění celého hesla projektu nemohlo zůstat jen u sdílení = partager, ale bylo potřeba přejít i k další části a to především k heslu manger = jíst. V sále B5 byla tedy připravena malá ochutnávka z receptů, které studenti připravovali pro své francouzské a španělské kamarády. V poslední část hesla bouger = hýbat se - doufáme tento školní rok, kdy bychom rádi uskutečnily dvě mobility - v březnu 2022 do Španělska a v dubnu 2022 do Francie.  Děkuji všem studentům, kteří se aktivně podíleli na přípravě celé prezentace.  Martina Tinková

Virtuální prohlídka